tel: + 420 775 090 611

tel.: 730 552 040 (v pracovni dny od 8.00
do 16.00)

Renáta Hoffmannová

Natáčely se předprázdninové pořady Uchem jehly

V.Čáslavská a J.Kroupa

V úterý 29. května přijeli na lanškrounskou faru další dva zajímaví hosté pořadu Uchem jehly - bývalá gymnastka, držitelka sedmi zlatých olympijských medailí Věra Čáslavská a známý reportér Janek Kroupa. Setkali se během přestávky v natáčení u jednoho stolu v restauraci U Pastýře a měli si rozhodně o čem povídat.

Pořad s Jankem Kroupou se bude vysílat 17.6. a Věru Čáslavskou uvidí diváci v posledním premiérovém dílu před prázdninami (a tedy i před olympiádou) 1. července.

V.Čáslavská a J.Kroupa se Z.Czendlikem

V.Čáslavská a J.Kroupa

V.Čáslavská a J.Kroupa se Z.Czendlikem

Janek Kroupa

Janek Kroupa a Zbigniew Czendlik

Setkání s Jankem Kroupou (který do Lanškrouna dorazil na motorce!) se točilo kolem zla a násilí, se kterým se v životě hodně setkává. Aby snížil jejich míru ve světě okolo nás, působil nejdříve jako pozorovatel v několika válkách. Říká totiž, že pozorovatelé ve válce už jen svou přítomností snižují míru násilí, protože pokud někdo násilí koná, obvykle nechce být u takové věci vidět. A proč se snaží poukazovat na případy zla ve svých reportážích? Zastává názor, že nelze zůstat neutrální mezi dobrem a zlem, nelze být lhostejný, mlčet. Často se stane, že když novináři takový případ "osvítí kuželem světla", je na něj lépe vidět a začne se řešit. Ale trápí ho, že nemůže zabránit tomu, aby mnohdy ten, kdo se odhodlá ke zlu nemlčet a pomůže mu ho odhalit, na to nakonec nedoplatil.

Zbigniew Czendlik nabídl jinou odpověď na zlo - dělat ještě větší dobro. Stačí to? Debata byla opravdu zajímavá a je se tedy na co těšit...

s Věrou Čáslavskou

Rozhovor s Věrou Čáslavskou se bude vysílat nejen krátce před letní olympiádou, ale také odpoledne před finálovým zápasem fotbalového mistrovství Evropy. Proto si farář Czendlik oblékl fotbalový dres (srdcem blíž má stále k rodnému Polsku). Bývalá gymnastka Čáslavská naproti tomu zvolila klasické oblečení... Ale Polsko si připomněla ráda: své první zlato si prý v sedmnácti letech přivezla právě odtamtud - z Krakova. K nedávným kulatým narozeninám dostala zajímavé dokumenty o svém životě - knihu Pavla Kosatíka Život na Olympu a film Olgy Sommerové Věra 68. Právě v nich najdou diváci případné podrobnosti, které se do stopáže pořadu Uchem jehly už prostě nevejdou.

z natáčení

s Věrou Čáslavskou

Hnutí srdce není něco, na čem by se dalo ušetřit. Dávat, ze svého srdce, to je jako vyklenout most přes propast své samoty. A dáváš-li ze svého srdce, nestarej se komu. Budou ti totiž říkat: „Ten si to nezaslouží!“ Jako by šlo o nějaké zboží, kterého je škoda. Dokonce i člověk, který ti nemůže dát nic, o co bys stál, ti může posloužit tím, že dáváš ty jemu, neboť skrze něj tak sloužíš Bohu.
Antoine de Saint Exupery