Untitled-2

Římskokatolická farnost - děkanství Lanškroun

314.jpg
51.jpg
58.jpg

Přihlášení

katyd

katolik

ebreviar

biblenet

radiovaticana

vira

ikonka proglas

ikonka tvnoe

Pro zasmání

I řekl Hospodin Noemovi:
„Za šest měsíců na zem sešlu déšť, který bude trvat 40 dní a nocí. Voda zaplaví celou zemi, hory i údolí, a všechno zlé bude zničeno. Chci, abys postavil Archu a zachránil pár zvířat od každého druhu. Tady na ni máš plány.“
Šest měsíců uplynulo jako voda. Obloha se zatáhla a začal padat déšť. Noe seděl na dvorku a plakal.
„Proč jsi nepostavil Archu, jak jsem ti přikázal?“ Zeptal se ho Bůh.
Odpusť mi, Pane,“ řekl Noe. „Snažil jsem se, seč jsem mohl, ale stalo se tolik věcí. Plány, které jsi mi dal, město neschválilo, a tak jsem musel nechat udělat nové. Pak jsem měl další problémy, protože město tvrdilo, ze Archa je nepovolená stavba, takže jsem musel běžet na katastr sehnat si k ní povolení. Lesnická správa požadovala povolení ke kácení stromů, a byl jsem žalován ochranáři zvířat, když jsem se snažil pochytat ta zvířata. Ministerstvo životního prostředí požadovalo vyjádření o ekologických důsledcích záplavy. Vnitro ode mě chtělo předběžné plány šíření vody. Na finančním úřadě zablokovali má aktiva, protože tvrdili, ze se snažím vyhnout placení daní tím, ze opustím zemi. Úřad práce měl podezření, že ilegálně zaměstnávám Ukrajince, takže jsem musel dokazovat opak. Je mi líto, Pane, ale nemohu Archu dokončit dříve než tak za pět let.“
Najednou přestalo pršet, obloha se vyčistila a vysvitlo slunce. Noe se podíval vzhůru a zeptal se:
„Pane znamená toto, že nebudeš ničit náš svět?“
„Správně – úřady to už udělaly za mě.“


! VAROVÁNÍ !

Těmito myšlenkami budu vědomě a dobrovolně porušovat přikázání nesesmolíš a jejich čtení může vážně a nenávratně poškodit Váš duchovní život.

Psáno pro Orlický deník v říjnu 2014:

Jsou tři místa, nebo věci, které jsou v mém životě hrozně důležité: kostel, hospoda a postel. A nějak tak by se měla jmenovat i knížka, kterou píšu a nemůžu ji dopsat. Už slyším otázku: proč zrovna tyto tři věci jsou pro tebe tak důležité? To, že je to kostel, se dá pochopit! Ale postel a hospoda? Dnes tedy vysvětlím proč postel.  Příště přijde na řadu hospoda.
V posteli všechno začíná a v posteli všechno končí. Ve většině případů byl náš život počat v posteli a na smrtelné posteli také často končí. A pak po celý život putujeme z postele do postele. Někdo putuje z vlastní postele do vlastní, někdo z vlastní do cizí. Na posteli strávíme větší část svého života. A to je už důvod,  proč jsem si postel zamiloval.

Miluji postel! Obzvlášť v podzimní a zimní době, kdy se dny zkracují a noci prodlužují, je válení  se v teplé posteli něco úžasného.
Ale postel má pro mne ještě hlubší rozměr. Když už jsem v posteli nezplodil žádného potomka, rodí se mi v ní alespoň nejvíc nejrůznějších myšlenek, nápadů, plánů, kázání – včetně těchto „nesmyslů".  Proto je asi moje usínání a spaní tak neklidné a velmi často i přerušované. Jen co si lehnu, vždy mne napadne něco geniálního, rychle vstávám a běžím k počítači, abych si tuto myšlenku zapsal. Jen co si znovu lehnu, po pár vteřinách opět běžím k pracovnímu stolu s další myšlenkou. Mnohokrát se mi stalo, že jsem tu myšlenku k počítači nestihl donést, a tak se mi mnoho geniálních a určitě inspirativních nápadů z hlavy vypařilo a nenávratně zmizelo. A bude to se mnou čím dál horší. S každým dalším rokem mého života, jak se říká, udržet moč i myšlenku bude náročnější.
Postelové myšlenky, které vznikají, když jsme v horizontální poloze, považuji za ty nejkvalitnější. Myslím, že žijeme v až příliš racionální době. Všude se upřednostňují přednosti rozumu. Kolem sebe mám tolik chytrých lidí! Dokonce mám pocit, že studenti středních a možná i základních škol mne přerůstají  svou inteligencí. Z toho mám fakt vážně komplexy. Myslím si, že ten můj rozum se moc s ostatními rozumy nemůže srovnávat. To je důvod, proč já upřednostňuji srdce a to, co z něho vychází. Srdce mám oproti rozumu velké. Jenže, logicky,  ať už stojíme nebo sedíme, rozum máme nad srdcem. A tak ten boj o vliv srdce často prohráváme. Nebylo by špatné, kdybychom se občas postavili na hlavu. Pak by bylo srdce nad rozumem. Jenže to přináší další problém. Ať už by se jednalo o muže nebo ženy, úplně nahoru, tudíž na první místo, by se dostaly naše údy, které nejsou považované za příliš intelektuální, a teprve pak by na řadu přišlo srdce a jako poslední mozek. Takže ideální poloha je, když ležíme. Naše údy, srdce a rozum jsou v jedné rovině. A teprve pak  jsou myšlenky, které z nás vycházejí, skutečně vyvážené! Takže vzhůru do postele!

ZBIGNIEW CZENDLIK

     Co nás čeká

Projekt čtvercování

Každé pondělí dopoledne od 9 hod. bude ve farní klubovně probíhat

PROJEKT ČTVERCOVÁNÍ - neboli uháčkuj nebo upleť čtverce na výrobu dek do Afriky

Srdečně zveme na tato setkání

Bližší informace poskytne p. Šebrlová

Citáty k zamyšlení

Potravou duše jsou knihy.
Sv. Basil