Vydejte se za bledulkami

b03041d K jaru na Lanškrounsku patří "bledulkové koberce", které se na začátku jara rozvinou podél lesních potůčků a říček. Pokud si chcete užít pohled na první bledulky, vydejte se v jarním sluníčku na nenáročnou vycházku po asfaltované cestě do Sázavského údolí. S přibývajícími výškovými metry se bledulky u Moravské Sázavy ještě ukrývají pod zbytky sněhového a ledového příkrovu.

Fotografie jsou z pátku 23. března.

Moravská Sázava

bledule

Podobně snadno přístupná jako Sázavské údolí je i rezervace Králova zahrada poblíž vlakové zastávky Semanín - jde se tam po zpevněné cestě, která slouží i pro cyklotrasu mířící do Svitav. Také tam už bledulky najdete.

bledule

Na Lanškrounsku máme rezervaci V dole přístupnou z Herbortic (ale pouze po polní a lesní cestě, která bývá v době květu bledulek ještě hodně blátivá). Je to přece jen výš, takže ty pravé koberce z rozkvetlých bledulek tam obvykle najdete až na přelomu března a dubna.

bledule

Bledulky ovšem nehledí na hranice rezervací a v tuto dobu kvetou podél mnohých potoků. Stačí se jen při procházce dívat. A domů si odnést... ne natrhanou kytici, ale obrázek ve své paměti nebo pár fotografií. Bledule jarní je totiž chráněna.

Navíc jistě chcete dopřát potěšení z pohledu na křehké posly jara i ostatním.

Věz, že když vstupuješ do chrámu, Bůh tě nesoudí, nýbrž přijímá.
Antoine de Saint Exupery