Františkán a jezuita byli velcí přátelé, které spojoval i jejich zlozvyk: Oba byli náruživými kuřáky. Cigaretu nedokázali odložit ani při modlitbě. Jednoho dne jim začalo vrtat hlavou, zda mohou zároveň kouřit a modlit se. Rozhodli se, že se zeptají přímo svých generálních představených ve Vatikánu.
Když se potkali po čase, františkán vypadal hodně schlíple a povídá: "Dostal jsem odpověď, že kouřit při modlení je hřích a mám s tím hned přestat." Rozesmátý jezuita odpovídá: "To ses špatně zeptal. Já jsem položil otázku, zda se mohu při kouření modlit a odpověděli mi, že ano, modlit se je správné za každé situace."

Vyjádření k pověření duchovní péčí o olympioniky

To, že mne pan kardinál Dominik Duka pověřil duchovní péčí o české olympioniky, se po zveřejnění, které proběhlo s mým souhlasem, setkalo s mimořádným zájmem médií.

A jak to v takových případech obvykle bývá, vyvolalo to i širokou veřejnou diskuzi. V té padlo mnoho otázek, na které bych rád odpověděl.

Pověření jsem dostal od předsedy České biskupské konference. Má to být zároveň zpráva pro olympioniky, že pokud by z jakýchkoliv důvodů duchovní podporu potřebovali, můžou se na konkrétní osobu (v tomto případě na mne) obrátit a že je jim k dispozici.

Tuto nabídku jsem s potěšením přijal a budu rád, pokud pro někoho ze sportovců bude moje podpora přínosem.

Na základě tohoto pověření bych rád navázal spolupráci s Českým olympijským výborem a nabídnul mu bližší spolupráci, která, jak se píše v pověření, by přispěla k tomu, že čeští sportovci budou „…prezentovat myšlenku sportovních výkonů postavených na zásadách čestného jednání, korektnosti a internacionality“.

Omlouvám se zároveň panu předsedovi Českého olympijského výboru Milanu Jiráskovi, že musel v souvislosti s mojí osobou čelit náporu různých otázek týkajících se onoho jmenování a neměl k tomu dostatečné informace.

Pravdou je, že jako mnoho osobností veřejného a společenského života jsem i já obdržel pozvánku na otevření Českého domu v Londýně. Moc si toho vážím, i když ji nebudu moci využít, protože do Londýna přilétám o pár hodin později.

A nakonec zmíním to, co mnohé zajímá asi nejvíce! Cestu do Londýna si platím sám a pobyt mi částečně budou hradit sponzoři. Žádní daňoví poplatníci ani olympijský výbor mi na cestu nepřispívají! Takže jedu na olympiádu jako soukromá osoba.

Zbigniew Czendlik

Držíte-li krok s Bohem, nebudete se muset podřizovat rytmu světa.
Z knihy "Slova života 2006"