Babička seděla na pláži, kde si její vnouček ve slunečním kloubouku a župánku hrál s kyblíčkem a lopatkou a plácal bábovičky. Najednou se objevila obrovská vlna, která zalila pláž, a když vtekla zpět do moře, vzala vnoučka s sebou. Babička padla na kolena a začala se modlit:
„Ó, Bože, prosím, vrať mi mého vnoučka. Je to tak nevinné stvoření, tak sladký chlapec, tak báječné dítko.“
Jako zázrakem se přihnala další velká vlna a zanechala po sobě vnoučka přesně na původním místě, v župánku a s lopatičkou a kyblíčkem. Babička obrátila oči k nebesům, rozhodila rukama a řekla naštvaně:
„Měl klobouček…“

Lanškrounští cítí s Tibeťany

tibetská pouzdra

Lanškroun je jedním z 24 českých měst, kde se koná 11. ročník festivalu ProTibet pořádaného občanským sdružením M.O.S.T. Cílem festivalu je seznámit návštěvníky s tibetskou kulturou, tradicemi tibetského buddhismu a s problémy, které Tibeťané ve své zemi či v exilu řeší.

Program festivalu ProTibet byl zahájen ve středu 7.března v lanškrounském kině za účasti starostky Stanislavy Švarcové a tajemníka městského úřadu Petra Kotěry (na fotografii děkuje učitelce ZUŠ Andree Staškové, která připravila aktivitu pro děti - skládání mandal z víček PET lahví).

návštěvníci

starostka a tajemník

poděkování učitelce

Byly promítnuty černobílé dokumentární filmy z Tibetského archivu (mj. o začátcích tibetského exilu v Indii a pomoci poskytované mu církevními organizacemi) a také film o himalájském výstupu českého horolezce Radka Jaroše.

Zájem diváků byl poměrně velký. Na dobrovolném vstupném bylo vybráno 2461 Kč.

V předsálí bylo možno zakoupit rukodělné výrobky Tibeťanů z exilových vesnic (pouzdra a přívěšky na mobily, náhrdelníky apod.) a další předměty, které se váží k Tibetu. Podle sdělení Petry Brejšové z kanceláře starostky a tajemníka městského úřadu se jich prodalo za 1868 Kč.

prodávané předměty

Ten, kdo se nezúčastnil promítání v kině a chtěl by ještě přispět, může využít nabídku horolezců z HK Lanškroun, o.s.  - v sobotu 10.3. o 16 do 18 hodin si lze pod dohledem zkušených instruktorů vyzkoušet lezení na umělé stěně v tělocvičně ZŠ na náměstí A.Jiráska. Peníze z dobrovolného vstupného (stejně jako z celého festivalu) budou určeny na podporu tibetské školy Gyalten.

Tibetská vlajka bude před lanškrounskou radnicí vyvěšena v pátek 9.3. bude v 13.30 hod.

Program celého festivalu v ČR a další informace (včetně nabídky internetového obchodu s výrobky Tibeťanů) najdete na webových stránkách www.protibet.org.

Nikdo není opravdu dobře oblečen, nenosí-li na tváři úsměv.
Percy Bysshe Shelley