Tři teologové – konzervativní, liberální a charismatik – sedí na loďce uprostřed rybníka a disputují. Pochvíli jim dojde víno. Nu což, konzervativec pokrčí rameny, vezme džbánek a vydá se po hladině na souš. Za chvíli se stejnou cestou vrací s plným džbánkem.
Teologové disputují, disputují, a opět jim dojde víno. Charismatik tedy vztáhné ruce k nebesům, zahlaholí modlitbu, vstoupí na hladinu a přejde na souš. Za chvíli se opět stejnou cestou vrátí s vínem.
Po další disputaci opět dojde víno. Liberál odevzdaně uchopí džbánek a vstoupí na hladinu. Okamžitě jde pod vodu.
Kolegové jej vytáhnou a křísí. Konzervativec se podívá na charismatika a zeptá se: „Tys mu neřekl, kde jsou ve vodě ty kůly?“
Charismatik se podiví: „Kůly?“

! VAROVÁNÍ !

Těmito myšlenkami budu vědomě a dobrovolně porušovat přikázání nesesmolíš a jejich čtení může vážně a nenávratně poškodit Váš duchovní život.

Psáno pro Orlický deník v červnu 2015:

Dostal jsem e-mail s iluzorními obrázky. Asi jsme se s nimi setkali všichni. Kruh vypadá jako elipsa a rovnoběžné čáry vypadají, jako by se sbíhaly… Život je plný iluzí. To, co se nám jeví na první pohled jako křivé, může být rovné, co vypadá, že je rovné, může být ve skutečnosti křivé. Je dobře si to uvědomit pokaždé, když se na něco díváme, něco slyšíme nebo cítíme.

Naše smysly se dají lehce oblbnout a zmanipulovat. Neradi si připouštíme, že jsme manipulováni, abychom si nepřipadali jako hlupáci. Já jsem si jako hlupák už mnohokrát připadal, ale někdy dělám, že o tom nevím, aby ten, který mnou manipuluje, měl pocit, jak je chytrý.
ZBIGNIEW CZENDLIK

Dilige et quod vis fac. (Miluj a dělej, co chceš)
Sv. Augustin