Pepíček se soustavně špatně učil, samé čtyřky, ba i pětky. Otec mu vyhrožoval: „Pepíčku, když se budeš špatně učit, dám tě do křesťanské školy. Tam už si s tebou poradí.“ Protože se Pepíček nepolepšil, otec ho po půlroce přehlásil do křesťanské školy. A tu zázrak, Pepíček začal najednou nosit dvojky i jedničky. Nakonec se ho otec zeptal, čím to je. „Víš, tati,“ odvětil Pepíček, „když jsem poprvé přišel do křesťanské školy, na dvoře jsem uviděl jednoho ukřižovaného. Na školní chodbě visel druhý ukřižovaný. Vejdu do třídy, a na zdi další ukřižovaný. V té křesťanské škole to není žádná sranda, tam se s nikým dlouho nebaví.“

Lanškrounští cítí s Tibeťany

tibetská pouzdra

Lanškroun je jedním z 24 českých měst, kde se koná 11. ročník festivalu ProTibet pořádaného občanským sdružením M.O.S.T. Cílem festivalu je seznámit návštěvníky s tibetskou kulturou, tradicemi tibetského buddhismu a s problémy, které Tibeťané ve své zemi či v exilu řeší.

Program festivalu ProTibet byl zahájen ve středu 7.března v lanškrounském kině za účasti starostky Stanislavy Švarcové a tajemníka městského úřadu Petra Kotěry (na fotografii děkuje učitelce ZUŠ Andree Staškové, která připravila aktivitu pro děti - skládání mandal z víček PET lahví).

návštěvníci

starostka a tajemník

poděkování učitelce

Byly promítnuty černobílé dokumentární filmy z Tibetského archivu (mj. o začátcích tibetského exilu v Indii a pomoci poskytované mu církevními organizacemi) a také film o himalájském výstupu českého horolezce Radka Jaroše.

Zájem diváků byl poměrně velký. Na dobrovolném vstupném bylo vybráno 2461 Kč.

V předsálí bylo možno zakoupit rukodělné výrobky Tibeťanů z exilových vesnic (pouzdra a přívěšky na mobily, náhrdelníky apod.) a další předměty, které se váží k Tibetu. Podle sdělení Petry Brejšové z kanceláře starostky a tajemníka městského úřadu se jich prodalo za 1868 Kč.

prodávané předměty

Ten, kdo se nezúčastnil promítání v kině a chtěl by ještě přispět, může využít nabídku horolezců z HK Lanškroun, o.s.  - v sobotu 10.3. o 16 do 18 hodin si lze pod dohledem zkušených instruktorů vyzkoušet lezení na umělé stěně v tělocvičně ZŠ na náměstí A.Jiráska. Peníze z dobrovolného vstupného (stejně jako z celého festivalu) budou určeny na podporu tibetské školy Gyalten.

Tibetská vlajka bude před lanškrounskou radnicí vyvěšena v pátek 9.3. bude v 13.30 hod.

Program celého festivalu v ČR a další informace (včetně nabídky internetového obchodu s výrobky Tibeťanů) najdete na webových stránkách www.protibet.org.

Zabývajíce se svými bolestmi, zvětšujeme je. Přemýšlejíce o svých slabostech, posilujeme je.
Gottfried Keller