Přišel Kohn za rabínem: " Rabi, malér! Mám syna, kluk chytrej, hlava otevřená, mohl být skoro rabín a on se nechal pokřtít!" Rabi odpovídá: "Kohn, to říkaj ausgerechnet mně? Vždyť já taky mám syna, kluk chytrej, hlava otevřená, mohl být skoro rabín a taky se nechal pokřtít! To nemůžeme tak nechat, jdeme za vrchním rabínem!" U vrchního rabína svému představému povídají: "Rebe, poslouchaj nás, oba máme syny, hlavy otevřený, mohli být skoro rabíni a nechali se pokřtít!" Na to vrchní rabin: "A to říkaj ausgerechnet mně? Vždyť já mám taky syna, kluk chytrej, hlava otevřená, už mohl být skoro rabín a on se nechal pokřtít! To nemůžeme tak nechat!" Vrchní rabi s nimi jde do synagógy a modlí se: Veliký Adónaj, máme problém. Všichni máme syny, kluci chytří, hlavy otevřené, mohli být skoro rabíni a oni se nechali pokřtít!" Zahřmí a shůry se ozve hlas: "Pánové, tohle vy říkáte ausgerechnet mně?"

Dobré zprávy

Kněží na palubě balonu

balon kneziNikdy jsem neletěl balonem, ale kniha Pět neděl v balonu měla v mládí své kouzlo, podobně jako další knihy od Julese Verna. Už samotná představa někdy stačí k tomu, aby se člověk "vznesl" do výšky a cestoval... V posledním čísle Adalbertu, měsíčníku královehradecké diecéze se objevila fotografie s nápisem Kněží na palubě balonu a pod ní text - Své rajóny si v červenci z výšky obhlédli kněží z Litomyšle a České Třebové.

Velmi se mi líbil ten nápad a bylo to vtipné a oceňuji, že se tato fotografie v Adalbertu vyskytla. Takový počin i fotografie samotná je v mnohém podnětná a vyjadřuje určité sympatické gesto, které demonstruje i sounáležitost těch, kteří se v koši balónu vznášejí. Mimo jiné, ta krása balonového létání, nadhled i odvaha začátečníků se počítá :) Stejně tak mne těší, že první balon v novověku nesestrojili až tak bratři Montgolfiérové, ale jeden portugalský kněz, který sice neměl za posádku ovci, kohouta a kachnu, ale úspěšně před zraky veřejnosti předvedl model horkovzdušného balonu.  A jsem také rád, že kněží z obou farností se vznesli k oblakům a bezpečně přistáli a neskončili jako jistý brazilský kněz, který zavěšen pod mnoha sty balonky nenávratně zmizel před deseti lety v Atlantském oceánu...

balon knezi

Lze věřit na bohy s takovými věřícími?
Gabriel Laub