Untitled-2

Římskokatolická farnost - děkanství Lanškroun

107.jpg
29.jpg
22.jpg


! VAROVÁNÍ !

Těmito myšlenkami budu vědomě a dobrovolně porušovat přikázání nesesmolíš a jejich čtení může vážně a nenávratně poškodit Váš duchovní život.

Ve vesnici, kde jsem vyrůstal, jsme měli velmi přísného pana faráře. Byl to velký chlap a jako dítě jsem z něj měl velký respekt. Možná po zkušenostech s fašisty a komunisty často opakoval, že křesťan musí umět ránu přijmout a také ránu dát. Není divu, že mezi jeho oblíbené sporty patřily box a hokej, jako typicky tvrdé chlapské sporty. Promítalo se to i do jeho vyučování náboženství, kde fyzické tresty nebyly ojedinělé.Za zlobení bylo nejčastějším trestem dostat dlouhým dřevěným pravítkem na zadek. Museli jsme si lehnout přes židli zadkem nahoru a jediné, co jsme si mohli vybrat, bylo, zda to chceme na levou, nebo na pravou půlku. Celá třída se u toho náramně bavila a společně odpočítávala rány. Něco jako v Obecné škole…

I když jsem toho dost schytal, nemám pocit, že jsem si některou ránu nezasloužil. Byl totiž spravedlivý. Naše rošťárny příkladně potrestal, ale na druhou stranu nás dokázal pochválit a někdy nějakou sladkostí i odměnit. Za neznalosti byly tresty jiné. Pokud jsem popletl desatero božích přikázání nebo jsem nevěděl, kdo je Mojžíš, musel jsem pod jeho pracovní stůl a tam říct třikrát hlasitě „jsem osel, jsem osel, jsem osel…".

I když mne dnes už pod stůl nikdo neposílá, mnohokrát bych tam sám zalezl a sypal si popel na hlavu. Jako osel si někdy připadám.

Někdy se ale setkáváme s tím, že někdo chce udělat osla z vás a sype vám na hlavu nejen popel, ale i různou špínu. V těch chvílích si vzpomenu na jeden poučný příběh:

„Jednoho dne spadl starý osel do staré studny. Chudák zvíře křičelo a volalo o pomoc. Farmář se snažil vymyslet co udělat. Nakonec si uvědomil, že nepotřebuje ani starou studnu, ani starého osla, a rozhodl se studnu s oslem zasypat. Požádal pár sousedů, aby mu pomohli. Každý chytil lopatu a začali házet hlínu, smetí a všelijaký ten bordel do studny. Nejdříve osel hlasitě křičel, ale nakonec se utišil. Ještě tam hodili pár lopat a pak farmář nakoukl do studny. Tam uviděl něco nečekaného. Osel, na kterého hlína padala, se pokaždé otřásl, ušlapal ji, aby se dostal výše. A čím více té špíny farmáři na osla házeli, tím více vystoupal. A nakonec byl osel tak vysoko, že vyskočil a odběhl."

To je jako s kopnutím do zadku. Nikdy vás nemůže kopnout ten, který je před vámi, ale ten, který je za vámi. A když už ten kopanec dostanu, tak se velmi často stane, že mne to ještě více „nakopne" a posune dopředu a nad kopajícím získám náskok.

Tohle všechno mne naučil život, někdy se musím smířit s rolí osla, jindy se nechat nakopat, ale občas ránu přijmout a vrátit.
ZBIGNIEW CZENDLIK

     Co nás čeká

Projekt čtvercování

Každé pondělí dopoledne od 9 hod. bude ve farní klubovně probíhat

PROJEKT ČTVERCOVÁNÍ - neboli uháčkuj nebo upleť čtverce na výrobu dek do Afriky

Srdečně zveme na tato setkání

Bližší informace poskytne p. Šebrlová

Citáty k zamyšlení

Utrhl jsem květinu a ona mi zvadla.
Chytil jsem motýla, ale brzy zemřel.
Až pak jsem pochopil, že krásy je třeba dotýkat se srdcem...

John Lennon