Tři teologové – konzervativní, liberální a charismatik – sedí na loďce uprostřed rybníka a disputují. Pochvíli jim dojde víno. Nu což, konzervativec pokrčí rameny, vezme džbánek a vydá se po hladině na souš. Za chvíli se stejnou cestou vrací s plným džbánkem.
Teologové disputují, disputují, a opět jim dojde víno. Charismatik tedy vztáhné ruce k nebesům, zahlaholí modlitbu, vstoupí na hladinu a přejde na souš. Za chvíli se opět stejnou cestou vrátí s vínem.
Po další disputaci opět dojde víno. Liberál odevzdaně uchopí džbánek a vstoupí na hladinu. Okamžitě jde pod vodu.
Kolegové jej vytáhnou a křísí. Konzervativec se podívá na charismatika a zeptá se: „Tys mu neřekl, kde jsou ve vodě ty kůly?“
Charismatik se podiví: „Kůly?“

Muzejní oslavy se vydařily

na muzejních oslavách

Oslavy 20 let od znovuotevření lanškrounského muzea se v sobotu 21. dubna vydařily. Venkovnímu programu přálo počasí, jen v závěru déšť odradil poslední diváky.

Přítomní spolupracovníci a příznivci muzea pak uvítali pozvání na slavnostní občerstvení v prostorách zámku.

Na programu sobotních muzejních oslav bylo mj. vystoupení mušketýrů, ukázky řemesel, otevření výstavy panenek Anny Šlesinger nebo křest vlastivědného sborníku Lanškrounsko. Děti zaujala veselá Psohádka na motivy Čapkových pohádek doplněná mnoha písničkami. Nechyběly ani stánky nabízející nejrůznější dobroty.

mušketýři

kovář

zdobení perníčků

divadlo

Psohádka

dětští diváci

děti si vyzkoušely "vojenský výcvik"

slavnostní salva

zapalování svíček na dortu

Ředitelka Marie Borkovcová zavzpomínala na začátky obnovy muzea, poděkovala svým spolupracovníkům i starostům města, kteří muzeu během jeho existence pomáhali. Čtyři z nich, včetně současné starostky, přijali pozvání a společně také sfoukli svíčky na narozeninovém dortu. Shodli se na tom, že obnovení muzea před 20 lety byl správný počin, a že je dobře, že muzeum připomíná historii města.

Závěrečné setkání spolupracovníků a příznivců muzea vydařilo stejně jako celé oslavy, i když některým z pozvaných hostů zabránily jiné povinnosti přijet a další, jako např. i lanškrounský farář Zbigniew Czendlik, se mohli zdržet jen chvíli.

Na snímku paní Jiřiny Strakové z průběhu oslav je Zbigniew Czendlik v rozhovoru s čestným občanem Lanškrouna akademickým sochařem Zdeňkem Kolářským, starostkou Stanislavou Švarcovou a ředitelkou muzea Marií Borkovcovou:

Z.Czendlik a Z.Kolářský

Pro ty, kteří se narodili do ateismu, je to víra jako každá jiná.
Gabriel Laub