Hospodin prochází starým Orientem a hledá někoho, kdo by ho přijal. Přichází do Egypta k faraónovi. "Faraóne, já jsem Hospodin, Bůh celé země. Chceš mě přijmout?" Faraón si mne bradu a říká: "To půjde těžko. Bohem jsem v Egyptě já! Nemohu tě přijmout." Hospodin prochází zemí dál, až přijde do Babylónu. Přijde k babylónskému králi a nabízí se mu: "Nechceš mě přijmout za svého Boha?" I babylónský král říká: "Víš, to bude těžké. My už tady máme toho Marduka. To by byly zase nějaké novoty..." Tak prochází Hospodin zemí dál, až potká Mojžíše. "Mojžíši, nechceš mě přijmout za svého Boha?" Mojžíš říká: "No, koneckonců proč ne. Ale co mi za to dáš?" "Dám ti přikázání." Mojžíš se zamyslí a říká: "A co za něj budeš chtít?" "Nic." "Nic? Tak to mi jich dej deset!"

tel: + 420 775 090 611

Číslo účtu: 132 234 9349/0800

Zbigniew Jan Czendlik - děkan

Hana Skalická - pastorační asistentka
tel.: 730 552 040 (v pracovni dny od 8.00 do 16.00)

Renáta Hoffmannová

Kněží na palubě balonu

balon kneziNikdy jsem neletěl balonem, ale kniha Pět neděl v balonu měla v mládí své kouzlo, podobně jako další knihy od Julese Verna. Už samotná představa někdy stačí k tomu, aby se člověk "vznesl" do výšky a cestoval... V posledním čísle Adalbertu, měsíčníku královehradecké diecéze se objevila fotografie s nápisem Kněží na palubě balonu a pod ní text - Své rajóny si v červenci z výšky obhlédli kněží z Litomyšle a České Třebové.

Velmi se mi líbil ten nápad a bylo to vtipné a oceňuji, že se tato fotografie v Adalbertu vyskytla. Takový počin i fotografie samotná je v mnohém podnětná a vyjadřuje určité sympatické gesto, které demonstruje i sounáležitost těch, kteří se v koši balónu vznášejí. Mimo jiné, ta krása balonového létání, nadhled i odvaha začátečníků se počítá :) Stejně tak mne těší, že první balon v novověku nesestrojili až tak bratři Montgolfiérové, ale jeden portugalský kněz, který sice neměl za posádku ovci, kohouta a kachnu, ale úspěšně před zraky veřejnosti předvedl model horkovzdušného balonu.  A jsem také rád, že kněží z obou farností se vznesli k oblakům a bezpečně přistáli a neskončili jako jistý brazilský kněz, který zavěšen pod mnoha sty balonky nenávratně zmizel před deseti lety v Atlantském oceánu...

balon knezi

Nesmíš patřit k těm, kteří žádají znamení. Tvůj život musí být znamením, že Bůh je živý.
Joseph Leppich