Hostující kazatel právě skončil sérii evangelizačních shromáždění v jednom vesnickém sboru. Členové té církve byli tak chudí, že mu nemohli zaplatit jeho výdaje. A tak se jeden ze starších rozhodl, že mu věnuje svého koně. Nebylo možné odmítnout proto kazatel za darovaného koně srdečně poděkoval a chystal se na cestu. Bývalý majitel koně si ho však zavolal a vysvětlil mu: Toto je zvláštní kůň. Je vycvičen tak, že když řeknete "Chvála Bohu" tak zrychlí a uslyší-li "Haleluja", zastaví. Hostující kazatel slíbil, že dá na koně pozor, rozloučil se, nasedl, řekl " Chvála Bohu" a kůň se rozjel. Všechno bylo v pořádku až do chvíle, kdy se blížili k hluboké rokli. Kazatel koni přikázal: "Chvála Bohu". Kůň zrychlil. Kazatel zakřičel: " Chvála Bohu". Kůň se dal do cvalu. Kazatel se chytil za hlavu:"Popletl jsem slova. Jak jen zněl ten příkaz k zastavení ?". Kůň se řítí k propasti a kazatel vykřikuje všechna slova, která ho napadají: "Amen", "Hosana", " Maranatha"... Nic nefunguje. Náhle si vzpomene na kouzelné slůvko. Rázně přikáže:"Haleluja" a kůň se zastaví půl metru před okrajem hrozné hluboké propasti. Zpocený, ale šťastný kazatel se zhluboka nadechne, vděčně pohledí k nebi a pronese:"Chvála Bohu".

! VAROVÁNÍ !

Těmito myšlenkami budu vědomě a dobrovolně porušovat přikázání nesesmolíš a jejich čtení může vážně a nenávratně poškodit Váš duchovní život.

Psáno pro Orlický deník v březnu 2015:

Opět jsem se přesvědčil, jak jsem lehce zmanipulovatelný a ovlivnitelný, prostě hloupý.

Neznám člověka, který by nechtěl vypadat dobře, být co nejzdravější a žít co nejdéle. Týká se to i mě. Když jsem se před kamarádkou prořekl, že musím shodit nějaké to kilo, protože sako u mého obleku šitého na míru se čím dál hůř zapíná, doporučila mi zázračný doplněk stravy, který se o to stoprocentně postará.

Já silný skeptik, dal jsem na její radu a poprosil jsem známou, aby mi to z lékárny donesla, sám jsem se styděl něco takového kupovat. Začal jsem do sebe sypat zázračné pilulky. Čekal jsem viditelné efekty, jenže ty se nedostavovaly. A tak jediné, co zhublo, byla moje peněženka, která se stala o „pětikilo" lehčí.

Jednou mi vypravoval docent Měšťák, známý plastický chirurg, jak za ním přišla jedna mladá žena s tím, že by se chtěla trošku vylepšit. V ruce držela pet lahev s vodou, z kabelky vykukovala další pet lahev s vodou a v podpaží měla třetí. „Hned se do toho pustíme, milá dámo, a myslím, že to nebude ani dlouho trvat a ani to nebude bolet!" – zareagoval. A pak jí vzal z ruky první lahev, pak druhou a z kabelky vyndal třetí, a prohlásil: „A teď už konečně vypadáte báječně a myslím, že nic více nepotřebujete!"

Je to jen jeden z mála příkladů, jak nás producenti balené vody dokázali zmanipulovat a jak se pet lahev s vodou stala synonymem zdravého a moderního životního stylu. Podobně to dělají producenti nejrůznějších doplňků stravy, které možná neublíží, ale také nepomůžou. Možná by bylo lépe, kdybychom je odhodili jako tu pet lahev, ubrali na jídle a přidali na pohybu. Přicházející jaro nás k tomu přímo vybízí.
ZBIGNIEW CZENDLIK

Lze věřit na bohy s takovými věřícími?
Gabriel Laub