I řekl Hospodin Noemovi:
„Za šest měsíců na zem sešlu déšť, který bude trvat 40 dní a nocí. Voda zaplaví celou zemi, hory i údolí, a všechno zlé bude zničeno. Chci, abys postavil Archu a zachránil pár zvířat od každého druhu. Tady na ni máš plány.“
Šest měsíců uplynulo jako voda. Obloha se zatáhla a začal padat déšť. Noe seděl na dvorku a plakal.
„Proč jsi nepostavil Archu, jak jsem ti přikázal?“ Zeptal se ho Bůh.
Odpusť mi, Pane,“ řekl Noe. „Snažil jsem se, seč jsem mohl, ale stalo se tolik věcí. Plány, které jsi mi dal, město neschválilo, a tak jsem musel nechat udělat nové. Pak jsem měl další problémy, protože město tvrdilo, ze Archa je nepovolená stavba, takže jsem musel běžet na katastr sehnat si k ní povolení. Lesnická správa požadovala povolení ke kácení stromů, a byl jsem žalován ochranáři zvířat, když jsem se snažil pochytat ta zvířata. Ministerstvo životního prostředí požadovalo vyjádření o ekologických důsledcích záplavy. Vnitro ode mě chtělo předběžné plány šíření vody. Na finančním úřadě zablokovali má aktiva, protože tvrdili, ze se snažím vyhnout placení daní tím, ze opustím zemi. Úřad práce měl podezření, že ilegálně zaměstnávám Ukrajince, takže jsem musel dokazovat opak. Je mi líto, Pane, ale nemohu Archu dokončit dříve než tak za pět let.“
Najednou přestalo pršet, obloha se vyčistila a vysvitlo slunce. Noe se podíval vzhůru a zeptal se:
„Pane znamená toto, že nebudeš ničit náš svět?“
„Správně – úřady to už udělaly za mě.“

Obnova kříže - Dolní Třešňovec

P1080331Před více než rokem napsala paní Lada Sitová pěkný článek, který informoval o obnově kříže na žichlínských poldrech. Viz: http://www.farnostla.cz/index.php/37-aktuality/1793-novy-zivot-stareho-krize  O posvěcení kříže tehdy informovalo také velmi hezky lanskrounsko.cz viz.: https://www.lanskrounsko.cz/cz/7093-kriz-byl-znovu-posvecen Jsem rád, že slibovaná lavička tam je už instalována a kdokoli může usednout v těchto místech, a nejenom počítat vagony nákladních vlaků a nebo stopovat, zda Pendolino jede na čas :)

Mnoho věcí kolem nás je nenápadných a zdánlivě bezvýznamných, ale dotvářejí prostor v kterém žijeme. Tyto věci nemusí mít praktický rozměr, nemusí přinášet nějaký okamžitý profit, ale kultivují určitou dimenzi našeho života. Tím, že obnovujeme věci odsouzené k zániku; tím, že zhodnocujeme něco co bylo nepovšimnuto, odloženo, devastováno a nebo ignorováno se stáváme moudrými hospodáři. A když se snažíme doslova oprášit stopy minulosti, můžeme takto zpřítomňovat i poselství, které bylo do kamene vtištěno našimi předky. O tom jsem hluboce přesvědčen.

Před týdnem jsem projížděl Dolním Třešňovcem a před zemědělskou školou bylo dokončováno restaurování kříže. To co bývalo nepovšimnuto a zarostlé tújemi se opět objevilo a šikovné ruce těch, kteří se podíleli i na obnově sakrálních památek směrem na Sázavu odvedly zase dobrou práci. Přesně tak to nazval náhodný cyklista, který mne míjel, když jsem kříž později fotil - usmál se a nahlas zvolal - "dobrá práce!". Musím jednoznačně souhlasit a děkuji těm, kteří si všímají svého okolí, obnovují i to, co není zahrnuto v seznamu národních kulturních památek a mají tak zájem kultivovat prostor v kterém žijeme. Jsem rád, že město Lanškroun je v tomto směru aktivní a leckdy je to i všímavost jednotlivců, kteří mají zájem věci měnit a za to jim patří velký dík. Níže připojuji pro ilustraci pár fotek:

P1080236P1080243P1080258P1080265P1080294P1080313P1080323P1080329P1080331

Abych sama sebe poznal, k tomu ti, Pane, stačí zapustit do mne kotvu bolesti. Zatáhneš za lano, a já se probudím.
Antoine de Saint Exupery