Vysoce vážený pane prezidente,

Obracím se na Vás s prosbou o zproštění povinné vojenské služby vzhledem k obtížné rodinné situaci, ve které se nalézám:
Mám 24 let a oženil jsem se s vdovou ve věku 44 let. Má manželka má dceru ve věku 25 let; shodou okolností se stalo, že s touto dcerou mé manželky se oženil můj otec, čímž se stal mým zetěm, neboť si vzal mou dceru. V této souvislosti je má dcera zároveň i mou macechou.
Mé manželce a mně se v lednu narodil syn; toto dítě je bratrem manželky mého otce, tedy jeho švagrem. Zároveň, jakožto bratr mé macechy, je i mým strýcem, to znamená, že můj syn je mým strýcem.
Manželka mého otce, tedy má dcera, porodila na Velikonoce chlapce, který je zároveň mým bratrem, neboť je synem mého otce, a zároveň i vnukem, protože je synem dcery mé manželky.
Jsem tudíž bratrem svého vnuka, a vzhledem k tomu, že jsem manželem tchyně otce tohoto dítěte, jsem tedy v postavení otce svého otce a zároveň i bratrem jeho syna. Jsem tedy sám sobě dědečkem.
Z těchto důvodů Vás, vážený pane prezidente, prosím o zproštění vojenské služby, neboť, jak známo, zákon nedovoluje povolávat do armády zároveň dědečka, otce i syna z jedné rodiny.

Věřím, pane prezidente, že projevíte pochopení pro mou situaci.

tel: + 420 775 090 611

Číslo účtu: 132 234 9349/0800

Zbigniew Jan Czendlik - děkan

Hana Skalická - pastorační asistentka
tel.: 730 552 040 (v pracovni dny od 8.00 do 16.00)

Renáta Hoffmannová

Muzejní oslavy se vydařily

na muzejních oslavách

Oslavy 20 let od znovuotevření lanškrounského muzea se v sobotu 21. dubna vydařily. Venkovnímu programu přálo počasí, jen v závěru déšť odradil poslední diváky.

Přítomní spolupracovníci a příznivci muzea pak uvítali pozvání na slavnostní občerstvení v prostorách zámku.

Na programu sobotních muzejních oslav bylo mj. vystoupení mušketýrů, ukázky řemesel, otevření výstavy panenek Anny Šlesinger nebo křest vlastivědného sborníku Lanškrounsko. Děti zaujala veselá Psohádka na motivy Čapkových pohádek doplněná mnoha písničkami. Nechyběly ani stánky nabízející nejrůznější dobroty.

mušketýři

kovář

zdobení perníčků

divadlo

Psohádka

dětští diváci

děti si vyzkoušely "vojenský výcvik"

slavnostní salva

zapalování svíček na dortu

Ředitelka Marie Borkovcová zavzpomínala na začátky obnovy muzea, poděkovala svým spolupracovníkům i starostům města, kteří muzeu během jeho existence pomáhali. Čtyři z nich, včetně současné starostky, přijali pozvání a společně také sfoukli svíčky na narozeninovém dortu. Shodli se na tom, že obnovení muzea před 20 lety byl správný počin, a že je dobře, že muzeum připomíná historii města.

Závěrečné setkání spolupracovníků a příznivců muzea vydařilo stejně jako celé oslavy, i když některým z pozvaných hostů zabránily jiné povinnosti přijet a další, jako např. i lanškrounský farář Zbigniew Czendlik, se mohli zdržet jen chvíli.

Na snímku paní Jiřiny Strakové z průběhu oslav je Zbigniew Czendlik v rozhovoru s čestným občanem Lanškrouna akademickým sochařem Zdeňkem Kolářským, starostkou Stanislavou Švarcovou a ředitelkou muzea Marií Borkovcovou:

Z.Czendlik a Z.Kolářský

Myslím si, že svět je dnes úplně převrácený a tolik utrpení je tu proto, že je tak velice málo lásky v domovech a v rodinném životě. Nemáme čas pro své děti, nemáme čas na sebe navzájem, není čas, abychom se těšili jeden z druhého.
Matka Tereza