Untitled-2

Římskokatolická farnost - děkanství Lanškroun

102.jpg
319.jpg
246.jpg

Vítáme vás v lanškrounské farnosti!

 

Římskokatolická farnost - děkanství Lanškroun

     Farnost    

nám. Aloise Jiráska 2
563 01 Lanškroun

tel: + 420 775 090 611
email:  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
            Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

IČO: 44471041
Číslo účtu: 132 234 9349/0800

 

    Kontakty:

Zbigniew Jan Czendlik
e-mail:  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  (pracovní)
              Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  (soukromý)
tel.: 465 322 508

Hana Skalická
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
tel.: 730 552 040 (v pracovni dny od 8.00
do 16.00)

Renáta Hoffmannová
e-mail:  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
tel.: 605 756 624

Aktuality

Modlitba Otčenáš - změna?

Otčenáš kostel Pater noster JeruzalémKdosi mi říkal, že ve zprávách v českém radiu a hlavně po jakési reklamě na spotřební zboží zaznělo „převratné“ sdělení, jak papež chce změnit modlitbu Otčenáš…. Klid, sděluji známému, už to, že se tímto zaobírá světské medium, které mezi banální zprávy vloží toto předvánoční zpravodajství bude nějaká nafouklá rošťárna.  A  svět si pak nakonec možná vcelku zbytečně řekne – ti katolíci musí být slepé ovce, když se staletí modlí úplně jinak, než mají… Když se ale člověk seznámil s tím o co šlo, je třeba se usmívat banalitě, a dovolím si říci – zbytečnému víření vod, ke kterému je možná i jalové cokoli dodávat, ale přesto bych rád, pár slov níže.

Modlitba Otčenáš sytila, sytí a bude sytit generace křesťanů a osobně nemám dojem, že by někdo měl v českém jazyce problém s touto modlitbou. Zaznívá tam ona kritická pasáž – neuveď nás v pokušení, ale zbav nás od zlého. Určitě lze i velmi snadno vysvětlit co znamená - neuveď nás v pokušení,  zmiňovanými slovy - nedej nám upadnout do pokušení…  a je po zdánlivém problému jako mávnutím kouzelného proutku. Význam je naprosto totožný. Vysvětlení stačí. Ale do radio zpráv se to hodilo... Bublina.... Všechna slova v modlitbě Otčenáš jsou provázaná a mají svůj smysl a dokonce jednoznačný rytmus. Být srozumitelnějšími pro svět? Jak srozumitelný by byl původní aramejský text? Mimochodem, nevyrábíme si problémy trochu sami, nikomu tento text o pokušení (neuveď nás v pokušení...) mnoho staletí nevadil, Východu ani Západu. Není spíše vhodné přemýšlet nad tím, co je to tradice a spíše objasňovat význam Otčenáše a vrůstat do jeho slov? Jsou krásná a hluboká. Osa modlitby člověka. Vnímají to i lidé nevěřící. Snažit se ale za každou cenu upgradovat některé duchovní věci znamená považovat druhé tak trochu za nesvéprávné pochopit hloubku řečeného a umetávat zbytečně cestičku a občas vymést i to, co může být někomu drahé.

Modlitba Otčenáš je krásná a lidé nad ní mají šanci přemýšlet, vstupovat do ní a čerpat z ní. Je to výzva i návod, jak hledat Boží vůli…. Spíše nad jakýmikoli korekcemi či vylepšeními by se laici i kněží mohli třeba zamýšlet nad tím, s jakou důstojností je Otčenáš i v průběhu soukromých modliteb a nebo mší svatých vyslovován. Zda se jen neodříkávají bezobsažně slova… S trochou úsměvu jen dodám, pokud se dostaneme pod 19-20 sekund/Otčenáš, hrozí tu nemalé riziko, že neposloucháme o čem je v modlitbě Otčenáše řeč :)  A na závěr přiložím odkaz na jednoho geniálního pána: Ten Otčenáš umí doslova na desítky způsobů:https://www.youtube.com/watch?v=Wg8vUSdPvH8 ;)

Přeji krásný den!

10.12.17 (mk)

 

     Co nás čeká

Projekt čtvercování

Každé pondělí dopoledne od 9 hod. bude ve farní klubovně probíhat

PROJEKT ČTVERCOVÁNÍ - neboli uháčkuj nebo upleť čtverce na výrobu dek do Afriky

Srdečně zveme na tato setkání

Bližší informace poskytne p. Šebrlová

Citáty k zamyšlení

Myslím si, že svět je dnes úplně převrácený a tolik utrpení je tu proto, že je tak velice málo lásky v domovech a v rodinném životě. Nemáme čas pro své děti, nemáme čas na sebe navzájem, není čas, abychom se těšili jeden z druhého.
Matka Tereza