Untitled-2

Římskokatolická farnost - děkanství Lanškroun

304.jpg
168.jpg
228.jpg

Přihlášení

katyd

katolik

ebreviar

biblenet

radiovaticana

vira

ikonka proglas

ikonka tvnoe

Pro zasmání

Muž a žena se srazí v autech. Bouračka je ošklivá. Obe jejich auta jsou úplně na maděru, ale ani jednomu z nich se nic nestalo... Když se vysoukali z aut, povídá žena muži: "Tak vy jste muž, to je zajímavé. Já jsem žena. Hmm, podívejte na naše auta! Nic z nich nezbylo, ale my jsme zranění nebyli. To musí být znamení od Boha. Měli jsme se setkat, stát se přáteli a žít spolu až do smrti. Muž přitakal: "To jo, to muselo být určitě znamení od Boha!" Žena pokračovala: "A podívejte se na tohle, další zázrak. Moje auto je totálně na mraky, ale tahle láhev vína je naprosto v pořádku. Bůh si určitě přeje, aby jsme toto víno vypili a oslavili tím naše štěstí." Potom podala láhev muži. Ten souhlasně přikývl, otevřel láhev a polovinu vypil. Pak ji podal zpět žene. Ta vzala láhev, zavřela ji a vrátila muži do rukou. Ten se jí zeptal: "Vy nebudete?" Načež mu odpověděla: "Ne. Jen počkám na policii."

Dobré zprávy

Modlitba Otčenáš - změna?

Otčenáš kostel Pater noster JeruzalémKdosi mi říkal, že ve zprávách v českém radiu a hlavně po jakési reklamě na spotřební zboží zaznělo „převratné“ sdělení, jak papež chce změnit modlitbu Otčenáš…. Klid, sděluji známému, už to, že se tímto zaobírá světské medium, které mezi banální zprávy vloží toto předvánoční zpravodajství bude nějaká nafouklá rošťárna.  A  svět si pak nakonec možná vcelku zbytečně řekne – ti katolíci musí být slepé ovce, když se staletí modlí úplně jinak, než mají… Když se ale člověk seznámil s tím o co šlo, je třeba se usmívat banalitě, a dovolím si říci – zbytečnému víření vod, ke kterému je možná i jalové cokoli dodávat, ale přesto bych rád, pár slov níže.

Modlitba Otčenáš sytila, sytí a bude sytit generace křesťanů a osobně nemám dojem, že by někdo měl v českém jazyce problém s touto modlitbou. Zaznívá tam ona kritická pasáž – neuveď nás v pokušení, ale zbav nás od zlého. Určitě lze i velmi snadno vysvětlit co znamená - neuveď nás v pokušení,  zmiňovanými slovy - nedej nám upadnout do pokušení…  a je po zdánlivém problému jako mávnutím kouzelného proutku. Význam je naprosto totožný. Vysvětlení stačí. Ale do radio zpráv se to hodilo... Bublina.... Všechna slova v modlitbě Otčenáš jsou provázaná a mají svůj smysl a dokonce jednoznačný rytmus. Být srozumitelnějšími pro svět? Jak srozumitelný by byl původní aramejský text? Mimochodem, nevyrábíme si problémy trochu sami, nikomu tento text o pokušení (neuveď nás v pokušení...) mnoho staletí nevadil, Východu ani Západu. Není spíše vhodné přemýšlet nad tím, co je to tradice a spíše objasňovat význam Otčenáše a vrůstat do jeho slov? Jsou krásná a hluboká. Osa modlitby člověka. Vnímají to i lidé nevěřící. Snažit se ale za každou cenu upgradovat některé duchovní věci znamená považovat druhé tak trochu za nesvéprávné pochopit hloubku řečeného a umetávat zbytečně cestičku a občas vymést i to, co může být někomu drahé.

Modlitba Otčenáš je krásná a lidé nad ní mají šanci přemýšlet, vstupovat do ní a čerpat z ní. Je to výzva i návod, jak hledat Boží vůli…. Spíše nad jakýmikoli korekcemi či vylepšeními by se laici i kněží mohli třeba zamýšlet nad tím, s jakou důstojností je Otčenáš i v průběhu soukromých modliteb a nebo mší svatých vyslovován. Zda se jen neodříkávají bezobsažně slova… S trochou úsměvu jen dodám, pokud se dostaneme pod 19-20 sekund/Otčenáš, hrozí tu nemalé riziko, že neposloucháme o čem je v modlitbě Otčenáše řeč :)  A na závěr přiložím odkaz na jednoho geniálního pána: Ten Otčenáš umí doslova na desítky způsobů:https://www.youtube.com/watch?v=Wg8vUSdPvH8 ;)

Přeji krásný den!

10.12.17 (mk)

 

     Co nás čeká

Projekt čtvercování

Každé pondělí dopoledne od 9 hod. bude ve farní klubovně probíhat

PROJEKT ČTVERCOVÁNÍ - neboli uháčkuj nebo upleť čtverce na výrobu dek do Afriky

Srdečně zveme na tato setkání

Bližší informace poskytne p. Šebrlová

Citáty k zamyšlení

Tvá pyramida nemá smysl, jestliže nekončí v Bohu.
Antoine de Saint Exupery