Hostující kazatel právě skončil sérii evangelizačních shromáždění v jednom vesnickém sboru. Členové té církve byli tak chudí, že mu nemohli zaplatit jeho výdaje. A tak se jeden ze starších rozhodl, že mu věnuje svého koně. Nebylo možné odmítnout proto kazatel za darovaného koně srdečně poděkoval a chystal se na cestu. Bývalý majitel koně si ho však zavolal a vysvětlil mu: Toto je zvláštní kůň. Je vycvičen tak, že když řeknete "Chvála Bohu" tak zrychlí a uslyší-li "Haleluja", zastaví. Hostující kazatel slíbil, že dá na koně pozor, rozloučil se, nasedl, řekl " Chvála Bohu" a kůň se rozjel. Všechno bylo v pořádku až do chvíle, kdy se blížili k hluboké rokli. Kazatel koni přikázal: "Chvála Bohu". Kůň zrychlil. Kazatel zakřičel: " Chvála Bohu". Kůň se dal do cvalu. Kazatel se chytil za hlavu:"Popletl jsem slova. Jak jen zněl ten příkaz k zastavení ?". Kůň se řítí k propasti a kazatel vykřikuje všechna slova, která ho napadají: "Amen", "Hosana", " Maranatha"... Nic nefunguje. Náhle si vzpomene na kouzelné slůvko. Rázně přikáže:"Haleluja" a kůň se zastaví půl metru před okrajem hrozné hluboké propasti. Zpocený, ale šťastný kazatel se zhluboka nadechne, vděčně pohledí k nebi a pronese:"Chvála Bohu".

Farní zahradou zněla česká klasika

Štědrý a Filipovská

Ačkoliv se druhý letošní koncert Kulturního léta na farní zahradě konal v pátek 13. (července), diváci si mohli jeho program vychutnat bez problémů. Obloha byla sice zatažená a večer trochu chladný, ovšem ve srovnání s počasím z minulého týdne bylo vlastně velmi dobře...

Pavlína Filipovská a Karel Štědrý zazpívali zejména "klasické" hity ze Semaforu, tedy z doby před zhruba padesáti lety. Mnohé z nich si diváci pobrukovali s nimi.

Umělečtí kolegové, kteří spolupracují už 52 let, strávili v Lanškrouně celý den. Brněnský štáb pořadu Uchem jehly s nimi totiž na faře natáčel dva díly pořadu, které budou uvedeny po letní přestávce, v níž se opakují již odvysílané úspěšné díly.

před natáčením

Z.Czendlik s K.Štědrým

v restauraci U Pastýře

Z.Czendlik s P.Filipovskou

Pavlína Filipovská darovala moderátorovi pořadu a hostiteli Zbigniewu Czendlikovi svou knihu Bylo, nebylo.

Karel Štědrý mimo jiné vyprávěl, že právě Pavlínu požádal o předmluvu do své knihy vzpomínek, kterou nazval Z mého života. Protože to bylo to na poslední chvíli, na konci předmluvy slíbila, že až si knížku skutečně přečte, napíše "jak to doopravdy bylo". A právě tato slova se stala názvem písničkového pořadu, jímž oba umělci nyní dělají radost publiku.

na farní zahradě

Karel Štědrý

diváci

Na závěr pátečního lanškrounského koncertu byly slosovány vstupenky. Tři divačky si odnesly lahve vína nebo skleničky, možná ještě víc je ale potěšila osobní gratulace Pavlíny Filipovské a Karla Štědrého.

předání výhry

Nejbližší koncert se na farní zahradě koná v pátek 20. července, kdy se představí skupina Ampér Hard & Heavy.

Multum legendum est, non multa. – Má se číst mnoho, nikoliv mnohé.
Plinius