Dobré zprávy

Lanškroun ocenil své mladé reprezentanty

oceněné dětiMěsto Lanškroun již od roku 1991 každoročně vyhlašuje anketu Mládež reprezentuje město. Školy, kroužky i sportovní kluby v ní navrhují k ocenění úspěchy svých svěřenců v předešlém roce. Ti, kteří byli první v kraji, do třetího místa v republice nebo dokonce bodovali na mezinárodní úrovni, jsou pak pozváni na slavnostní podvečer v zámeckém sále.

Letos se slavnost konala v pondělí 27. února. Programem provázeli dva ředitelé místních škol, radní Monika Dušková a zastupitel Radim Vetchý. Ocenění dětem a mladým lidem do 19 let předával místostarosta Bohumil Bernášek a ředitel místního kulturního centra David Knápek.

oceněné děti

diváci

Připraven byl i kulturní program, kterého se ujali žáci místní ZUŠ Jindřicha Pravečka – bubeníci a flétnový kvartet Amabile.

bubnování

Pamětní list a peněžitá odměna odstupňovaná podle velikosti úspěchu byly připraveny pro 27 jednotlivců a 10 kolektivů do 15 let a 8 jednotlivců a 5 kolektivů ve věku 15 – 19 let. Ocenění byla udělena za výborná umístění na znalostních, vědeckých  a technických soutěžích, v oblasti kultury (hudebníci a výtvarníci) a sportu. Seznam odvětví, ve kterých místní sportovci vynikají, je rozsáhlý – od atletiky přes badminton, biatlon, jezdectví, stolní tenis a šachy až po mažoretky, které sdružují dívky tří věkových kategorií pod názvy Světlušky, Lentilky a Čertice.

možoretky

Mezi oceněnými jsou také děti z rodin farníků: Filip a Monika Gregorovi jsou úspěšní běžci, Jakub Gregora bodoval kromě běhu i v zeměpisné olympiádě (6. místo v celostátním kole), Anežka Langerová získala hlavní cenu v celostátní výtvarné soutěži na téma Poznáváme orient, Jan Pavlas na pódiu pohovořil o svém projektu Ekologické auto, s nímž byl 3. v republice na soutěži Česká hlavička, Kateřina Reslerová byla 2. v celostátní soutěži ve hře na zobcovou flétnu, šachisté Štěpán Kolomý a Matěj Doleček přispěli k dobrým výsledkům svého týmu. Skautky ze střediska Zubr a Dikobraz – Vlaštovky (Marie Macháčková, Veronika Maiová, Anna Bednářová, Marie Pavlasová, Marie Poláková a Štěpánka Smoláková) vyhrály krajské kolo Svojsíkova závodu (foto: Marcela Macháčková).

skautky

Výrazné republikové úspěchy slavilo lanškrounské mládí zejména ve hře na zobcovou flétnu (ve svých kategoriích vítězné Michaela Šlezingerová, Natálie Benešová, Markéta Andělová a Monika Šuláková) a ve sportu. Lucie Faltýnková byla první v lize zemědělských škol v parkurovém skákání, jezdkyně Šárka Votavová obsadila 1. místo v celostátním  žebříčku všestrannosti a Zlaté podkově, Michal Schlegel se stal celkovým vítězem Českého poháru 2011 v silniční cyklistice.

oceněné děti

Dařilo se horolezcům, dva z nich byli dokonce vyhlášeni za rok 2011 mezi deseti nejlepšími sportovci roku okresu Ústí nad Orlicí ve svých věkových kategoriích – mistryně ČR v lezení na rychlost i obtížnost Veronika Scheuerová (na fotografii vpravo) a Radovan Šifra, vítěz Evropského poháru mládeže v rychlosti. Možná je bude brzy následovat jejich mladší kolega Lukáš Doleček, který si loni např. přivezl 1. místo z mezinárodní soutěže na rychlost v Rakousku.

Lada Sitová

Tvá pyramida nemá smysl, jestliže nekončí v Bohu.
Antoine de Saint Exupery