Vysoce vážený pane prezidente,

Obracím se na Vás s prosbou o zproštění povinné vojenské služby vzhledem k obtížné rodinné situaci, ve které se nalézám:
Mám 24 let a oženil jsem se s vdovou ve věku 44 let. Má manželka má dceru ve věku 25 let; shodou okolností se stalo, že s touto dcerou mé manželky se oženil můj otec, čímž se stal mým zetěm, neboť si vzal mou dceru. V této souvislosti je má dcera zároveň i mou macechou.
Mé manželce a mně se v lednu narodil syn; toto dítě je bratrem manželky mého otce, tedy jeho švagrem. Zároveň, jakožto bratr mé macechy, je i mým strýcem, to znamená, že můj syn je mým strýcem.
Manželka mého otce, tedy má dcera, porodila na Velikonoce chlapce, který je zároveň mým bratrem, neboť je synem mého otce, a zároveň i vnukem, protože je synem dcery mé manželky.
Jsem tudíž bratrem svého vnuka, a vzhledem k tomu, že jsem manželem tchyně otce tohoto dítěte, jsem tedy v postavení otce svého otce a zároveň i bratrem jeho syna. Jsem tedy sám sobě dědečkem.
Z těchto důvodů Vás, vážený pane prezidente, prosím o zproštění vojenské služby, neboť, jak známo, zákon nedovoluje povolávat do armády zároveň dědečka, otce i syna z jedné rodiny.

Věřím, pane prezidente, že projevíte pochopení pro mou situaci.

Nový život starého kříže

kriz poldrŽichlínský poldr je nejen důležitou stavbou, která má zadržet vodu v případě hrozby povodní, ale také příjemným cílem výletů nejen cykloturistů. Ty, kteří sem přijíždějí podjezdem po polní cestě od Žichlínka, vítá nedaleko železniční trati velký kamenný kříž.

Vypadá, že pod starými stromy stojí „odnepaměti“, však je podle nápisu starý více než dvě století. Někdo se u něj zastaví a možná se i podiví, proč si ho nevšiml už dříve. Ani nemohl, protože sem byl umístěn až letos…

Všechno začalo loni na jaře. Město Lanškroun se tehdy rozhodlo zachránit kamenný kříž, který byl náhodou objeven na rychnovské straně žichlínského poldru. Kříž podle datace na soklu pochází z roku 1800, postupem času se ocitl mimo užívané cesty, kolem něj vyrostly husté keře a nikdo o něm nevěděl. Kvůli opakovanému zaplavování postupně chátral. Město Lanškroun v květnu 2016 zajistilo bezúplatné nabytí této zapomenuté a silně poničené památky od majitele pozemku - Povodí Moravy, s. p. Za vyzvednutí kříže z poldru a za práci restaurátora Jaroslava Vrbaty město zaplatilo celkem 177.850 Kč.

Původně měl být opravený kříž umístěn u vyhlídky Hláska na hřebeni u rybníků v Lanškrouně. Na základě domluvy se starostou Žichlínka se ale nakonec vrátil zpět do poldru, jen na jeho druhou stranu. Obec Žichlínek nabídla bezúplatný převod pozemku určeného pro nové umístění kříže (část ppč. 965/2 v k.ú. Žichlínek) do majetku města Lanškroun. Dále se rozhodla zajistit souhlas drážního úřadu a další potřebná vyjádření – např. od správců inženýrských sítí, archeologa apod., uhradit náklady spojené s převodem pozemku a také s vybudováním nového základu kříže.

Občas někdo z okénka kolem projíždějícího vlaku zahlédne skupinku stromů s kamenným křížem, ale asi nikdy se nedozví, že stačilo málo a tento pohled by se jemu i nám nikdy nenaskytnul.

Text a fotografie z doby před vyzvednutím kříže i ze současnosti: Lada Sitová

ZDROJ: http://www.lanskroun.eu/novy-zivot-stareho-krize/d-9171

Co je tělesná láska? Nic více a nic méně, než božská čertovina.
Sv. Jan Bosco