Rybaří takhle jeden farář ve Vltavě pod Vyšehradem a vytáhne zlatou rybku. Jak už to tak zlaté rybky dělají, tak i tato prosí, že když bude puštěna zpátky do vody, splní svému dobrodinci přání. Farář se podiví, že se rybce chce nazpátek do té špinavé vody, pak ji však pustí a vyslovuje své přání: "Co kdybys udělala něco s tou válkou v Kosovu?" "Hele", odvětí rybka, "já jsem jenom obyčejná malá vltavská zlatá rybka... Války - to je na mne moc. Zkus si přát něco jinýho." "Taky bych si přál, aby farníci v mé farnosti byli zbožní, trpěliví a milí." Rybička se chvilku zamyslí, a pak říká: "Kde že je ta válka...?"

V pátek 7. srpna vystoupí na farní zahradě Gary Edwards

Gary Edwards

Jméno Gary Edward není možná všeobecně známé. Ale jeho předchozí "povolání" ano - v Česku se totiž proslavil jako zdravotní klaun.

Co o něm víme? Gary Edwards se narodil v roce 1951 v americkém Ohiu, od devíti let žil v Kalifornii. Z medicíny zběhl ke studiu hudby, poté absolvoval Dell Arte School of Physical Theatre v kalifornském Blue Lake. Během následujících dvaceti let projel svět s tříčlennou klaunskou skupinou; nejdéle žil v Holandsku, Rakousku a Německu.

Na konci 90. let se usadil v Česku a založil tu sdružení Zdravotní klaun. Od té doby pomohl vybudovat podobné organizace na Slovensku, v Polsku, na Novém Zélandu a v Palestině. V roce 2012  byl oceněn čestnou medailí České pediatrické společnosti za dlouhodobý přínos ke zdraví dětí.

Domluví se osmi světovými jazyky a ovládá minimálně stejné množství hudebních nástrojů. Ve volném čase skládá hudbu, jeho písničky hraje první dáma českého jazzu Elena Suchánková nebo třeba americká nezávislá kapela The Wheelers.

A nejdůležitější údaj: V pátek 7. srpna 2015 zahraje od 20 hodin na lanškrounské farní zahradě!

Když dáváš, nic neztrácíš. To, co máš, se tím naopak rozmnožuje.
Antoine de Saint Exupery