Na faru přišla rázná dáma a hned: "Pane faráři, musíte nás rozvést!"
"Cože?" nechápal kněz.
"No rozvést, my už to spolu nevydržíme!" vysvětlovala rázná dáma.
"Aha," chytal půdu pod nohama kněz, "ale to přece nejde, manželství je nerozlučitelné, však jste si to slíbili, dokud vás smrt nerozdělí."
"Jaképak slíbili neslíbili, když jste nás sezdal, musíte nás i rozvést. A vůbec, my si to klidně zaplatíme!" trvala na svém dáma.
"Hm..." zamyslel se kněz, "no, přijďte zítra, ono to nejde tak nahonem, na svatbu jste se přece také připravovali, pěkně se oblečte, nějak to zkusíme."
Dáma spokojeně odešla domů a druhého dne připlula na faru v róbě a v doprovodu okravatovaného manžela. Kněz je přivítal, vzal kropáč, rozmáchl se... a bim dámu po hlavě! A bim pána! A znova dámu, a znova pána...
"Co to děláte?!" vzpamatovala se po chvíli ze šoku dáma.
"No vždyť jsem říkal - dokud vás smrt nerozdělí..."

! VAROVÁNÍ !

Těmito myšlenkami budu vědomě a dobrovolně porušovat přikázání nesesmolíš a jejich čtení může vážně a nenávratně poškodit Váš duchovní život.

Psáno pro Orlický deník v únoru 2015:

V sobotu budeme slavit svátek svatého Valentýna. Zamilovaní si budou dávat kytičky, různé dárečky ve tvaru srdíčka nebo posílat zamilované esemesky. Ještě před nedávnem o tomhle svátku věděl málokdo. Mnozí se domnívají, že je to další z těch amerických nesmyslů, který k nám po revoluci připutoval. Jenže ono to tak není. Jde-li o posílání zamilovaných vzkazů, to je tradice anglosaská, ale oslavování svatého Valentina 14. února sahá až do třetího století. Úcta k němu byla v církvi velmi rozšířená. Důkazem toho může být i vitráž v mém lanškrounském kostele, na které je sv. Valentin znázorněn jako biskup.

O svatém Valentinovi toho víme velmi málo. Žil v prvních sto letech křesťanství, v době, kdy křesťané byli silně pronásledováni. Psaní životopisů bylo v té době zakázáno, a proto byly předávány ústně. Mnoho fakt z jeho života bylo zapomenuto, některá byla pozměněná a jiná vymyšlená, aby jeho život působil zajímavěji. Jedno je jisté, je to postava autentická.
Byl římským knězem a biskupem v italském Terni. Jedna z legend vypráví, že římský císař Claudius II (213 – 270), budující svoji armádu, zakázal mužům ve věku od 18 do 37 let uzavírat manželství. Byl totiž přesvědčen, že nejlepšími vojáky jsou ti, kteří nemají rodinu. Tento zákaz ale porušil biskup Valentin, který tajně oddával mladé zamilované páry. Valentin se dostal do vězení, a tam se měl zamilovat do nevidomé dcery svého strážce, která vlivem jeho úpěnlivých modliteb získala zrak. To natolik rozhněvalo císaře, že dal Valentina popravit. Den před svojí popravou Valentin napsal své milované dopis, který podepsal: „Od tvého Valentina". 14. února v roce 269 byl umučen.
Posílání symbolů lásky se ale začalo šířit až přičiněním britského básníka a spisovatele Waltera Scotta (1771 – 1832), který snad jako první začal rozesílat pohlednice se srdíčky.
Ať už si o tomto svátku myslíme cokoliv, přeji Vám hodně lásky a také posílám jedno malé červené srdíčko.

ZBIGNIEW CZENDLIK

Nikdo není tak chudý, aby nemohl darovat úsměv.
N. N.