I řekl Hospodin Noemovi:
„Za šest měsíců na zem sešlu déšť, který bude trvat 40 dní a nocí. Voda zaplaví celou zemi, hory i údolí, a všechno zlé bude zničeno. Chci, abys postavil Archu a zachránil pár zvířat od každého druhu. Tady na ni máš plány.“
Šest měsíců uplynulo jako voda. Obloha se zatáhla a začal padat déšť. Noe seděl na dvorku a plakal.
„Proč jsi nepostavil Archu, jak jsem ti přikázal?“ Zeptal se ho Bůh.
Odpusť mi, Pane,“ řekl Noe. „Snažil jsem se, seč jsem mohl, ale stalo se tolik věcí. Plány, které jsi mi dal, město neschválilo, a tak jsem musel nechat udělat nové. Pak jsem měl další problémy, protože město tvrdilo, ze Archa je nepovolená stavba, takže jsem musel běžet na katastr sehnat si k ní povolení. Lesnická správa požadovala povolení ke kácení stromů, a byl jsem žalován ochranáři zvířat, když jsem se snažil pochytat ta zvířata. Ministerstvo životního prostředí požadovalo vyjádření o ekologických důsledcích záplavy. Vnitro ode mě chtělo předběžné plány šíření vody. Na finančním úřadě zablokovali má aktiva, protože tvrdili, ze se snažím vyhnout placení daní tím, ze opustím zemi. Úřad práce měl podezření, že ilegálně zaměstnávám Ukrajince, takže jsem musel dokazovat opak. Je mi líto, Pane, ale nemohu Archu dokončit dříve než tak za pět let.“
Najednou přestalo pršet, obloha se vyčistila a vysvitlo slunce. Noe se podíval vzhůru a zeptal se:
„Pane znamená toto, že nebudeš ničit náš svět?“
„Správně – úřady to už udělaly za mě.“

Lanškrounský džem divákům chutnal

ldm00408maly

Lanškrounský džem je specialita, kterou připravují na ZUŠ Lanškroun. Ti žáci, kteří zvládli hudební základy, si totiž rádi zahrají také jiné než klasické skladby, ať již ve školním orchestru s názvem Vokins nebo v nejrůznějších třeba i dočasných uskupeních. S výsledkem se pak pochlubí na koncertě, který s žáky letos už potřetí připravil učitel Petr Oravec.

Mladí hudebníci se představili v pátek 27. dubna v sále lanškrounského zámku. Program zahájili bubeníci pod vedením Petra Oravce. Představit se přišli i začínající muzikanti - Písklata.

diváci

Školní orchestr Vokins pod vedením učitele Romana Zachary potěšil např. písničkami Olympicu nebo z rockové opery Jesus Christ Superstar. Mezi účinkujícími se mj. představili i bratři Mirgovi z žichlínského rodinného domova.

Petr Oravec s klavíristy

diváci

Lanškrounský džem

Celý program trval více než dvě hodiny a spokojené publikum si vytleskalo ještě přídavek.

Některé z účinkujících čeká letos absolventský koncert. Jak prozradila ředitelka ZUŠ Marta Obrová, měl by proběhnout na farní zahradě, tedy na místě, kde se obvykle konají koncerty kulturního léta.

Fecisti nos ad Te et inquietum est cor nostrum donec requiescat in Te.
Stvořil jsi nás pro sebe, a neklidné je naše srdce, dokud nespočine v (Tobě.)

Sv. Augustin, Vyznání