Pepíček se soustavně špatně učil, samé čtyřky, ba i pětky. Otec mu vyhrožoval: „Pepíčku, když se budeš špatně učit, dám tě do křesťanské školy. Tam už si s tebou poradí.“ Protože se Pepíček nepolepšil, otec ho po půlroce přehlásil do křesťanské školy. A tu zázrak, Pepíček začal najednou nosit dvojky i jedničky. Nakonec se ho otec zeptal, čím to je. „Víš, tati,“ odvětil Pepíček, „když jsem poprvé přišel do křesťanské školy, na dvoře jsem uviděl jednoho ukřižovaného. Na školní chodbě visel druhý ukřižovaný. Vejdu do třídy, a na zdi další ukřižovaný. V té křesťanské škole to není žádná sranda, tam se s nikým dlouho nebaví.“

! VAROVÁNÍ !

Těmito myšlenkami budu vědomě a dobrovolně porušovat přikázání nesesmolíš a jejich čtení může vážně a nenávratně poškodit Váš duchovní život.

Psáno pro Orlický deník v březnu 2015:

Zavzpomínal jsem na svoje poměrně časté návštěvy na farmě Bolka Polívky v Olšanech. Bylo to většinou při natáčení populárních Bolkovin. Dokonce jsem od Bolka dostal občanství v jeho Valašském království, jenže království a farma jsou už minulostí. Nicméně krásné vzpomínky na noční debaty u sklenky vína ve mně zůstaly. Pamatuji na jeho nádhernou myšlenku: „Víš, Zibi, dostat se do nebe není problém, ale vydržet to tam musí být peklo!"

Ta myšlenka nevznikla jen tak. Na farmě měl totiž dole v přízemí Hospodu u klauna a nad hospodou měl byt, který obýval s Marcelkou. A jak často říkával: „Dole v hospodě je jako v nebi, a když přijdu nahoru do bytu, tak tam mám občas peklo!" Jak vidno, obecná představa, že nebe je nahoře a peklo dole, vůbec nemusí platit. Může být peklo nahoře a nebe dole. Takhle si to zhruba všichni představujeme v našich infantilních představách. Podobně jako to, že v pekle všude vládne oheň, a tudíž tam musí být hrozně horko. Několikrát jsem se setkal s tím, že mi někdo řekl, že protože má rád teplíčko, tak by radši do peklíčka. A protože mám teplo rád i já, a do peklíčka by se mi nechtělo, peklo si představuji jako místo, kde bude hodně pod nulou.

Ať si nebe představujeme jakkoliv, věřím, že se do něho dostanu. A jak říká sv. Augustin, překvapí mne, že tam nebudou ti, o kterých jsem si myslel, že tam určitě budou, a budou tam ti, o kterých jsem si myslel, že tam nebudou.
ZBIGNIEW CZENDLIK

Tomu, kdo usiluje o spravedlnost, ačkoli ví, že mu tím vzniknou jenom nevýhody, patří požehnání Boha.
Sv. Jan Nepomucký