Babička seděla na pláži, kde si její vnouček ve slunečním kloubouku a župánku hrál s kyblíčkem a lopatkou a plácal bábovičky. Najednou se objevila obrovská vlna, která zalila pláž, a když vtekla zpět do moře, vzala vnoučka s sebou. Babička padla na kolena a začala se modlit:
„Ó, Bože, prosím, vrať mi mého vnoučka. Je to tak nevinné stvoření, tak sladký chlapec, tak báječné dítko.“
Jako zázrakem se přihnala další velká vlna a zanechala po sobě vnoučka přesně na původním místě, v župánku a s lopatičkou a kyblíčkem. Babička obrátila oči k nebesům, rozhodila rukama a řekla naštvaně:
„Měl klobouček…“

Muzejní oslavy se vydařily

na muzejních oslavách

Oslavy 20 let od znovuotevření lanškrounského muzea se v sobotu 21. dubna vydařily. Venkovnímu programu přálo počasí, jen v závěru déšť odradil poslední diváky.

Přítomní spolupracovníci a příznivci muzea pak uvítali pozvání na slavnostní občerstvení v prostorách zámku.

Na programu sobotních muzejních oslav bylo mj. vystoupení mušketýrů, ukázky řemesel, otevření výstavy panenek Anny Šlesinger nebo křest vlastivědného sborníku Lanškrounsko. Děti zaujala veselá Psohádka na motivy Čapkových pohádek doplněná mnoha písničkami. Nechyběly ani stánky nabízející nejrůznější dobroty.

mušketýři

kovář

zdobení perníčků

divadlo

Psohádka

dětští diváci

děti si vyzkoušely "vojenský výcvik"

slavnostní salva

zapalování svíček na dortu

Ředitelka Marie Borkovcová zavzpomínala na začátky obnovy muzea, poděkovala svým spolupracovníkům i starostům města, kteří muzeu během jeho existence pomáhali. Čtyři z nich, včetně současné starostky, přijali pozvání a společně také sfoukli svíčky na narozeninovém dortu. Shodli se na tom, že obnovení muzea před 20 lety byl správný počin, a že je dobře, že muzeum připomíná historii města.

Závěrečné setkání spolupracovníků a příznivců muzea vydařilo stejně jako celé oslavy, i když některým z pozvaných hostů zabránily jiné povinnosti přijet a další, jako např. i lanškrounský farář Zbigniew Czendlik, se mohli zdržet jen chvíli.

Na snímku paní Jiřiny Strakové z průběhu oslav je Zbigniew Czendlik v rozhovoru s čestným občanem Lanškrouna akademickým sochařem Zdeňkem Kolářským, starostkou Stanislavou Švarcovou a ředitelkou muzea Marií Borkovcovou:

Z.Czendlik a Z.Kolářský

Jen blázen si láme zuby na minulosti, neboť je skončená a pevná jako balvan žuly. Přijmi tento den, jak ti je dán, a nepotýkej se s tím, co nelze napravit. Co nelze napravit, nemá význam, a takové je vše, co minulo.
Antoine de Saint Exupery