Tři teologové – konzervativní, liberální a charismatik – sedí na loďce uprostřed rybníka a disputují. Pochvíli jim dojde víno. Nu což, konzervativec pokrčí rameny, vezme džbánek a vydá se po hladině na souš. Za chvíli se stejnou cestou vrací s plným džbánkem.
Teologové disputují, disputují, a opět jim dojde víno. Charismatik tedy vztáhné ruce k nebesům, zahlaholí modlitbu, vstoupí na hladinu a přejde na souš. Za chvíli se opět stejnou cestou vrátí s vínem.
Po další disputaci opět dojde víno. Liberál odevzdaně uchopí džbánek a vstoupí na hladinu. Okamžitě jde pod vodu.
Kolegové jej vytáhnou a křísí. Konzervativec se podívá na charismatika a zeptá se: „Tys mu neřekl, kde jsou ve vodě ty kůly?“
Charismatik se podiví: „Kůly?“

! VAROVÁNÍ !

Těmito myšlenkami budu vědomě a dobrovolně porušovat přikázání nesesmolíš a jejich čtení může vážně a nenávratně poškodit Váš duchovní život.

Psáno v květnu 2015 pro Orlický deník:

I já jsem podlehl hokejové euforii. Fandil jsem českému týmu, jak to jen šlo. Upřímně si musíme přiznat, že čtvrté místo je spravedlivé, na více jsme prostě neměli. Finále právem patřilo Kanadě a Rusku. I když jsem ten duel sledoval už bez emocí, věřil jsem, že Kanada zvítězí. Emoce ve mně ale vybuchly u závěrečného ceremoniálu, kdy ruská sborná ještě před dozněním kanadské hymny zmizela v útrobách O2 arény. Heslem všech sportovních klání je „hraj fér"! Tato myšlenka byla bohužel ruskými hráči znehodnocena.

Možná někoho naštvu, ale tento detail mne jen utvrdil v tom, že ze strany Ruska nemůžeme čekat férovou hru. A to obecně, nemyslím v tuto chvíli jen na sport. Události na Ukrajině to jen potvrzují. Rusku pojem „fair play" nic neříká. To by si měli uvědomit i ti, kterým Vladimir Putin imponuje. Ale nechtěl jsem se dostat na půdu politiky… Moc se mi líbil komentář incidentu od kanadského kontroverzního televizního hokejového komentátora Dona Cherry během přestávky utkání Východní Konference mezi New York Rangers a Tampa Bay Lightning. Dovolím si ocitovat pár jeho vět. „Rusové se projevili jako lidé bez cti a velkorysosti. Opustili hřiště během hymny. Zůstali jsme na ledě sami. Ale když oni vyhrávali, vždy jsme na ledě zůstali. Ukázali, že nemají žádnou čest. Na střely jsme měli převahu 37-12. Představte si 37 oproti 12! Jestli někdo měl úctu k soupeři, tak jsme to byli my, protože jsme jim vstřelili jen šest gólů. Vzpomeňte na utkání s Běloruskem, během deseti minut jsme dali šest branek. A pak už jen tři. A víte proč? Protože jsme nechtěli zesměšnit soupeře. Stejně tak hrají i naši junioři. Máme svou hrdost a respekt k soupeři. Pokud naše reprezentace jede někam na turnaj, včetně dětí, tak všichni nosí obleky, bílé košile a kravaty. U jiných reprezentací se s tím moc nesetkávám. Čest a respekt k soupeři jsou základ, a proto vyhráváme!" říká Don Cherry. Ten Don Cherry je moc chytrý člověk!!!
ZBIGNIEW CZENDLIK

Jenom tehdy milujeme skutečně, pokud milujeme bez příčiny.
Anatole France