Děda přijde ke zpovědi a přiznává se:
- Pane faráři, zhřešil jsem. Přes válku jsem schovával na půdě jednoho Žida.
- Ale, synu, to není hřích, pomoci člověku, ať už je jakékoliv víry.
- Pane faráři, ale já jsem od něho žádal za každý den 20 korun.
- Nóó... to už také pěkné nebylo, ale to není velký hřích.
- To se mi ulevilo, pane faráři. A neměl bych mu už říci, že válka skončila?

tel: + 420 775 090 611

Číslo účtu: 132 234 9349/0800

Zbigniew Jan Czendlik - děkan

Hana Skalická - pastorační asistentka
tel.: 730 552 040 (v pracovni dny od 8.00 do 16.00)

Renáta Hoffmannová

Orlický deník: Romové v Pohodě? Je to fáma

pohoda00134

Orlický deník uveřejnil v pátek 20.4. následující článek:

Lanškroun – Fáma, že se do prodávaného hotelu Pohoda přistěhuje až tři sta Romů, znepokojila i vedení Lanškrouna. Rada města si proto dohodla s potenciálním kupcem nemovitosti schůzku, aby si vyjasnili situaci.

Blesk z čistého nebe

Zvěst, že se do Lanškrouna přistěhuje velká skupina Romů a za vším stojí domluva mezi lanškrounským farářem Zbigniewem Czendlikem a bývalým ministrem pro lidská práva a menšiny Michaelem Kocábem, prolétla městem před Velikonocemi. Vyvolala dusno, Lanškrounští měli obavy, že klid v městečku nabourají nepřizpůsobiví občané. Fáma o stěhování Romů byla pro Zbigniewa Czendlika jako blesk z čistého nebe, o podobném projektu nikdy neuvažoval. Michaela Kocába sice nedávno přivítal na své faře, ale jako hosta při natáčení talk show Uchem jehly. O příchodu Romů nepadlo slovo.
Radnice zveřejnila podrobnosti o schůzce se společností, která chce koupit Pohodu. Fámu vyvracejí. Právník Libor Vašíček, který jednal jménem investora a potenciálního kupce nemovitosti, radním sdělil, že je sám velmi nepříjemně překvapen nepravdivými zvěstmi a poplašnými zprávami.

Služby pro seniory

Představil svůj záměr, který počítá s celkovou rekonstrukcí objektu do takové míry, aby v něm po jeho opravě, rozšíření a moderním vybavení bylo možné poskytovat sociální služby pro seniory.  „Potenciální investor přislíbil, že bude o dalších krocích členy rady města a tím i naše občany informovat,“ řekla po jednání starostka Stanislava Švarcová. Netuší, proč fáma vznikla. „Bohužel, už si žije svým vlastním životem,“ podotkla starostka.
Ne všichni obyvatelé města ale považují kauzu za uzavřenou.
„Ne nadarmo se říká ´na každém šprochu, pravdy trochu´. Dokud to neuvidím černé na bílém neuvěřím!“ napsal anonym do chatu na regionálním zpravodajském serveru pro Lanškrounsko. Že pochybnosti přetrvávají, může potvrdit i Zbigniew Czendlik: „Když jdu po městě, občas mě někdo zastaví a ptá se. Řekl bych, že se o tom stále mluví, i když už s klesající intenzitou.“ Záměry budoucího kupce mu připadají důvěryhodné. „Slyšel jsem, že podobné fámy už prošly i jinými městy. Jakoby byly vypouštěny vědomě, aby podpořily strach z Romů. S fámami je to jako s roztrhanou peřinou, když se peří rozlétne do světa, všechna peříčka už nikdo zpátky nedá,“ dodal.

Autor: Dana Pokorná

Článek najdete na: http://orlicky.denik.cz/zpravy_region/romove-v-pohode-je-to-fama-20120419.html

Čím větší je pravda, z tím větší výšky je třeba na ni hledět, abys ji uchopil.
Antoine de Saint Exupery