Untitled-2

Římskokatolická farnost - děkanství Lanškroun

233.jpg
141.jpg
82.jpg

Přihlášení

katyd

katolik

ebreviar

biblenet

radiovaticana

vira

ikonka proglas

ikonka tvnoe

Pro zasmání

Přišel Kohn za rabínem: " Rabi, malér! Mám syna, kluk chytrej, hlava otevřená, mohl být skoro rabín a on se nechal pokřtít!" Rabi odpovídá: "Kohn, to říkaj ausgerechnet mně? Vždyť já taky mám syna, kluk chytrej, hlava otevřená, mohl být skoro rabín a taky se nechal pokřtít! To nemůžeme tak nechat, jdeme za vrchním rabínem!" U vrchního rabína svému představému povídají: "Rebe, poslouchaj nás, oba máme syny, hlavy otevřený, mohli být skoro rabíni a nechali se pokřtít!" Na to vrchní rabin: "A to říkaj ausgerechnet mně? Vždyť já mám taky syna, kluk chytrej, hlava otevřená, už mohl být skoro rabín a on se nechal pokřtít! To nemůžeme tak nechat!" Vrchní rabi s nimi jde do synagógy a modlí se: Veliký Adónaj, máme problém. Všichni máme syny, kluci chytří, hlavy otevřené, mohli být skoro rabíni a oni se nechali pokřtít!" Zahřmí a shůry se ozve hlas: "Pánové, tohle vy říkáte ausgerechnet mně?"

Dobré zprávy

Setkání s ombudsmanem Pavlem Varvařovským

ombudsman ve veteránu

Ombudsman = Otakar Motejl. Na takovou rovnici si mnozí z nás zvykli během prvních více než devíti let existence této naší novodobé instituce. Ale už skoro rok a půl máme druhého veřejného ochránce práv - Pavla Varvařovského. A ten nyní přijal pozvání na lanškrounské natáčení pořadu Uchem jehly.

Od roku 2000 až do své smrti 9.5.2010 byl prvním naším ombudsmanem JUDr. Otakar Motejl. 7. září 2010 byl do této funkce Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR zvolen JUDr. Pavel Varvařovský. A v pondělí 27.2. se český ombudsman stal hostem Zbigniewa Czendlika při natáčení dalšího dílu pořadu Uchem jehly.

Ombudsman Varvařovský

Ombudsman Varvařovský

Hovořilo se samozřejmě především o tom, s čím veřejný ochránce práv (pozor: ne lidských!, byť nám často automaticky takové slovní spojení naskakuje) může pomoci. Hlavně má chránit osoby před jednáním úřadů, které je v rozporu s naším právem, případně pokud jsou naopak nečinné. Má pomáhat obětem diskriminace a dohlížet na dodržování práv osob omezených na svobodě, což nemusí být jen vězni, ale třeba i klienti psychiatrických léčeben nebo LDN… Nemůže ale vstupovat do soukromoprávních sporů a rušit rozhodnutí soudů.

To ale ne všichni, kteří se na úřad ombudsmana obracejí, vědí. A tak ze zhruba 7,5 tisíce ročně přijatých stížností se jich asi 40% působnosti ombudsmana netýká. Přesto, jak říká český ombudsman, se takovým lidem snaží pomoci aspoň radou, jak postupovat. Mají připravené letáky týkající se různých situací, které odesilateli stížnosti pošlou.

Ombudsman Varvařovský

Pavel Varvařovský v rozhovoru mj. překvapil tím, že Lanškrounsko zná, že zde není poprvé v životě. Několik let totiž působil jako podnikový právník v Jeseníku, což odtud není zase tak moc daleko…

Úvod pořadu byl tentokrát natáčen na atraktivním místě – v dílně pana Pavla Berana, jehož vášní jsou automobilové veterány. Stará auta uchvátila nejen ombudsmana, ale i členy televizního štábu.

s panem Beranem

s veterány

ve veteránu

ve veteránu

ve veteránu

v dílně

Lada Sitová

Pozn.: Pokud byste potřebovali nějaké informace k působnosti ombudsmana, najdete je na webu http://www.ochrance.cz/.

     Co nás čeká

Projekt čtvercování

Každé pondělí dopoledne od 9 hod. bude ve farní klubovně probíhat

PROJEKT ČTVERCOVÁNÍ - neboli uháčkuj nebo upleť čtverce na výrobu dek do Afriky

Srdečně zveme na tato setkání

Bližší informace poskytne p. Šebrlová

Citáty k zamyšlení

Je chybou nevěřit ničemu i věrit všemu.
Walther von der Vegelweide