Proč Bůh nemá titul CSc.?
1.Má jenom jednu známou publikaci.
2.Ta je v hebrejštině.
3.Nejsou v ní odkazy na další prameny.
4.Nebyla publikována ve známém vědeckém časopise.
5.Mnozí pochybují o tom, že ji napsal osobně.
6.Je nutno přiznat, že je známá po celém světě - ale co dělal potom?
7.Jeho schopnost týmové práce je velmi omezená.
8.Ostatním vědcům se nepodařilo zopakovat jeho experimenty.
9.Nepožádal etickou komisi o souhlas s experimentováním na lidech.
10.Když se mu jeden pokus nevydařil, pokusil se zahladit stopy utopením pokusných objektů.
11.Jedince, kteří se nechovali podle očekávání, vyřadil z pokusného souboru.
12.Nechodil do přednášek - jenom vzkázal studentům, co si mají prostudovat.
13.Nechal za sebe učit svého syna.
14.První dva studenty vyhodil, protože se naučili něco navíc.
15.I když má jen 10 požadavků, většina studentů v praktickém testu propadne.
16.Konzultace poskytuje jen velmi zřídka, a to ještě na vrcholku hory.

Farní výlet na Svatou Horu u Příbrami

svatá hora 1Vyjeli jsme 8. června v 6 h. ráno a po 4 hodinách jízdy (s jednou zastávkou)  jsme byli na místě. Už první venkovní pohled na areál byl pěkný a detailní prohlídka v 11 hodin s průvodkyní nám skoro brala dech.  S tichým obdivem jsme si  prohlíželi bohatou malířskou a štukatérskou výzdobu celého rozsáhlého komplexu. Centrální chrám byl v 17.století postaven jezuity a nejprve s 2 velkými otevřenými oltáři podle italského vzoru. Ovšem později musel být jeden z nich obezděním uzavřen, protože naše podnebí je přece jen jiné než ve slunné Itálii.

Kolem chrámu je dokola velká terasa ozdobená mnoha sochami. Sochy procházejí v současné době renovací a vypadá vesele, když jsou z jedné poloviny tmavé a z druhé zase světlé. Nádvoří kolem chrámu lemují ambity se 4 rohovými kaplemi, pojmenovanými podle měst, která financovala jejich stavbu a výzdobu. Pod Plzeňskou kaplí se nachází ještě kaple Sv. Máří Magdaleny, která je celá netradičně vyzdobena krápníky. Od této kaple vede dolů do města kryté schodiště.

Jednotnému stylu výzdoby ambitů se vymykal moderní památník, věnovaný italským uprchlíkům, kteří v Příbrami pobývali během 1. svět. války.

Nemohli jsme si nevšimnout rozdílu proti areálu na Zelené Hoře, který jsme navštívili vloni. Je vidět, že bohaté horní město, které mělo velké příjmy z těžby stříbra, mohlo daleko víc investovat do výzdoby chrámu.

Na závěr prohlídky jsme v ústřední lodi chrámu mohli za zpěvu mariánské písně uctít přímo sochu Panny Marie Svatohorské, kterou nám správkyně vyjmula z hlavního celostříbrného oltáře, a pomodlili jsme se růženec. Bohužel jsme nemohli být účastni mše, protože redemptoristů, kteří se v současné době starají o chrám, je už jenom 6, a mají na starosti ještě přilehlé farnosti a další aktivity.

svatá hora 2Po obědě v refektáři bývalého kláštera jsme měli ještě 2 hodiny čas do odjezdu autobusu. Spokojenou a rozjímavou náladu však nepříjemně rušilo hlášení a hlučná hudba, protože až těsně k chrámu vedla komplexem místní trať závodu horských kol…. ale to se nedalo ovlivnit.

Na zpáteční cestě jsme mohli z oken autobusu zahlédnout výsypky a těžní věže bývalých stříbrných a uranových dolů. (Bylo by zajímavé navštívit třeba i Hornické muzeum).

Počasí bylo během dne celkem přívětivé, a i cesta zpátky proběhla bez nehody. Délka jízdy jedné cesty se už ovšem asi blížila limitu, který je zvládnutelný pro výlet na jeden den. Ale všichni ho nakonec zvládli v pořádku a myslím, že se tento výlet právem zařadí ke všem krásným výletům, které jsme doposud absolvovali.

Velký dík na závěr patří všem, kteří se jakýmkoli způsobem o tento výlet zasloužili!

Text a foto Al.Zlámalová

Pro ty, kteří se narodili do ateismu, je to víra jako každá jiná.
Gabriel Laub