Přišel Kohn za rabínem: " Rabi, malér! Mám syna, kluk chytrej, hlava otevřená, mohl být skoro rabín a on se nechal pokřtít!" Rabi odpovídá: "Kohn, to říkaj ausgerechnet mně? Vždyť já taky mám syna, kluk chytrej, hlava otevřená, mohl být skoro rabín a taky se nechal pokřtít! To nemůžeme tak nechat, jdeme za vrchním rabínem!" U vrchního rabína svému představému povídají: "Rebe, poslouchaj nás, oba máme syny, hlavy otevřený, mohli být skoro rabíni a nechali se pokřtít!" Na to vrchní rabin: "A to říkaj ausgerechnet mně? Vždyť já mám taky syna, kluk chytrej, hlava otevřená, už mohl být skoro rabín a on se nechal pokřtít! To nemůžeme tak nechat!" Vrchní rabi s nimi jde do synagógy a modlí se: Veliký Adónaj, máme problém. Všichni máme syny, kluci chytří, hlavy otevřené, mohli být skoro rabíni a oni se nechali pokřtít!" Zahřmí a shůry se ozve hlas: "Pánové, tohle vy říkáte ausgerechnet mně?"

! VAROVÁNÍ !

Těmito myšlenkami budu vědomě a dobrovolně porušovat přikázání nesesmolíš a jejich čtení může vážně a nenávratně poškodit Váš duchovní život.

Psáno pro Orlický deník v březnu 2015:

Zavzpomínal jsem na svoje poměrně časté návštěvy na farmě Bolka Polívky v Olšanech. Bylo to většinou při natáčení populárních Bolkovin. Dokonce jsem od Bolka dostal občanství v jeho Valašském království, jenže království a farma jsou už minulostí. Nicméně krásné vzpomínky na noční debaty u sklenky vína ve mně zůstaly. Pamatuji na jeho nádhernou myšlenku: „Víš, Zibi, dostat se do nebe není problém, ale vydržet to tam musí být peklo!"

Ta myšlenka nevznikla jen tak. Na farmě měl totiž dole v přízemí Hospodu u klauna a nad hospodou měl byt, který obýval s Marcelkou. A jak často říkával: „Dole v hospodě je jako v nebi, a když přijdu nahoru do bytu, tak tam mám občas peklo!" Jak vidno, obecná představa, že nebe je nahoře a peklo dole, vůbec nemusí platit. Může být peklo nahoře a nebe dole. Takhle si to zhruba všichni představujeme v našich infantilních představách. Podobně jako to, že v pekle všude vládne oheň, a tudíž tam musí být hrozně horko. Několikrát jsem se setkal s tím, že mi někdo řekl, že protože má rád teplíčko, tak by radši do peklíčka. A protože mám teplo rád i já, a do peklíčka by se mi nechtělo, peklo si představuji jako místo, kde bude hodně pod nulou.

Ať si nebe představujeme jakkoliv, věřím, že se do něho dostanu. A jak říká sv. Augustin, překvapí mne, že tam nebudou ti, o kterých jsem si myslel, že tam určitě budou, a budou tam ti, o kterých jsem si myslel, že tam nebudou.
ZBIGNIEW CZENDLIK

Kdyby Bůh neexistoval, museli bychom si ho vymyslet.
Voltaire