Untitled-2

Římskokatolická farnost - děkanství Lanškroun

173.jpg
297.jpg
169.jpg

Přihlášení

katyd

katolik

ebreviar

biblenet

radiovaticana

vira

ikonka proglas

ikonka tvnoe

Pro zasmání

Na jaltskou konferenci přišel i Bůh. Usadili ho na nejlepší místo v sále. Postupně přicházeli další účastníci. Přišel Churchill. Bůh se postavil a podal mu ruku. Stejně přivítal i Roosevelta. Když však přišel Stalin, podal mu ruku vsedě. Stalin se urazil:
– Proč jste se nepostavil, Otče, když jste mě zdravil?
– Jožko můj, myslíš, že tě neznám? Ja se postavím a ty si hned sedneš na moje místo!


! VAROVÁNÍ !

Těmito myšlenkami budu vědomě a dobrovolně porušovat přikázání nesesmolíš a jejich čtení může vážně a nenávratně poškodit Váš duchovní život.

Psáno pro Orlický deník na začátku června 2015:

Koncem března jsem měl možnost navštívit skotské městečko St Andrews. Městečko na východě Skotska se zhruba 14 tisíci obyvateli bylo pojmenováno po jednom s Ježíšových apoštolů, svatém Ondřejovi, bratrovi sv. Petra. Podle tradice byl ukřižován na kříži ve tvaru x. Říká se proto takovému kříži „svatoondřejský kříž". Běžně se s nim potkáváme před železničními přejezdy. A je také patronem Skotska, což se promítlo i do skotské vlajky, kde je znázorněn svatoondřejský bílý kříž na modrém podkladu.

Moje letošní návštěva St Andrews nebyla první. Před 22 lety jsem navštívil svého kamaráda Jamese O'Hagana, který mne do Skotska pozval a mimo jiné St Andrews ukázal. Ukázal mi nejen starobylou zříceninu katedrály, ale hlavně kříž, který je zasetý do vozovky ulice Market Street a který připomíná upálení českého husity Pavla Kravaře v roce 1433 – zajatého ve Skotsku pod jménem Paul Graw mimo jiné za šíření myšlenek Jana Husa. Je to velmi zajímavý český prvek ve městě, které je ve světě známé jako kolébka světového golfu.

Tam jsem také poprvé v ruce držel golfovou hůl, a to jsem si v té době vůbec neuvědomoval, co to místo pro golf znamená. St Andrews je totiž světovou kolébkou golfu, který se tam začal hrát snad před šesti sty lety a nachází se zde nejstarší golfové hřiště na světě. Na něm se hrají nejvýznamnější golfové turnaje, procházely se po něm ty největší golfové legendy. Dostat se na Old Course není tak jednoduché, a mně se to letos podařilo. Bylo to pro mne jako setkat se s papežem, navštívit Vatikán nebo svatou zemi.

To, co mne tam nesmírně ohromilo, je úcta k tradici. Zajímavostí je, že se na slavném Old Course nehraje golf v neděli. Kdybyste u nás zavřeli golfové hřiště v neděli, tak by jeho majitelé přišli o poměrně velké výdělky. Tam se v neděli golf nehraje, protože neděle patří Bohu a vlasti! A aby to golfisty neodlákávalo od nedělních bohoslužeb, tak je hřiště zavřeno. A protože neděle patří také vlasti, proto se odpoledne na hřišti trénuje lukostřelba.

Možná, že dnes do kostela v St Andrews už moc lidí nechodí a už vůbec nemusí bránit svou zem a už v žádném případě lukem, přesto tuto tradici pořád udržují a je to něco posvátného. Tohle Skotům závidím, a proto často opakuji, že jsem milovníkem staré dobré Anglie.

Zbigniew Czendlik

     Co nás čeká

Projekt čtvercování

Každé pondělí dopoledne od 9 hod. bude ve farní klubovně probíhat

PROJEKT ČTVERCOVÁNÍ - neboli uháčkuj nebo upleť čtverce na výrobu dek do Afriky

Srdečně zveme na tato setkání

Bližší informace poskytne p. Šebrlová

Citáty k zamyšlení

Když jsem zůstával mimo církev a díval se dovnitř, nacházel jsem mnohé, co jsem mohl kritizovat. Jakmile jsem však do církve vstoupil naplno, uvědomil jsem si, jak obtížné je udržovat něco, co by se podobalo novozákonní vizi církve. Teď, když k neúspěchům církve sám přispívám, mám pro ně mnohem větší pochopení.
Philip Yancey, z knihy: Proč se obtěžovat s církví?