Pouští jde poutník, když najednou zpozoruje, že jej pronásleduje lev. Začne utíkat, avšak lev je stále blíž. Když už je těsně u něho, padne na kolena a prosí Boha: "Pane, vnukni tomu lvovi, prosím, křesťanské smýšlení!" Lev okamžitě padne na kolena, sepne packy, vzhlédne k nebi a říká: " Pane, děkuji ti za tento pokrm, který mi tak milosrdně posíláš do cesty..."

! VAROVÁNÍ !

Těmito myšlenkami budu vědomě a dobrovolně porušovat přikázání nesesmolíš a jejich čtení může vážně a nenávratně poškodit Váš duchovní život.

Psáno pro Orlický deník v květnu 2015:

Občas jezdím autem z Ústí nad Orlicí směr Litomyšl. Je to tam pořádný krpál. My, lidé z regionu, to dobře známe. Jede se po silnici s hromadou zatáček. Cizí řidič, který tou cestou nahoru pojede poprvé, bude možná tak soustředěný na permanentní točení volantem, že si ani nemusí všimnout kapliček křížové cesty, které míjí cestou (mimochodem krásně zrekonstruovaných!). I proto, že jen pár je jich skutečně viditelných z okna auta. Všech čtrnáct kapliček je seřazených přímo za sebou zespodu až na vrcholek kopce.

Tohle vyšlapat je pro mne nepředstavitelná dřina. Také jsem se o to nikdy nepokusil. Zvědavost mne ale na vrchol dovedla pohodlně autem. Musím říct, že na konci této křížové cesty bych čekal nějaký malý kostelíček. Byl jsem ale velmi překvapen, když jsem úplně nahoře našel hospodu s příznačným názvem Hvězda. Jako by to bylo poslední, patnácté zastavení. Hned mne v této souvislosti napadlo latinské úsloví: „Per aspera ad astram." – Přes překážky ke hvězdám. V tomto konkrétním případě přes překážky k hospodě Hvězda nebo křížovou cestou do hospody. Okamžitě se mi tato strmá cesta zespodu nahoru stala sympatičtější. Za těchto zjištěných okolností bych možná i tu křížovou cestu absolvoval. I když nevím, jestli by pak cesta z hospody dolů nebyla pro mne opravdovou křížovou cestou a ještě větším utrpením.

ZBIGNIEW CZENDLIK

Víra zahrnuje mnoho pravd, které si zdánlivě odporují… Víra ovšem říká něco, co neříkají smysly, netvrdí však opak toho, co ony vnímají; je nad nimi, ne proti nim.
Blaise Pascal