Přišel Kohn za rabínem: " Rabi, malér! Mám syna, kluk chytrej, hlava otevřená, mohl být skoro rabín a on se nechal pokřtít!" Rabi odpovídá: "Kohn, to říkaj ausgerechnet mně? Vždyť já taky mám syna, kluk chytrej, hlava otevřená, mohl být skoro rabín a taky se nechal pokřtít! To nemůžeme tak nechat, jdeme za vrchním rabínem!" U vrchního rabína svému představému povídají: "Rebe, poslouchaj nás, oba máme syny, hlavy otevřený, mohli být skoro rabíni a nechali se pokřtít!" Na to vrchní rabin: "A to říkaj ausgerechnet mně? Vždyť já mám taky syna, kluk chytrej, hlava otevřená, už mohl být skoro rabín a on se nechal pokřtít! To nemůžeme tak nechat!" Vrchní rabi s nimi jde do synagógy a modlí se: Veliký Adónaj, máme problém. Všichni máme syny, kluci chytří, hlavy otevřené, mohli být skoro rabíni a oni se nechali pokřtít!" Zahřmí a shůry se ozve hlas: "Pánové, tohle vy říkáte ausgerechnet mně?"

! VAROVÁNÍ !

Těmito myšlenkami budu vědomě a dobrovolně porušovat přikázání nesesmolíš a jejich čtení může vážně a nenávratně poškodit Váš duchovní život.

Psáno v květnu 2015 pro Orlický deník:

I já jsem podlehl hokejové euforii. Fandil jsem českému týmu, jak to jen šlo. Upřímně si musíme přiznat, že čtvrté místo je spravedlivé, na více jsme prostě neměli. Finále právem patřilo Kanadě a Rusku. I když jsem ten duel sledoval už bez emocí, věřil jsem, že Kanada zvítězí. Emoce ve mně ale vybuchly u závěrečného ceremoniálu, kdy ruská sborná ještě před dozněním kanadské hymny zmizela v útrobách O2 arény. Heslem všech sportovních klání je „hraj fér"! Tato myšlenka byla bohužel ruskými hráči znehodnocena.

Možná někoho naštvu, ale tento detail mne jen utvrdil v tom, že ze strany Ruska nemůžeme čekat férovou hru. A to obecně, nemyslím v tuto chvíli jen na sport. Události na Ukrajině to jen potvrzují. Rusku pojem „fair play" nic neříká. To by si měli uvědomit i ti, kterým Vladimir Putin imponuje. Ale nechtěl jsem se dostat na půdu politiky… Moc se mi líbil komentář incidentu od kanadského kontroverzního televizního hokejového komentátora Dona Cherry během přestávky utkání Východní Konference mezi New York Rangers a Tampa Bay Lightning. Dovolím si ocitovat pár jeho vět. „Rusové se projevili jako lidé bez cti a velkorysosti. Opustili hřiště během hymny. Zůstali jsme na ledě sami. Ale když oni vyhrávali, vždy jsme na ledě zůstali. Ukázali, že nemají žádnou čest. Na střely jsme měli převahu 37-12. Představte si 37 oproti 12! Jestli někdo měl úctu k soupeři, tak jsme to byli my, protože jsme jim vstřelili jen šest gólů. Vzpomeňte na utkání s Běloruskem, během deseti minut jsme dali šest branek. A pak už jen tři. A víte proč? Protože jsme nechtěli zesměšnit soupeře. Stejně tak hrají i naši junioři. Máme svou hrdost a respekt k soupeři. Pokud naše reprezentace jede někam na turnaj, včetně dětí, tak všichni nosí obleky, bílé košile a kravaty. U jiných reprezentací se s tím moc nesetkávám. Čest a respekt k soupeři jsou základ, a proto vyhráváme!" říká Don Cherry. Ten Don Cherry je moc chytrý člověk!!!
ZBIGNIEW CZENDLIK

ؘekni někomu, že na nebi je 97 830 124 656 998 hvězd, a uvěří ti. Napiš ale "Pozor! Čerstvě natřeno!" - sáhne si.
Julian Tuwim