Za rabínem přijde mladý Karpeles a ptá se: "Rabbi, mám se oženit?"
"A chceš se ženit?"
"No, nechci."
"Tak se nežeň."
"Ale tatík má pro mě lákavou partii."
"Ale nemá dobrou pověst"
"Ale je moc hezká."
"Tak se ožeň."
"Ale její rodina měla pletky s kriminálem."
"Tak se nežeň."
"Ale dají jí velké věno."
"Když já, rabbi, nevím."
"Tak víš co? Nech se pokřtít."
"A proč, rabbi? Pomůže to?"
"No hlavně budeš chodit otravovat faráře, a ne mě."

Muzejní oslavy se vydařily

na muzejních oslavách

Oslavy 20 let od znovuotevření lanškrounského muzea se v sobotu 21. dubna vydařily. Venkovnímu programu přálo počasí, jen v závěru déšť odradil poslední diváky.

Přítomní spolupracovníci a příznivci muzea pak uvítali pozvání na slavnostní občerstvení v prostorách zámku.

Na programu sobotních muzejních oslav bylo mj. vystoupení mušketýrů, ukázky řemesel, otevření výstavy panenek Anny Šlesinger nebo křest vlastivědného sborníku Lanškrounsko. Děti zaujala veselá Psohádka na motivy Čapkových pohádek doplněná mnoha písničkami. Nechyběly ani stánky nabízející nejrůznější dobroty.

mušketýři

kovář

zdobení perníčků

divadlo

Psohádka

dětští diváci

děti si vyzkoušely "vojenský výcvik"

slavnostní salva

zapalování svíček na dortu

Ředitelka Marie Borkovcová zavzpomínala na začátky obnovy muzea, poděkovala svým spolupracovníkům i starostům města, kteří muzeu během jeho existence pomáhali. Čtyři z nich, včetně současné starostky, přijali pozvání a společně také sfoukli svíčky na narozeninovém dortu. Shodli se na tom, že obnovení muzea před 20 lety byl správný počin, a že je dobře, že muzeum připomíná historii města.

Závěrečné setkání spolupracovníků a příznivců muzea vydařilo stejně jako celé oslavy, i když některým z pozvaných hostů zabránily jiné povinnosti přijet a další, jako např. i lanškrounský farář Zbigniew Czendlik, se mohli zdržet jen chvíli.

Na snímku paní Jiřiny Strakové z průběhu oslav je Zbigniew Czendlik v rozhovoru s čestným občanem Lanškrouna akademickým sochařem Zdeňkem Kolářským, starostkou Stanislavou Švarcovou a ředitelkou muzea Marií Borkovcovou:

Z.Czendlik a Z.Kolářský

Tak často slyšíme, jak lidé říkají: »Zlé časy, svízelná doba.« Žijme dobře, pak bude i naše doba dobrá. My jsme ta doba. Jací jsme my, taková je doba.
Sv. Augustin