Jde misionář Grónskem a potká dva Eskymáky, ani táhnou uloveného tuleně od moře. Dívá se, jak se s ním pachtí, pak mu to nedá a zeptá se jich:
„Poslyšte, proč toho tuleně táhnete za nohy? Vždyť vám to jde proti srsti strašně špatně. Zkuste ho vzít za hlavu, po srsti vám to půjde lépe.“
Eskymáci ho poslechnou a vezmou tuleně za hlavu. Táhnou, táhnou, po chvíli se jeden z nich otočí na druhého a říká:
„Poslyš, ten misionář asi vážně bude chytrej člověk. Ono nám to jde opravdu mnohem líp.“
„Líp?!“ vyprskne druhý. „Vždyť se podívej – vracíme se k moři!“

Nejkrásnější vajičko pro rok 2012

velikonoční výzdoba

Jaké je letošní nejkrásnější vajíčko Lanškrounska? Na tuto otázku hledali odpověď nejen návštěvníci velikonoční výstavy pořádané místní organizací Svazu tělesně postižených, ale také odborná porota.

Vyhlášení výsledků přilákalo ve čtvrtek 5. dubna do přízemí lanškrounského domova pro seniory, kde výstava probíhala, poměrně dost zájemců.

Porota vyhlásila toto pořadí: 1. místo  - Soňa Uhlířová za perníkové vajíčko, 2. místo - Dana Hejduková za odrátované vajíčko se srdíčkem, 3. místo - Edita Cinková za ručně malované pštrosí  vajíčko s motivem evangelické modlitebny v Horním Třešňovci.

perníkové vajíčko

vajíčko zdobené drátováním

malované pštrosí vejce

V porotě zasedla starostka Stanislava Švarcová, farář Zbigniew Czendlik, ředitel domova pro seniory Milan Minář, ředitelka městského muzea Marie Borkovcová a místopředsedkyně MO STP Lanškroun Gertruda Jirásková. Program uváděla Blanka Svetlíková, ceny předával také Stanislav Svetlík, předseda MO STP.

porota

návštěvníci

předávání ocenění

Návštěvníci odevzdali ve svém hlasování přes 400 lístků. Těsně zvítězilo vajíčko z papírových lístečků, které vyrobila třináctiletá Lucie Jánišová.

papírové vajíčko

Loňská vítězka paní Marcela Výtisková, která na výstavě představovala svou vlastní vrtanou techniku zdobení vyfouknutých skořápek, si letos odnesla zvláštní cenu poroty.

vrtané vajíčko

ocenění pro autorku

Zvláštní cenu udělila porota také čtrnáctileté Romaně Uhlíkové za krásná perníková vajíčka. Ceny za originalitu zdobení získaly: paní Jaroslava Rejentová za paličkované vajíčko, paní Gábina Martincová za přáníčko z papíru, paní Michaličková za zdobení pomocí látky a papíru.

perníková vajíčka

paličkovaná ozdoba

Přátelství poznám podle toho, že nemůže být klamáno, a pravou lásku podle toho, že nemůže být podvedena.
Antoine de Saint Exupery