Untitled-2

Římskokatolická farnost - děkanství Lanškroun

266.jpg
13.jpg
178.jpg

Přihlášení

katyd

katolik

ebreviar

biblenet

radiovaticana

vira

ikonka proglas

ikonka tvnoe

Pro zasmání

Františkán a jezuita byli velcí přátelé, které spojoval i jejich zlozvyk: Oba byli náruživými kuřáky. Cigaretu nedokázali odložit ani při modlitbě. Jednoho dne jim začalo vrtat hlavou, zda mohou zároveň kouřit a modlit se. Rozhodli se, že se zeptají přímo svých generálních představených ve Vatikánu.
Když se potkali po čase, františkán vypadal hodně schlíple a povídá: "Dostal jsem odpověď, že kouřit při modlení je hřích a mám s tím hned přestat." Rozesmátý jezuita odpovídá: "To ses špatně zeptal. Já jsem položil otázku, zda se mohu při kouření modlit a odpověděli mi, že ano, modlit se je správné za každé situace."

Dobré zprávy

Setkání s ombudsmanem Pavlem Varvařovským

ombudsman ve veteránu

Ombudsman = Otakar Motejl. Na takovou rovnici si mnozí z nás zvykli během prvních více než devíti let existence této naší novodobé instituce. Ale už skoro rok a půl máme druhého veřejného ochránce práv - Pavla Varvařovského. A ten nyní přijal pozvání na lanškrounské natáčení pořadu Uchem jehly.

Od roku 2000 až do své smrti 9.5.2010 byl prvním naším ombudsmanem JUDr. Otakar Motejl. 7. září 2010 byl do této funkce Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR zvolen JUDr. Pavel Varvařovský. A v pondělí 27.2. se český ombudsman stal hostem Zbigniewa Czendlika při natáčení dalšího dílu pořadu Uchem jehly.

Ombudsman Varvařovský

Ombudsman Varvařovský

Hovořilo se samozřejmě především o tom, s čím veřejný ochránce práv (pozor: ne lidských!, byť nám často automaticky takové slovní spojení naskakuje) může pomoci. Hlavně má chránit osoby před jednáním úřadů, které je v rozporu s naším právem, případně pokud jsou naopak nečinné. Má pomáhat obětem diskriminace a dohlížet na dodržování práv osob omezených na svobodě, což nemusí být jen vězni, ale třeba i klienti psychiatrických léčeben nebo LDN… Nemůže ale vstupovat do soukromoprávních sporů a rušit rozhodnutí soudů.

To ale ne všichni, kteří se na úřad ombudsmana obracejí, vědí. A tak ze zhruba 7,5 tisíce ročně přijatých stížností se jich asi 40% působnosti ombudsmana netýká. Přesto, jak říká český ombudsman, se takovým lidem snaží pomoci aspoň radou, jak postupovat. Mají připravené letáky týkající se různých situací, které odesilateli stížnosti pošlou.

Ombudsman Varvařovský

Pavel Varvařovský v rozhovoru mj. překvapil tím, že Lanškrounsko zná, že zde není poprvé v životě. Několik let totiž působil jako podnikový právník v Jeseníku, což odtud není zase tak moc daleko…

Úvod pořadu byl tentokrát natáčen na atraktivním místě – v dílně pana Pavla Berana, jehož vášní jsou automobilové veterány. Stará auta uchvátila nejen ombudsmana, ale i členy televizního štábu.

s panem Beranem

s veterány

ve veteránu

ve veteránu

ve veteránu

v dílně

Lada Sitová

Pozn.: Pokud byste potřebovali nějaké informace k působnosti ombudsmana, najdete je na webu http://www.ochrance.cz/.

     Co nás čeká

Projekt čtvercování

Každé pondělí dopoledne od 9 hod. bude ve farní klubovně probíhat

PROJEKT ČTVERCOVÁNÍ - neboli uháčkuj nebo upleť čtverce na výrobu dek do Afriky

Srdečně zveme na tato setkání

Bližší informace poskytne p. Šebrlová

Citáty k zamyšlení

Tomu, kdo usiluje o spravedlnost, ačkoli ví, že mu tím vzniknou jenom nevýhody, patří požehnání Boha.
Sv. Jan Nepomucký