Přišel Kohn za rabínem: " Rabi, malér! Mám syna, kluk chytrej, hlava otevřená, mohl být skoro rabín a on se nechal pokřtít!" Rabi odpovídá: "Kohn, to říkaj ausgerechnet mně? Vždyť já taky mám syna, kluk chytrej, hlava otevřená, mohl být skoro rabín a taky se nechal pokřtít! To nemůžeme tak nechat, jdeme za vrchním rabínem!" U vrchního rabína svému představému povídají: "Rebe, poslouchaj nás, oba máme syny, hlavy otevřený, mohli být skoro rabíni a nechali se pokřtít!" Na to vrchní rabin: "A to říkaj ausgerechnet mně? Vždyť já mám taky syna, kluk chytrej, hlava otevřená, už mohl být skoro rabín a on se nechal pokřtít! To nemůžeme tak nechat!" Vrchní rabi s nimi jde do synagógy a modlí se: Veliký Adónaj, máme problém. Všichni máme syny, kluci chytří, hlavy otevřené, mohli být skoro rabíni a oni se nechali pokřtít!" Zahřmí a shůry se ozve hlas: "Pánové, tohle vy říkáte ausgerechnet mně?"

Malé ohlédnutí za plesem

Ples2015

Malé ohlédnutí za plesem - Ludmila Šebrlová

Ono se řekne ples, ale málokomu dojde, co se za tím skrývá. Pokud jednou zkusíte, tak pochopíte. I dnes se najdou lidé, kteří do toho jdou s nadšením. Jmenuji spolky, organizace a skupiny obětavců všeho druhu. Hudební skupiny a sály jsou většinou zamluveny již dva roky dopředu. A co víc, pokud chceme termín před postní dobou, to je další úskalí.

A tak se stalo, pár žen se do toho dalo, shánělo, chystalo, peklo, vařilo, vyrábělo keramiku, pletlo, malovalo, a nevím co ještě. Dále výzdoba, tombola, doprava, taneční vystoupení, pivo, víno, cukroví, jednohubky, dorty, káva, čaj, večeře, koho strčit do šatny, koho do kuchyně a nakonec, kdo uklidí ten rumraj po plese? Díky dobrým přátelům, na které je spolehnutí, se práce podařila. Velký dík patří vám všem.

Zda se zúčastněným ples líbil, a zda se cítili dobře, posoudí sami. Společnost byla promíchaná, mladí, starší a ještě starší se spolu dobře bavili, zatančili si, leccos domluvili a taky něco vyhráli. Ti, co v potu tváře pracovali si již odpočinuli a možná do toho půjdou za rok zas. Přidáte se také? Budete vítáni.

Výtěžek prvního plesu použijeme na zakoupení bavlny, ze které pleteme obvazy pro malomocné. Dále na zakoupení vlny na hřejivé deky pro nemocné sirotky v Jihoafrické republice. Zabalený 10 kg balík se čtverci putuje lodní dopravou do JAR asi 4 měsíce a cestovné je 1000,- Kč. V JAR se potom čtverce sešívají a vznikne deka, abychom neplatili clo, nesmí se deky sešívat u nás. Již jsme upletly více než 70 kilogramů  výrobků, mezi nimi také hračky, ponožky, čepice, rukavice nebo návleky na ruce.

Za tuto práci pro misie je třeba všem ženám ze srdce poděkovat. Ať naše srdce hoří láskou k potřebným.

PS: Manažerka plesu Eva Šimková se smála a my s ní, když líčila, jaké měla puchýře na prstech, po výrobě stáčených tombolových ruliček.

/ text: Ludmila Šebrlová, foto: Eva Šimková/

ples20192

ples 20191

Zlo se vždy rodí tam, kde schází láska.
Hermann Hesse