Děda přijde ke zpovědi a přiznává se:
- Pane faráři, zhřešil jsem. Přes válku jsem schovával na půdě jednoho Žida.
- Ale, synu, to není hřích, pomoci člověku, ať už je jakékoliv víry.
- Pane faráři, ale já jsem od něho žádal za každý den 20 korun.
- Nóó... to už také pěkné nebylo, ale to není velký hřích.
- To se mi ulevilo, pane faráři. A neměl bych mu už říci, že válka skončila?

Zprávy z diecéze 10.3. 20 - aktualizace

rukaAKTUALIZACE: Nová pravidla proti šíření viru

Poté, co vláda zakázala účast na akcích přesahujících 100 účastníků, vydává diecézní biskup nová, aktualizovaná pravidla k zamezení šíření koronaviru ve farnostech:

Bratři a sestry v Kristu,

jak víte, celá společnost v čele s institucemi veřejné správy se snaží zabránit rychlému rozšíření nového koronaviru, který způsobuje respirační onemocnění Covid-19. Pokud by nebyla přijata žádná opatření, patrně by nestačila kapacita zdravotnických zařízení pro řešení těch nejvážnějších komplikací. Ta jsou zejména u starších a chronicky nemocných pacientů častější a nebezpečnější než u sezónní chřipky. K těmto opatřením se proto chceme připojit také ve farnostech, a to nejenom z povinnosti, ale i z křesťanské lásky. Naším cílem není zbytečně panikařit, ale racionálními kroky omezit či alespoň zpomalit nástup nákazy, aby zdravotnická zařízení mohla poskytovat účinnou pomoc nakaženým.

Proto počínaje středou 11. března 2020 vydávám následující rozhodnutí:

I. Dispens od účasti na nedělních bohoslužbách

1. Všem věřícím na území královéhradecké diecéze, kteří nepůjdou na nedělní bohoslužbu z důvodu oprávněné opatrnosti či snahy dodržet omezení schválená vládou ČR (zákaz akcí s účastí nad 100 osob), uděluji dispens od povinné účasti na nedělní bohoslužbě, a to až do odvolání;

2. Dispens od povinné účasti na nedělní bohoslužbě uděluji rovněž všem věřícím, kteří dosáhli věku 70 let, a dále chronicky nemocným a osobám se sníženou imunitou, a to bez ohledu na místní situaci, též až do odvolání.

3. Má-li dispenzovaný tu možnost, nechť se nedělní Mše svaté účastní alespoň skrze sdělovací prostředky, starší a nemocní lidé mohou požádat o donášku Eucharistie. V případě, že je dispenzovaný zdráv ani u něj nejsou dány důvody karantény, doporučuji, aby Eucharistii přijímal o bohoslužbách ve všední dny. Tím v tomto výjimečném období svoji povinnost splní.

II. Opatření v chrámech

1. Všichni správci farností budou usilovat o to, aby zabránili účasti více než 100 osob při bohoslužbách, obřadech a dalších akcích. To se neobejde bez spolupráce farníků, jejich součinnosti a trpělivosti, k nimž Vás tímto vyzývám;

2. V kropenkách u vchodu kostelů nebude svěcená voda a věřící do nich nebudou vkládat ruce;

3. Pozdravení pokoje při Mši svaté se buď úplně vynechá, nebo je nahradí pokývnutí hlavy;

4. Duchovní mohou přijmout určitá mimořádná hygienická opatření při udělování svatého přijímání – například je podávat pouze na ruku. Respektujte je prosím.

III. Nezávazná doporučení pro věřící

1. Pomáhejte prosím těm, kteří se bohoslužeb nebudou s ohledem na výše uvedené účastnit, zvlášť prosím o zapojení pomocníků oprávněných roznášet eucharistii starším a nemocným lidem;

2. V případě neúčasti na bohoslužbách lze po dohodě s duchovním využít možnosti adorace v chrámě;

Výše uvedená rozhodnutí nahrazují rozhodnutí dřívější, vydaná dne 10.03.2020 ráno, ještě před vládním rozhodnutím o zákazu konání akcí s účastí více než 100 osob. Nahrazuje se zejména rozsah rozhodnutí o dispensi.

Bratři a sestry v Kristu,

všem Vám ze srdce žehnám a svěřuji Vás pod mateřskou ochranu Panny Marie. Děkuji Vám za spolupráci a trpělivost při přijetí uvedených omezení a prosím Vás o další duchovní spojení modlitbou Růžence a modlitbami za nemocné.

V Kristu Váš

+ Jan Vokál

biskup královéhradecký

ZDROJ:http://www.bihk.cz/aktuality/zpravy/5684-aktualizace%3A-nova-pravidla-proti-sireni-viru.html

Abych vešel v Boha, potřebuji se vysvléci ze sebe sama.
Antoine de Saint Exupery