Paní Hlavsová šla po náměstí a potkal jí kněz Opička: "Jak se máme, paní Hlavsová, neoddával jsem vás před dvěma lety?" "Ano, otče, byl jste to vy. Mám se dobře." "A co nějaké ratolesti, už máte?" "Ještě ne, otče." "Jedu příští týden na konferenci do Vatikánu, tak tam za vás zapálím svíci. "Děkuji mnohokrát, otče." Minulo několik let a potkali se znova. Kněz se ptá: "Dobrý den, paní Hlavsová. Tak co, jak se vede?" "Ale, docela to ujde, otče." "A co dětičky, už nějaké máte?" "Ano, otče. Mám dvoje dvojčata a k tomu čtyři další. Dohromady osm." "To je báječné. A co váš pan manžel?" "Včera jel do Vatikánu, sfouknout tu pitomou svíci!"

! VAROVÁNÍ !

Těmito myšlenkami budu vědomě a dobrovolně porušovat přikázání nesesmolíš a jejich čtení může vážně a nenávratně poškodit Váš duchovní život.

Psáno pro Orlický deník v březnu 2015:

Opět jsem se přesvědčil, jak jsem lehce zmanipulovatelný a ovlivnitelný, prostě hloupý.

Neznám člověka, který by nechtěl vypadat dobře, být co nejzdravější a žít co nejdéle. Týká se to i mě. Když jsem se před kamarádkou prořekl, že musím shodit nějaké to kilo, protože sako u mého obleku šitého na míru se čím dál hůř zapíná, doporučila mi zázračný doplněk stravy, který se o to stoprocentně postará.

Já silný skeptik, dal jsem na její radu a poprosil jsem známou, aby mi to z lékárny donesla, sám jsem se styděl něco takového kupovat. Začal jsem do sebe sypat zázračné pilulky. Čekal jsem viditelné efekty, jenže ty se nedostavovaly. A tak jediné, co zhublo, byla moje peněženka, která se stala o „pětikilo" lehčí.

Jednou mi vypravoval docent Měšťák, známý plastický chirurg, jak za ním přišla jedna mladá žena s tím, že by se chtěla trošku vylepšit. V ruce držela pet lahev s vodou, z kabelky vykukovala další pet lahev s vodou a v podpaží měla třetí. „Hned se do toho pustíme, milá dámo, a myslím, že to nebude ani dlouho trvat a ani to nebude bolet!" – zareagoval. A pak jí vzal z ruky první lahev, pak druhou a z kabelky vyndal třetí, a prohlásil: „A teď už konečně vypadáte báječně a myslím, že nic více nepotřebujete!"

Je to jen jeden z mála příkladů, jak nás producenti balené vody dokázali zmanipulovat a jak se pet lahev s vodou stala synonymem zdravého a moderního životního stylu. Podobně to dělají producenti nejrůznějších doplňků stravy, které možná neublíží, ale také nepomůžou. Možná by bylo lépe, kdybychom je odhodili jako tu pet lahev, ubrali na jídle a přidali na pohybu. Přicházející jaro nás k tomu přímo vybízí.
ZBIGNIEW CZENDLIK

Lze věřit na bohy s takovými věřícími?
Gabriel Laub