! VAROVÁNÍ !

Těmito myšlenkami budu vědomě a dobrovolně porušovat přikázání nesesmolíš a jejich čtení může vážně a nenávratně poškodit Váš duchovní život.

Psáno pro Orlický deník v březnu 2015:

Zavzpomínal jsem na svoje poměrně časté návštěvy na farmě Bolka Polívky v Olšanech. Bylo to většinou při natáčení populárních Bolkovin. Dokonce jsem od Bolka dostal občanství v jeho Valašském království, jenže království a farma jsou už minulostí. Nicméně krásné vzpomínky na noční debaty u sklenky vína ve mně zůstaly. Pamatuji na jeho nádhernou myšlenku: „Víš, Zibi, dostat se do nebe není problém, ale vydržet to tam musí být peklo!"

Ta myšlenka nevznikla jen tak. Na farmě měl totiž dole v přízemí Hospodu u klauna a nad hospodou měl byt, který obýval s Marcelkou. A jak často říkával: „Dole v hospodě je jako v nebi, a když přijdu nahoru do bytu, tak tam mám občas peklo!" Jak vidno, obecná představa, že nebe je nahoře a peklo dole, vůbec nemusí platit. Může být peklo nahoře a nebe dole. Takhle si to zhruba všichni představujeme v našich infantilních představách. Podobně jako to, že v pekle všude vládne oheň, a tudíž tam musí být hrozně horko. Několikrát jsem se setkal s tím, že mi někdo řekl, že protože má rád teplíčko, tak by radši do peklíčka. A protože mám teplo rád i já, a do peklíčka by se mi nechtělo, peklo si představuji jako místo, kde bude hodně pod nulou.

Ať si nebe představujeme jakkoliv, věřím, že se do něho dostanu. A jak říká sv. Augustin, překvapí mne, že tam nebudou ti, o kterých jsem si myslel, že tam určitě budou, a budou tam ti, o kterých jsem si myslel, že tam nebudou.
ZBIGNIEW CZENDLIK

Když jsem zůstával mimo církev a díval se dovnitř, nacházel jsem mnohé, co jsem mohl kritizovat. Jakmile jsem však do církve vstoupil naplno, uvědomil jsem si, jak obtížné je udržovat něco, co by se podobalo novozákonní vizi církve. Teď, když k neúspěchům církve sám přispívám, mám pro ně mnohem větší pochopení.
Philip Yancey, z knihy: Proč se obtěžovat s církví?