Untitled-2

Římskokatolická farnost - děkanství Lanškroun

305.jpg
136.jpg
242.jpg


! VAROVÁNÍ !

Těmito myšlenkami budu vědomě a dobrovolně porušovat přikázání nesesmolíš a jejich čtení může vážně a nenávratně poškodit Váš duchovní život.

Psáno pro Orlický deník v červnu 2015:

Neumím spoustu věcí. Už kdysi jsem se přiznal k tomu, že neumím plavat. Kdo mě nemá rád, může mě hodit do hluboké vody a má po problému. To, že plavat neumím, mne ale vůbec nemrzí. Mrzí mne ale, že neumím zpívat a hrát na nějaký hudební nástroj. Vzpomínám na svoje mládí, jak moji kamarádi okouzlovali děvčata hrou na kytaru a zpěvem romantických písniček. Moc jsem jim to záviděl, no a také jsem žádnou holku neokouzlil.

Ale mnohokrát se stává, že hudba okouzlí mě. V mém případě platí, že musí být harmonická. Disharmonii nemám rád, ani v hudbě, natož v životě. Zrovna když „smolím" ten svůj další (ne)smysl, pouštím si na youtube absolventský varhanní koncert Marušky Minářové ze Sukovy síně v Pardubicích a jsem plný úžasu a okouzlen jejím talentem a tím, co ta mladá holka všechno dokáže! Když jí to čas dovolí, hraje při mých bohoslužbách v Lanškrouně a vždy na závěr sklidí potlesk. To mému kázání ještě nikdy nikdo nezatleskal.

Včera byl zahájen operní festival Smetanova Litomyšl a já se moc těším, že se některých koncertů budu moci opět zúčastnit. Pro mne je skoro zázrak vidět na jevišti sbor, který někdy čítá kolem stovky zpěváků, a před ním skoro další stovku hudebníků z různých instrumentálních sekcí. A všechno to zní jak jeden velký harmonický hlas! Všichni houslisté se smyčcem musí trefit na tu správnou strunu přesně v určený čas, nikdo to nemůže ani zrychlit, ani zpomalit. Vím také, že v takovém orchestru jsou housle rozdělené na první a druhé. Kdysi jsem si myslel, že ty první jsou ti lepší houslisté a ty druhé ti horší. Dnes už vím, že to tak není. Všichni jsou stejně dobří a stejně důležití a bez těch druhých si ty první nezahrají, a stejně to funguje opačným směrem. Všichni hudebníci v celém orchestru mají stejné postavení. Žasnu, když to vidím a slyším. Ale základem úspěšného koncertu je dirigent! Hudební těleso může čítat deset, padesát nebo pět set členů, ale dirigent musí být jen jeden.

Moc bych si přál žít v harmonickém světě v harmonických vztazích. Přál bych si, aby to na tomto světě, v našich městech, státě, církvi, fungovalo jak na těch koncertech. Jenže problém je asi v tom, že máme příliš mnoho dirigentů. Málokdo se nechá dirigovat, všichni by chtěli dirigovat.

Zbigniew Czendlik

     Co nás čeká

Projekt čtvercování

Každé pondělí dopoledne od 9 hod. bude ve farní klubovně probíhat

PROJEKT ČTVERCOVÁNÍ - neboli uháčkuj nebo upleť čtverce na výrobu dek do Afriky

Srdečně zveme na tato setkání

Bližší informace poskytne p. Šebrlová

Citáty k zamyšlení

Zlo se vždy rodí tam, kde schází láska.
Hermann Hesse