Kolik podivných křesťanů je třeba pro výměnu jedné žárovky ?
200!!! 100 jich sedí v církvi a modlí se dlouhé modlitby, aby se znovu objevilo světlo, 10 jich stojí na rozích ulic a přesvědčují kolemjdoucí, že pokud jim neuvěří, jejich žárovky zhasnou také, 5 se pokouší vymítat démona temnoty z prasklé žárovky, 10 jich tvrdí, že se za žárovku modlili a že navzdory svým pocitům věří, že žárovka svítí, 74 se jich snaží přesvědčit prasklou žárovku aby veřejně "uznala" své hříchy, aby ji Pán zase vrátil její světlo, a 1 zákonický idiot říká žárovce, že pokud chce být spasena, musí platit pravidelně desátky, nevynechávat bohoslužby a každý den vyprávět lidem: "Dříve jsem žila v temnotě, ale nyní jsem našla světlo". Pokud to všechno bude věrně dělat, dá-li Pán, světlo se jí vrátí (je ale možné že ji Hospodin jen vystavuje zkoušce - pak by mohla žárovka zůstat ve temnotě až na věky).

! VAROVÁNÍ !

Těmito myšlenkami budu vědomě a dobrovolně porušovat přikázání nesesmolíš a jejich čtení může vážně a nenávratně poškodit Váš duchovní život.

Psáno pro Orlický deník v březnu 2015:

Zavzpomínal jsem na svoje poměrně časté návštěvy na farmě Bolka Polívky v Olšanech. Bylo to většinou při natáčení populárních Bolkovin. Dokonce jsem od Bolka dostal občanství v jeho Valašském království, jenže království a farma jsou už minulostí. Nicméně krásné vzpomínky na noční debaty u sklenky vína ve mně zůstaly. Pamatuji na jeho nádhernou myšlenku: „Víš, Zibi, dostat se do nebe není problém, ale vydržet to tam musí být peklo!"

Ta myšlenka nevznikla jen tak. Na farmě měl totiž dole v přízemí Hospodu u klauna a nad hospodou měl byt, který obýval s Marcelkou. A jak často říkával: „Dole v hospodě je jako v nebi, a když přijdu nahoru do bytu, tak tam mám občas peklo!" Jak vidno, obecná představa, že nebe je nahoře a peklo dole, vůbec nemusí platit. Může být peklo nahoře a nebe dole. Takhle si to zhruba všichni představujeme v našich infantilních představách. Podobně jako to, že v pekle všude vládne oheň, a tudíž tam musí být hrozně horko. Několikrát jsem se setkal s tím, že mi někdo řekl, že protože má rád teplíčko, tak by radši do peklíčka. A protože mám teplo rád i já, a do peklíčka by se mi nechtělo, peklo si představuji jako místo, kde bude hodně pod nulou.

Ať si nebe představujeme jakkoliv, věřím, že se do něho dostanu. A jak říká sv. Augustin, překvapí mne, že tam nebudou ti, o kterých jsem si myslel, že tam určitě budou, a budou tam ti, o kterých jsem si myslel, že tam nebudou.
ZBIGNIEW CZENDLIK

Kněz je něco tak nesmírného, že kdyby to on sám pochopil, zemřel by.
Sv. Jan Maria Vianney