Pak vzal Ježíš své učedníky na horu, svolal je k sobě a učil je řkouce: Blahoslavení chudí duchem, neboť jejich je království Nebes. Blahoslavení plačící... Blahoslavení tiší... Blahoslavení ti, kdo hladovějí a žízní po spravedlnosti... Blahoslavení milosrdní... Blahoslavení čistého srdce... Blahoslavení ti, kdo působí pokoj... Blahoslavení ti, kdo jsou pronásledováni... Radujte se a jásejte, neboť hojná je vaše odplata v nebesích.
Pak Šimon Petr řekl: "Máme si dělat poznámky ?" a Ondřej řekl: "A to se máme učit nazpaměť ?" a Jakub řekl: "Bude se z toho psát písemka?" a Filip se přidal: "Co z toho můžeme zapomenout?" Jan navrhl, že stačí aby se to naučil jen jeden z nich. a Matouš se ozval: "A jak to všechno souvisí s reálným životem ?" a Jidáš to uzavřel: "Kdy už zas půjdeme dál?" Nakonec jeden z přítomných farizeů požádal, zda by mohl vidět Ježíšovy učební plány a ptal se, jaké konkrétní cíle sleduje Ježíšovo vyučování v kognitivní oblasti.
A Ježíš se hořce rozplakal...

! VAROVÁNÍ !

Těmito myšlenkami budu vědomě a dobrovolně porušovat přikázání nesesmolíš a jejich čtení může vážně a nenávratně poškodit Váš duchovní život.

Psáno pro Orlický deník v květnu 2015:

Občas jezdím autem z Ústí nad Orlicí směr Litomyšl. Je to tam pořádný krpál. My, lidé z regionu, to dobře známe. Jede se po silnici s hromadou zatáček. Cizí řidič, který tou cestou nahoru pojede poprvé, bude možná tak soustředěný na permanentní točení volantem, že si ani nemusí všimnout kapliček křížové cesty, které míjí cestou (mimochodem krásně zrekonstruovaných!). I proto, že jen pár je jich skutečně viditelných z okna auta. Všech čtrnáct kapliček je seřazených přímo za sebou zespodu až na vrcholek kopce.

Tohle vyšlapat je pro mne nepředstavitelná dřina. Také jsem se o to nikdy nepokusil. Zvědavost mne ale na vrchol dovedla pohodlně autem. Musím říct, že na konci této křížové cesty bych čekal nějaký malý kostelíček. Byl jsem ale velmi překvapen, když jsem úplně nahoře našel hospodu s příznačným názvem Hvězda. Jako by to bylo poslední, patnácté zastavení. Hned mne v této souvislosti napadlo latinské úsloví: „Per aspera ad astram." – Přes překážky ke hvězdám. V tomto konkrétním případě přes překážky k hospodě Hvězda nebo křížovou cestou do hospody. Okamžitě se mi tato strmá cesta zespodu nahoru stala sympatičtější. Za těchto zjištěných okolností bych možná i tu křížovou cestu absolvoval. I když nevím, jestli by pak cesta z hospody dolů nebyla pro mne opravdovou křížovou cestou a ještě větším utrpením.

ZBIGNIEW CZENDLIK

Kdybych už byl jednou nohou v nebi a bylo mi řečeno, abych šel znovu na zem, abych obrátil byť jen jednoho hříšníka, vrátil bych se.
Sv. Jan Maria Vianney