Hostující kazatel právě skončil sérii evangelizačních shromáždění v jednom vesnickém sboru. Členové té církve byli tak chudí, že mu nemohli zaplatit jeho výdaje. A tak se jeden ze starších rozhodl, že mu věnuje svého koně. Nebylo možné odmítnout proto kazatel za darovaného koně srdečně poděkoval a chystal se na cestu. Bývalý majitel koně si ho však zavolal a vysvětlil mu: Toto je zvláštní kůň. Je vycvičen tak, že když řeknete "Chvála Bohu" tak zrychlí a uslyší-li "Haleluja", zastaví. Hostující kazatel slíbil, že dá na koně pozor, rozloučil se, nasedl, řekl " Chvála Bohu" a kůň se rozjel. Všechno bylo v pořádku až do chvíle, kdy se blížili k hluboké rokli. Kazatel koni přikázal: "Chvála Bohu". Kůň zrychlil. Kazatel zakřičel: " Chvála Bohu". Kůň se dal do cvalu. Kazatel se chytil za hlavu:"Popletl jsem slova. Jak jen zněl ten příkaz k zastavení ?". Kůň se řítí k propasti a kazatel vykřikuje všechna slova, která ho napadají: "Amen", "Hosana", " Maranatha"... Nic nefunguje. Náhle si vzpomene na kouzelné slůvko. Rázně přikáže:"Haleluja" a kůň se zastaví půl metru před okrajem hrozné hluboké propasti. Zpocený, ale šťastný kazatel se zhluboka nadechne, vděčně pohledí k nebi a pronese:"Chvála Bohu".

Uchem jehly nejen o fotografování

Robert Vano

Hostem aktuálního vysílání Uchem jehly, které nabídne ČT2 v neděli 3. června od 15.35 hod., bude světově proslulý fotograf Robert Vano.

Jeho život nabízí spoustu témat, z nichž každé by vydalo na samostatný rozhovor - emigrace v mládí, způsob, kterým se v Americe vypracoval od pomocných prací až na pozici uznávaného fotografa, nebo třeba jeho homosexuální orientace... Nechme se překvapit, co nakonec v pořadu zazní.

S Robertem Vanem se v den natáčení (v neděli 18. března 2012) setkali návštěvníci restaurace U Pastýře. Zprávu a fota z akce najdete zde na webu: http://www.farnostla.cz/index.php/40-aktuality/aktuality/718-vypraveni-roberta-vana

Foto: archiv ČT

příprava na natáčení

natáčení