Za rabínem přijde mladý Karpeles a ptá se: "Rabbi, mám se oženit?"
"A chceš se ženit?"
"No, nechci."
"Tak se nežeň."
"Ale tatík má pro mě lákavou partii."
"Ale nemá dobrou pověst"
"Ale je moc hezká."
"Tak se ožeň."
"Ale její rodina měla pletky s kriminálem."
"Tak se nežeň."
"Ale dají jí velké věno."
"Když já, rabbi, nevím."
"Tak víš co? Nech se pokřtít."
"A proč, rabbi? Pomůže to?"
"No hlavně budeš chodit otravovat faráře, a ne mě."

! VAROVÁNÍ !

Těmito myšlenkami budu vědomě a dobrovolně porušovat přikázání nesesmolíš a jejich čtení může vážně a nenávratně poškodit Váš duchovní život.

Psáno pro Orlický deník v červnu 2015:

Neumím spoustu věcí. Už kdysi jsem se přiznal k tomu, že neumím plavat. Kdo mě nemá rád, může mě hodit do hluboké vody a má po problému. To, že plavat neumím, mne ale vůbec nemrzí. Mrzí mne ale, že neumím zpívat a hrát na nějaký hudební nástroj. Vzpomínám na svoje mládí, jak moji kamarádi okouzlovali děvčata hrou na kytaru a zpěvem romantických písniček. Moc jsem jim to záviděl, no a také jsem žádnou holku neokouzlil.

Ale mnohokrát se stává, že hudba okouzlí mě. V mém případě platí, že musí být harmonická. Disharmonii nemám rád, ani v hudbě, natož v životě. Zrovna když „smolím" ten svůj další (ne)smysl, pouštím si na youtube absolventský varhanní koncert Marušky Minářové ze Sukovy síně v Pardubicích a jsem plný úžasu a okouzlen jejím talentem a tím, co ta mladá holka všechno dokáže! Když jí to čas dovolí, hraje při mých bohoslužbách v Lanškrouně a vždy na závěr sklidí potlesk. To mému kázání ještě nikdy nikdo nezatleskal.

Včera byl zahájen operní festival Smetanova Litomyšl a já se moc těším, že se některých koncertů budu moci opět zúčastnit. Pro mne je skoro zázrak vidět na jevišti sbor, který někdy čítá kolem stovky zpěváků, a před ním skoro další stovku hudebníků z různých instrumentálních sekcí. A všechno to zní jak jeden velký harmonický hlas! Všichni houslisté se smyčcem musí trefit na tu správnou strunu přesně v určený čas, nikdo to nemůže ani zrychlit, ani zpomalit. Vím také, že v takovém orchestru jsou housle rozdělené na první a druhé. Kdysi jsem si myslel, že ty první jsou ti lepší houslisté a ty druhé ti horší. Dnes už vím, že to tak není. Všichni jsou stejně dobří a stejně důležití a bez těch druhých si ty první nezahrají, a stejně to funguje opačným směrem. Všichni hudebníci v celém orchestru mají stejné postavení. Žasnu, když to vidím a slyším. Ale základem úspěšného koncertu je dirigent! Hudební těleso může čítat deset, padesát nebo pět set členů, ale dirigent musí být jen jeden.

Moc bych si přál žít v harmonickém světě v harmonických vztazích. Přál bych si, aby to na tomto světě, v našich městech, státě, církvi, fungovalo jak na těch koncertech. Jenže problém je asi v tom, že máme příliš mnoho dirigentů. Málokdo se nechá dirigovat, všichni by chtěli dirigovat.

Zbigniew Czendlik

Kdybych už byl jednou nohou v nebi a bylo mi řečeno, abych šel znovu na zem, abych obrátil byť jen jednoho hříšníka, vrátil bych se.
Sv. Jan Maria Vianney