Katolík, presbyterián a baptista sedí v rybářském člunu a chytají ryby. Katolíkovi dojdu červi tak se rozhodne že si dojde na břeh pro zásoby. Vystoupí teda z člunu a po vodě přejde na břeh a pak se vrátí jdouce po vodě. Baptistovi můžou oči vypadnut a říká si: "Ten ale musí mít silnou víru že dokáže jít po vodě". Za chvilku to ještě udělá presbyterián, opět jde po vodě. Baptista nemůže uvěřit svým očím a celý nesvůj zjišťuje, že i jemu za chvilku dojde návnada a bude muset na břeh. Hodnu chvíli se celý nervózní přesvědčuje že i on má přece silnou víru jako katolík a presbyterián a tak se nakonec přece jen odváží a vystoupí z člunu. Okamžitě však zmizne pod hladinou... Katolík se otočí na presbyteriána a říká: "Zdá se, že bratr neví, kde jsou ve vodě kameny..."

Zprávy z diecéze 10.3.2020

rukaDispens od povinnosti účasti na nedělní Mši svaté a závazná pravidla k omezení šíření nákazy novým koronavirem při bohoslužbách a farních akcích.

Vzhledem k celospolečenské snaze o omezení šíření nového koronaviru, způsobujícího onemocnění Covid-19, tímto počínaje dnešním dnem až do 5. neděle postní (29. března 2020, včetně) uděluji dispens od povinnosti účasti na nedělní Mši svaté všem diecézanům a věřícím na území královéhradecké diecéze, pro které platí alespoň jedna z níže uvedených podmínek:

a) mají akutní příznaky respiračního onemocnění či virózy, jež se s respiračním onemocněním obvykle pojí;
b) z konkrétních okolností mají odůvodněnou obavu, že mohli být nakaženi (blízký kontakt s nakaženými);

c) jsou v karanténě dle rozhodnutí či doporučení orgánu veřejné moci či veřejného zdraví;
d) jsou u nich dány důvody, pro které je rozumné dodržovat karanténu (návrat z rizikové oblasti);

e) byli či jsou v blízkém kontaktu s osobami, pro které platí některý z bodů a) až d);

f)mají vážnou či chronickou nemoc či jinak oslabenou imunitu.

Závazná pravidla pro duchovní:

Dále všem duchovním královéhradecké diecéze ukládám, aby až do 5. neděle postní (29. března 2020, včetně) dodržovali následující pravidla:

1. v kropenkách u vchodu kostelů nebude svěcená voda a viditelnou překážkou se zamezí vkládání rukou do nich;
  2. pozdravení pokoje při Mši svaté se vynechá, případně při něm bude podání ruky nahrazeno pokývnutím hlavy;
  3. kněží, pro které platí některý z důvodů dispense dle výše uvedeného se zdrží slavení Mše svaté s účastí lidu, slouží v soukromí a modlí se za nemocné, ostatní duchovní je - podle možnosti - nahradí obdobně jako v době dovolených;
  4. při podávání Svatého přijímání nechť se dbá mimořádných hygienických opatření, zejména je doporučeno nové umytí rukou či dezinfekce rukou před podáváním;
  5. po uvedenou dobu bude přiměřeně omezeno pořádaní farních akcí s hromadnou účastí.

V Hradci Králové dne 10. března 2020

+ Jan Vokál,

biskup královéhradecký

ZDROJ: http://www.bihk.cz/aktuality/zpravy/5684-neprehlednete%21.html

Jen blázen si láme zuby na minulosti, neboť je skončená a pevná jako balvan žuly. Přijmi tento den, jak ti je dán, a nepotýkej se s tím, co nelze napravit. Co nelze napravit, nemá význam, a takové je vše, co minulo.
Antoine de Saint Exupery