Mojžíš, Ježíš a starý pán spolu hrají v nebi golf. Mojžíš zahajuje hru. Usadí míček míří k jamce za jezírkem a odpálí. Míček letí a padá do jezírka. Mojžíš však zvedá hůl, vody se rozestupují a míček se po vodním dně dokutálí na břeh 2 metry od jamky. Ježíš nechce zůstat pozadu. Připraví míček a střílí stejným směrem. Ale i jeho míček se pomalu snáší na hladinu jezírka. Ježíš zvedá svou hůl a míček se po dopadu na vodní hladinu, navzdory přírodním zákonům, po hladíně dokutálí ke břehu. Zastaví se metr od jamky. Na řadě je starý pán. Ledabyle ťukne do míčku a ten se odrazí doprostřed jezírka. Tam se zázračně odrazí a letí k nebi. Letadlo nad golfovým hřištěm ho odpinkne na dálnici. Míček se zařadí do levého pruhu a předjede tirák s návěsem. Odbočí zpět k hřišti, proletí branou, po cestičce se dokutálí k jamce a spadne přímo do ní. Ježíš rozzlobený říká dědovi: "Tati, přišli jsme si zahrát, nebo machrovat?"

tel: + 420 775 090 611

Číslo účtu: 132 234 9349/0800

Zbigniew Jan Czendlik - děkan

Hana Skalická - pastorační asistentka
tel.: 730 552 040 (v pracovni dny od 8.00 do 16.00)

Renáta Hoffmannová

Obnovený kříž před kostelem sv. Václava

PC010020Město Lanškroun nechalo v letošním roce obnovit klasicistní kamenný kříž s figurou ukřižovaného Krista. Tento kříž stojící na nám. A. Jiráska v Lanškrouně a je datován rokem 1880. Na zadní straně podstavce je kromě datace vysekán i německý nápis „Bete fur den Stifter dieses Kreuzes“ (česky „Modlete se za zakladatele tohoto kříže“) a další datum renovace 1937 s písmeny J. u E. F. V přední části podstavce je vyobrazena figura Panny Marie Bolestné a úryvek z Matoušova evangelia v německém jazyce deklarujícím výrok římského setníka „To byl skutečně Boží Syn“.

Obnova tohoto díla probíhala od poloviny srpna 2020 do konce října 2020. Práce prováděl pan Hynek Bláha a zahrnovaly mimo jiné očištění kamene, sejmutí krusty, odstranění dožívajících doplňků a spárování, zpevnění zkorodovaných partií, zhotovení armatury z nerezové oceli pro vyztužení tmelů, doplnění chybějících částí a spár umělým kamenem, lokální lazurní barevnou retuš, zvýraznění nápisů a závěrečnou konzervaci díla.

Celkové náklady na obnovu vyšly na Kč 73.600,- (cena s DPH), z toho Kč 30.000,- tvořil příspěvek z rezervy Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, který každoročně vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR.

Marie Heinrichová
referentka památkové péče

...

Zlo se vždy rodí tam, kde schází láska.
Hermann Hesse