Jeden ze snoubenců, kteří se připravovali na manželství, telefonoval na faru:
„Otče, poraďte nám nějaký biblický citát na svatební oznámení, chceme tam dát jen odkaz.“
„Dobře… Tak tam zkuste dát 1 Jan 4,18.“
Ovšem v telefonu bylo špatně slyšet. Na svatebním oznámení se pak místo 1 Jan 4,18 (Strach nemá v lásce místo, protože dokonalá láska strach vyhání.) objevil citát Jan 4,18 (Pět mužů už jsi měla, a ten, kterého máš teď, není tvůj muž.)…

Dobré zprávy

Obnova kříže - Dolní Třešňovec

P1080331Před více než rokem napsala paní Lada Sitová pěkný článek, který informoval o obnově kříže na žichlínských poldrech. Viz: http://www.farnostla.cz/index.php/37-aktuality/1793-novy-zivot-stareho-krize  O posvěcení kříže tehdy informovalo také velmi hezky lanskrounsko.cz viz.: https://www.lanskrounsko.cz/cz/7093-kriz-byl-znovu-posvecen Jsem rád, že slibovaná lavička tam je už instalována a kdokoli může usednout v těchto místech, a nejenom počítat vagony nákladních vlaků a nebo stopovat, zda Pendolino jede na čas :)

Mnoho věcí kolem nás je nenápadných a zdánlivě bezvýznamných, ale dotvářejí prostor v kterém žijeme. Tyto věci nemusí mít praktický rozměr, nemusí přinášet nějaký okamžitý profit, ale kultivují určitou dimenzi našeho života. Tím, že obnovujeme věci odsouzené k zániku; tím, že zhodnocujeme něco co bylo nepovšimnuto, odloženo, devastováno a nebo ignorováno se stáváme moudrými hospodáři. A když se snažíme doslova oprášit stopy minulosti, můžeme takto zpřítomňovat i poselství, které bylo do kamene vtištěno našimi předky. O tom jsem hluboce přesvědčen.

Před týdnem jsem projížděl Dolním Třešňovcem a před zemědělskou školou bylo dokončováno restaurování kříže. To co bývalo nepovšimnuto a zarostlé tújemi se opět objevilo a šikovné ruce těch, kteří se podíleli i na obnově sakrálních památek směrem na Sázavu odvedly zase dobrou práci. Přesně tak to nazval náhodný cyklista, který mne míjel, když jsem kříž později fotil - usmál se a nahlas zvolal - "dobrá práce!". Musím jednoznačně souhlasit a děkuji těm, kteří si všímají svého okolí, obnovují i to, co není zahrnuto v seznamu národních kulturních památek a mají tak zájem kultivovat prostor v kterém žijeme. Jsem rád, že město Lanškroun je v tomto směru aktivní a leckdy je to i všímavost jednotlivců, kteří mají zájem věci měnit a za to jim patří velký dík. Níže připojuji pro ilustraci pár fotek:

P1080236P1080243P1080258P1080265P1080294P1080313P1080323P1080329P1080331

Když jsem zůstával mimo církev a díval se dovnitř, nacházel jsem mnohé, co jsem mohl kritizovat. Jakmile jsem však do církve vstoupil naplno, uvědomil jsem si, jak obtížné je udržovat něco, co by se podobalo novozákonní vizi církve. Teď, když k neúspěchům církve sám přispívám, mám pro ně mnohem větší pochopení.
Philip Yancey, z knihy: Proč se obtěžovat s církví?