Untitled-2

Římskokatolická farnost - děkanství Lanškroun

237.jpg
285.jpg
184.jpg

Přihlášení

katyd

katolik

ebreviar

biblenet

radiovaticana

vira

ikonka proglas

ikonka tvnoe

Pro zasmání

Pepíček se soustavně špatně učil, samé čtyřky, ba i pětky. Otec mu vyhrožoval: „Pepíčku, když se budeš špatně učit, dám tě do křesťanské školy. Tam už si s tebou poradí.“ Protože se Pepíček nepolepšil, otec ho po půlroce přehlásil do křesťanské školy. A tu zázrak, Pepíček začal najednou nosit dvojky i jedničky. Nakonec se ho otec zeptal, čím to je. „Víš, tati,“ odvětil Pepíček, „když jsem poprvé přišel do křesťanské školy, na dvoře jsem uviděl jednoho ukřižovaného. Na školní chodbě visel druhý ukřižovaný. Vejdu do třídy, a na zdi další ukřižovaný. V té křesťanské škole to není žádná sranda, tam se s nikým dlouho nebaví.“


! VAROVÁNÍ !

Těmito myšlenkami budu vědomě a dobrovolně porušovat přikázání nesesmolíš a jejich čtení může vážně a nenávratně poškodit Váš duchovní život.

Psáno pro Orlický deník na začátku června 2015:

Koncem března jsem měl možnost navštívit skotské městečko St Andrews. Městečko na východě Skotska se zhruba 14 tisíci obyvateli bylo pojmenováno po jednom s Ježíšových apoštolů, svatém Ondřejovi, bratrovi sv. Petra. Podle tradice byl ukřižován na kříži ve tvaru x. Říká se proto takovému kříži „svatoondřejský kříž". Běžně se s nim potkáváme před železničními přejezdy. A je také patronem Skotska, což se promítlo i do skotské vlajky, kde je znázorněn svatoondřejský bílý kříž na modrém podkladu.

Moje letošní návštěva St Andrews nebyla první. Před 22 lety jsem navštívil svého kamaráda Jamese O'Hagana, který mne do Skotska pozval a mimo jiné St Andrews ukázal. Ukázal mi nejen starobylou zříceninu katedrály, ale hlavně kříž, který je zasetý do vozovky ulice Market Street a který připomíná upálení českého husity Pavla Kravaře v roce 1433 – zajatého ve Skotsku pod jménem Paul Graw mimo jiné za šíření myšlenek Jana Husa. Je to velmi zajímavý český prvek ve městě, které je ve světě známé jako kolébka světového golfu.

Tam jsem také poprvé v ruce držel golfovou hůl, a to jsem si v té době vůbec neuvědomoval, co to místo pro golf znamená. St Andrews je totiž světovou kolébkou golfu, který se tam začal hrát snad před šesti sty lety a nachází se zde nejstarší golfové hřiště na světě. Na něm se hrají nejvýznamnější golfové turnaje, procházely se po něm ty největší golfové legendy. Dostat se na Old Course není tak jednoduché, a mně se to letos podařilo. Bylo to pro mne jako setkat se s papežem, navštívit Vatikán nebo svatou zemi.

To, co mne tam nesmírně ohromilo, je úcta k tradici. Zajímavostí je, že se na slavném Old Course nehraje golf v neděli. Kdybyste u nás zavřeli golfové hřiště v neděli, tak by jeho majitelé přišli o poměrně velké výdělky. Tam se v neděli golf nehraje, protože neděle patří Bohu a vlasti! A aby to golfisty neodlákávalo od nedělních bohoslužeb, tak je hřiště zavřeno. A protože neděle patří také vlasti, proto se odpoledne na hřišti trénuje lukostřelba.

Možná, že dnes do kostela v St Andrews už moc lidí nechodí a už vůbec nemusí bránit svou zem a už v žádném případě lukem, přesto tuto tradici pořád udržují a je to něco posvátného. Tohle Skotům závidím, a proto často opakuji, že jsem milovníkem staré dobré Anglie.

Zbigniew Czendlik

     Co nás čeká

Projekt čtvercování

Každé pondělí dopoledne od 9 hod. bude ve farní klubovně probíhat

PROJEKT ČTVERCOVÁNÍ - neboli uháčkuj nebo upleť čtverce na výrobu dek do Afriky

Srdečně zveme na tato setkání

Bližší informace poskytne p. Šebrlová

Citáty k zamyšlení

Přátelství poznám podle toho, že nemůže být klamáno, a pravou lásku podle toho, že nemůže být podvedena.
Antoine de Saint Exupery