Chlápek šel takhle lézt po skalách a zrovna v půlce jednoho náročného úseku mu prasklo lano. Zůstal viset za konečky prstů v naprosto bezvýchodné situaci. Před očima mu proběhl celý život a on v náhlém zoufalství obrátil oči k nebi a zvolal:
"Je tam nahoře někdo?"
A zeshora zahřměl mocný hlas:
"Ano, jsem tady!"
"Kdo jste?"
"Bůh jsem, kdo bych byl."
"Prosím, Bože, pomoz mi."
"Pomohu ti. Pusť se."
"Cože?"
"Věř mi, pusť se a já ti pomohu."
Chlápek chvilku koukal na nebe a pak zavolal:
"Je tam nahoře ještě někdo???"

Dobré zprávy

Jak se točí Uchem jehly

kamera

Pokud vás zajímá, jak vlastně vzniká oblíbený pořad Uchem jehly, vybrala jsem pro vás pár fotografií z dění, které kamery nezaznamenávají. Občas jsem nějaké takové foto zařadila ke zprávě o natáčení některého z dílů, ale jistě stojí za to podívat se na činnost štábu podrobněji.

Když do Lanškrouna přijede z Brna štáb vedený režisérem Ladislavem Cmíralem, musí se nejdříve připravit prostor, kde se natáčí. K obývacího pokoje na faře je nutno vystěhovat většinu volně stojícího nábytku, aby se vešly kamery, osvětlení a hlavně stolek, u kterého si Zbigniew Czendlik povídá se svými hosty.

stěhování

nastěhovaná technika

jedna z kamer

Pokud je k dispozici přenosový vůz, zaparkuje před farou a kabely je propojen s kamerami.

přenosový vůz

Některé díly se natáčejí bez přenosového vozu. Pak režisér spolu zvukovým mistrem a hlavním kameramanem musí provizorně rozložit své pracoviště v rohu na chodbě a jednotlivé kamery zaznamenávají natočený materiál na vložené kazety (tzv. kamkordéry).

provizorní režie

zvukař

Maskérka se postará o perfektní vzhled obou protagonistů, mikrofonista jim na oblečení připevní mikrofony.

maskérka

mikrofonista

Režisér uděluje pokyny do sluchátek, občas ale přijde i přímo "na plac".

pokyny režiséra

Z natáčení se pořizuje i fotografický záznam, který se využije např. na internetové stránky pořadu.

fotografování

Další práce čeká techniky a kameramany při natáčení úvodu na jiném místě, i zde je nutno připravit odpovídající osvětlení a nazvučení.

stěhování techniky

příprava techniky

Na fotografiích chybí ti členové štábu, jejichž práce není tak "akční", ale bez kterých by pořad také nemohl vzniknout - šéfdramaturg Patrick Diviš a vedoucí produkce Kateřina Kovářová.

Věř lidem a oni budou věřit tobě, přistupuj k nim, jako by byli velcí, a oni vyrostou.
Ralph Waldo Emerson