Z totality: Je poledne, v městské restauraci sedí místní straničtí funkcionáři a pozorují vesnického sedláka v holínkách, jak si objednává jídlo. Když mu ho přinesou, obřadně se pokřižuje a pustí do jídla. "Pojďte, uděláme si z něj srandu." Tak jo.
Přisednou k němu a předseda se ptá:
"Otče, to se před jídlem vždycky přežehnáte?" "Ano, vždycky."
"A tak to dělají u vás ve vesnici všichni?" Sedlák spolkne sousto a řekne:
"Jasně, všichni." To už se nedá vydržet, tak naléhají: "To není možné. Vážně všichni?"
Sedlák se zamyslí a pak říká: "Máte pravdu, všichni ne. Vůl a prase, ti přijdou ke korytu a hned žerou bez modlení."

tel: + 420 775 090 611

Číslo účtu: 132 234 9349/0800

Zbigniew Jan Czendlik - děkan

Hana Skalická - pastorační asistentka
tel.: 730 552 040 (v pracovni dny od 8.00 do 16.00)

Renáta Hoffmannová

Obnova kříže - Dolní Třešňovec

P1080331Před více než rokem napsala paní Lada Sitová pěkný článek, který informoval o obnově kříže na žichlínských poldrech. Viz: http://www.farnostla.cz/index.php/37-aktuality/1793-novy-zivot-stareho-krize  O posvěcení kříže tehdy informovalo také velmi hezky lanskrounsko.cz viz.: https://www.lanskrounsko.cz/cz/7093-kriz-byl-znovu-posvecen Jsem rád, že slibovaná lavička tam je už instalována a kdokoli může usednout v těchto místech, a nejenom počítat vagony nákladních vlaků a nebo stopovat, zda Pendolino jede na čas :)

Mnoho věcí kolem nás je nenápadných a zdánlivě bezvýznamných, ale dotvářejí prostor v kterém žijeme. Tyto věci nemusí mít praktický rozměr, nemusí přinášet nějaký okamžitý profit, ale kultivují určitou dimenzi našeho života. Tím, že obnovujeme věci odsouzené k zániku; tím, že zhodnocujeme něco co bylo nepovšimnuto, odloženo, devastováno a nebo ignorováno se stáváme moudrými hospodáři. A když se snažíme doslova oprášit stopy minulosti, můžeme takto zpřítomňovat i poselství, které bylo do kamene vtištěno našimi předky. O tom jsem hluboce přesvědčen.

Před týdnem jsem projížděl Dolním Třešňovcem a před zemědělskou školou bylo dokončováno restaurování kříže. To co bývalo nepovšimnuto a zarostlé tújemi se opět objevilo a šikovné ruce těch, kteří se podíleli i na obnově sakrálních památek směrem na Sázavu odvedly zase dobrou práci. Přesně tak to nazval náhodný cyklista, který mne míjel, když jsem kříž později fotil - usmál se a nahlas zvolal - "dobrá práce!". Musím jednoznačně souhlasit a děkuji těm, kteří si všímají svého okolí, obnovují i to, co není zahrnuto v seznamu národních kulturních památek a mají tak zájem kultivovat prostor v kterém žijeme. Jsem rád, že město Lanškroun je v tomto směru aktivní a leckdy je to i všímavost jednotlivců, kteří mají zájem věci měnit a za to jim patří velký dík. Níže připojuji pro ilustraci pár fotek:

P1080236P1080243P1080258P1080265P1080294P1080313P1080323P1080329P1080331

Abych vešel v Boha, potřebuji se vysvléci ze sebe sama.
Antoine de Saint Exupery