Mojžíš, Ježíš a starý pán spolu hrají v nebi golf. Mojžíš zahajuje hru. Usadí míček míří k jamce za jezírkem a odpálí. Míček letí a padá do jezírka. Mojžíš však zvedá hůl, vody se rozestupují a míček se po vodním dně dokutálí na břeh 2 metry od jamky. Ježíš nechce zůstat pozadu. Připraví míček a střílí stejným směrem. Ale i jeho míček se pomalu snáší na hladinu jezírka. Ježíš zvedá svou hůl a míček se po dopadu na vodní hladinu, navzdory přírodním zákonům, po hladíně dokutálí ke břehu. Zastaví se metr od jamky. Na řadě je starý pán. Ledabyle ťukne do míčku a ten se odrazí doprostřed jezírka. Tam se zázračně odrazí a letí k nebi. Letadlo nad golfovým hřištěm ho odpinkne na dálnici. Míček se zařadí do levého pruhu a předjede tirák s návěsem. Odbočí zpět k hřišti, proletí branou, po cestičce se dokutálí k jamce a spadne přímo do ní. Ježíš rozzlobený říká dědovi: "Tati, přišli jsme si zahrát, nebo machrovat?"

Obrazy Pavla Šlegla budou v Lanškrouně do poloviny listopadu

Z trilogie Jákobův senPrávě probíhající lanškrounskou výstavu obrazů a kreseb akademického malíře Pavla Šlegla spolupořádá s muzeem i lanškrounská farnost. Zahájena byla 5. září v galerii muzea, první měsíc byla otevřená i její druhá část, která je instalována v kostele sv. Anny. Na začátku října se konala komentovaná prohlídka výstavy - na toto setkání s autorem přišly mj. i dvě skupinky žáků výtvarného oboru místní ZUŠ a jejich učitelky.

V galerii muzea jsou vystaveny tzv. vera ikony a rozměrné výrazně barevné obrazy, které vznikly technikou enkaustiky, jde tedy o malbu voskem smíchaným s barvou. Výsledek je velmi  působivý a plastický. Tato část výstavy je přístupná do 15. listopadu.

Pavel Šlegl

výklad autora

na výstavě

Další díla Pavla Šlegla, např.malby vycházející ze středověkých textů modliteb K nohám, Ke kolenům, K rukám, K prsům, K bokům, K srdci a K tváři Ježíše ukřižovaného, nebo trilogie Jákobův sen, jsou vystaveny v kostele sv. Anny .  Tato část výstavy je nyní přístupná už pouze po domluvě, a to pro větší skupiny. Proto zde přinášíme alespoň několik fotografií této zdařilé instalace.

brána u kostela sv. Anny

instalace v kostele sv. Anny

Text a foto: LSi

vysvětlloval svůj způsob tvorby.

Zabývajíce se svými bolestmi, zvětšujeme je. Přemýšlejíce o svých slabostech, posilujeme je.
Gottfried Keller