Untitled-2

Římskokatolická farnost - děkanství Lanškroun

294.jpg
100.jpg
220.jpg

Přihlášení

katyd

katolik

ebreviar

biblenet

radiovaticana

vira

ikonka proglas

ikonka tvnoe

Pro zasmání

I řekl Hospodin Noemovi:
„Za šest měsíců na zem sešlu déšť, který bude trvat 40 dní a nocí. Voda zaplaví celou zemi, hory i údolí, a všechno zlé bude zničeno. Chci, abys postavil Archu a zachránil pár zvířat od každého druhu. Tady na ni máš plány.“
Šest měsíců uplynulo jako voda. Obloha se zatáhla a začal padat déšť. Noe seděl na dvorku a plakal.
„Proč jsi nepostavil Archu, jak jsem ti přikázal?“ Zeptal se ho Bůh.
Odpusť mi, Pane,“ řekl Noe. „Snažil jsem se, seč jsem mohl, ale stalo se tolik věcí. Plány, které jsi mi dal, město neschválilo, a tak jsem musel nechat udělat nové. Pak jsem měl další problémy, protože město tvrdilo, ze Archa je nepovolená stavba, takže jsem musel běžet na katastr sehnat si k ní povolení. Lesnická správa požadovala povolení ke kácení stromů, a byl jsem žalován ochranáři zvířat, když jsem se snažil pochytat ta zvířata. Ministerstvo životního prostředí požadovalo vyjádření o ekologických důsledcích záplavy. Vnitro ode mě chtělo předběžné plány šíření vody. Na finančním úřadě zablokovali má aktiva, protože tvrdili, ze se snažím vyhnout placení daní tím, ze opustím zemi. Úřad práce měl podezření, že ilegálně zaměstnávám Ukrajince, takže jsem musel dokazovat opak. Je mi líto, Pane, ale nemohu Archu dokončit dříve než tak za pět let.“
Najednou přestalo pršet, obloha se vyčistila a vysvitlo slunce. Noe se podíval vzhůru a zeptal se:
„Pane znamená toto, že nebudeš ničit náš svět?“
„Správně – úřady to už udělaly za mě.“

Vítáme vás v lanškrounské farnosti!

 

Římskokatolická farnost - děkanství Lanškroun

     Farnost    

nám. Aloise Jiráska 2
563 01 Lanškroun

IČO: 44471041

 

    Kontakty:

P. Dr. Zbigniew Jan Czendlik
e-mail:  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
tel.: 465 322 508

Jitka Kračmarová
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
tel.: 730 552 040

Anna Gregorová
e-mail:  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
tel.: 775 090 611

Aktuality

Hodinka s Evou Budzákovou v Temné kavárně

Eva Budzáková

Od 21. do 30. června byla v Hradci Králové už potřetí otevřena Temná kavárna. Tedy místo, kde si mohou vidící lidé na necelou hodinku vyzkoušet pocity lidí se zrakovým postižením při tak běžné činnosti jako je objednání a konzumace malého občerstvení v kavárně.

Na každý den byl připraven i doprovodný program, v rámci kterého se v pondělí 25. června představila také nevidomá autorka Eva Budzáková z Lanškrouna.

pozvánka do Temné kavárny

Jak vše probíhalo? Zájemci si krátce před vstupem ve stanovenou hodinu mohli před Vinným sklípkem U královny Elišky nejdříve vyzkoušet brýle simulující různé (samozřejmě že velmi nepříjemné) zrakové vady.

brýle simulující oční vady

Eva Budzáková přichází do kavárny

černé brýle vyřadí zrak z činnosti

Poté dostali brýle tmavé a byli uvedeni ke svému stolu. Tam si mohli objednat nápoj (kávu, čaj, víno, džus, kolu nebo vodu), případně malé občerstvení z originálního jídelního lístku, ve kterém byly názvy uvedeny vytlačeným běžným písmem a Braillovým písmem a navíc zde bylo možno nahmatat přilepené ukázky jako kávová zrnka nebo čajové sáčky.

u stolků

četba lístku hmatem

Když byli všichni usazeni, v kavárně se zhaslo a brýle mohly být odloženy. Obsluha byla z řad nevidomých, takže vyřízení objednávek zvládla bez problémů. Ty naopak nastaly, pokud si některý vidící chtěl potmě osladit kávu nebo do ní nalít smetanu...

Eva Budzáková čte své texty

Ke konzumaci předčítala paní Eva Budzáková své texty psané Braillovým písmem. Jak situaci vnímala ona? Přiznává, že i ona byla v neznámém prostředí nesvá, i když z jiného důvodu, než "ti dočasně lehce osleplí vidící" - byla totiž lehce nervózní z toho, jak budou posluchači její texty přijímat. Zaujaly je, i když jí byly připomenuto, že má číst spíš krátké texty, protože mladí nejsou zvyklí poslouchat... (Ukázku z její tvorby najdete na konci tohoto článku.)

Před závěrečným placením se v kavárně rozsvítilo. To návštěvníci uvítali, protože rozeznání peněz po hmatu vyžaduje přece jen delší cvik. Navíc si mohli prohlédnout místnost, jejíž vzhled dosud jen odhadovali, jídelní lístek, autorku textů a třeba i neznámé sousedy u stolu.

zraková "kontrola" jídelníčku

Podle zkušeností pořadatele, jimž je Tyfloservis, o.p.s., návštěvníci považují zážitek ze tmy za zajímavý a jsou velmi rádi, že oni sami se s poruchou zraku nemusí v životě potýkat.

Eva Budzáková: Pohádkovost

Kdykoli opět ráno je,

usedá do zlaté kánoe

Děd Vševěd, už zas malý.

Jednou ho mraky halí,

jindy zas divoce pálí.

Nejlíp, když příjemně září.

Různě se na zemi daří

těm, kdo se jak červi plazí,

na svět jsouc zrozeni nazí.

Mají své politiky,

války a polemiky.

Něco jim říkat je marné.

Tak ono pachole stárne.

V šest večer se mu stýská

po mámě, co vlasy víská.

A ta se děsí: „Běda,

zas se mi vrací děda

a vyprávět se stydí,

co to tam dole vidí.

Vždyť nepotkal jen světce

a zahloubané vědce,

ale i v hromadách smetí

hrabat se mrňavé děti."

Pohádka ta konec nemá,

tak jenom přejme těm dvěma

noc plnou vyprávění,

jak se to na světě mění,

jak si tu pomáháme,

neboť se rádi máme.

Zvonečky zlatými zvonci

zazvoní o dobrém konci.


Eva Budzáková: Nepsavost

Já - literát nepíšící,

ustřihli mi dlouhou kštici,

neboť dlouhé vlasy

- krátký rozum asi

A tak doufám, snad?

Budu zase psát.


     Co nás čeká

Projekt čtvercování

Každé pondělí dopoledne od 9 hod. bude ve farní klubovně probíhat

PROJEKT ČTVERCOVÁNÍ - neboli uháčkuj nebo upleť čtverce na výrobu dek do Afriky

Srdečně zveme na tato setkání

Bližší informace poskytne p. Šebrlová

Citáty k zamyšlení

Kdybychom věděli, jak moc nás Bůh miluje, umřeli bychom štěstím.
Jean Maria Vianney