Na faru přišla rázná dáma a hned: "Pane faráři, musíte nás rozvést!"
"Cože?" nechápal kněz.
"No rozvést, my už to spolu nevydržíme!" vysvětlovala rázná dáma.
"Aha," chytal půdu pod nohama kněz, "ale to přece nejde, manželství je nerozlučitelné, však jste si to slíbili, dokud vás smrt nerozdělí."
"Jaképak slíbili neslíbili, když jste nás sezdal, musíte nás i rozvést. A vůbec, my si to klidně zaplatíme!" trvala na svém dáma.
"Hm..." zamyslel se kněz, "no, přijďte zítra, ono to nejde tak nahonem, na svatbu jste se přece také připravovali, pěkně se oblečte, nějak to zkusíme."
Dáma spokojeně odešla domů a druhého dne připlula na faru v róbě a v doprovodu okravatovaného manžela. Kněz je přivítal, vzal kropáč, rozmáchl se... a bim dámu po hlavě! A bim pána! A znova dámu, a znova pána...
"Co to děláte?!" vzpamatovala se po chvíli ze šoku dáma.
"No vždyť jsem říkal - dokud vás smrt nerozdělí..."

tel: + 420 775 090 611

Číslo účtu: 132 234 9349/0800

Zbigniew Jan Czendlik - děkan

Hana Skalická - pastorační asistentka
tel.: 730 552 040 (v pracovni dny od 8.00 do 16.00)

Renáta Hoffmannová

Farní výlet na Svatou Horu u Příbrami

svatá hora 1Vyjeli jsme 8. června v 6 h. ráno a po 4 hodinách jízdy (s jednou zastávkou)  jsme byli na místě. Už první venkovní pohled na areál byl pěkný a detailní prohlídka v 11 hodin s průvodkyní nám skoro brala dech.  S tichým obdivem jsme si  prohlíželi bohatou malířskou a štukatérskou výzdobu celého rozsáhlého komplexu. Centrální chrám byl v 17.století postaven jezuity a nejprve s 2 velkými otevřenými oltáři podle italského vzoru. Ovšem později musel být jeden z nich obezděním uzavřen, protože naše podnebí je přece jen jiné než ve slunné Itálii.

Kolem chrámu je dokola velká terasa ozdobená mnoha sochami. Sochy procházejí v současné době renovací a vypadá vesele, když jsou z jedné poloviny tmavé a z druhé zase světlé. Nádvoří kolem chrámu lemují ambity se 4 rohovými kaplemi, pojmenovanými podle měst, která financovala jejich stavbu a výzdobu. Pod Plzeňskou kaplí se nachází ještě kaple Sv. Máří Magdaleny, která je celá netradičně vyzdobena krápníky. Od této kaple vede dolů do města kryté schodiště.

Jednotnému stylu výzdoby ambitů se vymykal moderní památník, věnovaný italským uprchlíkům, kteří v Příbrami pobývali během 1. svět. války.

Nemohli jsme si nevšimnout rozdílu proti areálu na Zelené Hoře, který jsme navštívili vloni. Je vidět, že bohaté horní město, které mělo velké příjmy z těžby stříbra, mohlo daleko víc investovat do výzdoby chrámu.

Na závěr prohlídky jsme v ústřední lodi chrámu mohli za zpěvu mariánské písně uctít přímo sochu Panny Marie Svatohorské, kterou nám správkyně vyjmula z hlavního celostříbrného oltáře, a pomodlili jsme se růženec. Bohužel jsme nemohli být účastni mše, protože redemptoristů, kteří se v současné době starají o chrám, je už jenom 6, a mají na starosti ještě přilehlé farnosti a další aktivity.

svatá hora 2Po obědě v refektáři bývalého kláštera jsme měli ještě 2 hodiny čas do odjezdu autobusu. Spokojenou a rozjímavou náladu však nepříjemně rušilo hlášení a hlučná hudba, protože až těsně k chrámu vedla komplexem místní trať závodu horských kol…. ale to se nedalo ovlivnit.

Na zpáteční cestě jsme mohli z oken autobusu zahlédnout výsypky a těžní věže bývalých stříbrných a uranových dolů. (Bylo by zajímavé navštívit třeba i Hornické muzeum).

Počasí bylo během dne celkem přívětivé, a i cesta zpátky proběhla bez nehody. Délka jízdy jedné cesty se už ovšem asi blížila limitu, který je zvládnutelný pro výlet na jeden den. Ale všichni ho nakonec zvládli v pořádku a myslím, že se tento výlet právem zařadí ke všem krásným výletům, které jsme doposud absolvovali.

Velký dík na závěr patří všem, kteří se jakýmkoli způsobem o tento výlet zasloužili!

Text a foto Al.Zlámalová

Jen blázen si láme zuby na minulosti, neboť je skončená a pevná jako balvan žuly. Přijmi tento den, jak ti je dán, a nepotýkej se s tím, co nelze napravit. Co nelze napravit, nemá význam, a takové je vše, co minulo.
Antoine de Saint Exupery