Jeden mladý mnich se rozhodl, že odejde do horského kláštera a podstoupí těžkou zkoušku mlčenlivosti, která mu dovoluje říci jen dvě slova za deset let. Po prvních deseti letech jde za otcem představeným. Vejde do kanceláře, otec přikývne a on povídá:
„Mizerné jídlo!“
Otec znovu kývne a ukáže rukou ven. Mnich tedy odejde.
Uplyne dalších deset let a audience se opakuje. Mnich tentokrát říká:
„Tvrdá postel!“
Konečně po třiceti letech mnich předstoupí před otce se zamračenou tváří a říká:
„Odcházím odsud!“
A otec se jen tak mírně usměje a povídá:
„Ani se nedivím. Co jste tady, pořád si jen stěžujete.“

tel: + 420 775 090 611

Číslo účtu: 132 234 9349/0800

Zbigniew Jan Czendlik

Hana Skalická
tel.: 730 552 040 (v pracovni dny od 8.00
do 16.00)

Renáta Hoffmannová

Oprava kostela v Horním Třešňovci

kostel HT

V Horním Třešňovci letos opravují kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Podle slov starosty pana Jiřího Marka obec na opravu dostala dotaci z Programu obnovy venkova ve výši 100 000 Kč, zbytek uhradí ze svého rozpočtu. Celkové předpokládané náklady budou 997 000 Kč + DPH.

Práce začaly 2. dubna a podle smlouvy by měly být hotovy do 31. srpna 2012.

Kostel v Horním Třešňovci

starosta Jiří Marek

Firma INRECO s.r.o, společnost pro rekonstrukci památek, nejdříve odborně posoudila dřevěné konstrukce z hlediska jejich napadení dřevokaznými houbami a hmyzem.

Firmě LESTAV, s.r.o , z Dvora Králové nad Labem byly poté zadány tyto práce:

kompletní výměna stropu hlavní lodě kostela (trámy, prkna, rákos a omítka) a vymalování interiéru kostela;
odstranění staré eternitové krytiny včetně latí a šindelů, výměna poškozených dřevěných krovů za nové, ošetření původních ponechaných dřevěných prvků proti napadení škůdci, položení nové krytiny ETERNIT DACORA;
sejmutí železného kříže, makovice a zvonu z věže kostela, výměna většiny dřevěné konstrukce věže, oplechování novým měděným plechem, zrestaurování železného kříže byl zrestaurován a vrácen na původní místo; obnova fasády kostela.

Oprava věže je dokončena a do makovice byly uloženy dokumenty (souhrnná zpráva o opravách kostela v letech 1865 - 2012 a zpráva pro příští generace) a mince, včetně památné mince "Vstup do schengenského prostoru" z r. 2007 a stříbrné pamětní medaile „Václav Havel".

schránka a její obsah

Nyní, na konci května, bude do věže zavěšen zvon.

Střecha je zatím pokryta z jedné třetiny, pracuje se i v interiéru.

Současný stav prací je vidět na fotografiích:

oprava střechy

interiér

ukládání do makovice

Další informace (např. znění dokumentů uložených do makovice) najdete na webu obce: http://www.hornitresnovec.cz/.

Foto: Z. Czendlik

Co si lidé myslí o mně se stává stále méně důležité, co si myslí o Ježíši skrze mě je kritické.
Sir Cliff Richard