Katolík, presbyterián a baptista sedí v rybářském člunu a chytají ryby. Katolíkovi dojdu červi tak se rozhodne že si dojde na břeh pro zásoby. Vystoupí teda z člunu a po vodě přejde na břeh a pak se vrátí jdouce po vodě. Baptistovi můžou oči vypadnut a říká si: "Ten ale musí mít silnou víru že dokáže jít po vodě". Za chvilku to ještě udělá presbyterián, opět jde po vodě. Baptista nemůže uvěřit svým očím a celý nesvůj zjišťuje, že i jemu za chvilku dojde návnada a bude muset na břeh. Hodnu chvíli se celý nervózní přesvědčuje že i on má přece silnou víru jako katolík a presbyterián a tak se nakonec přece jen odváží a vystoupí z člunu. Okamžitě však zmizne pod hladinou... Katolík se otočí na presbyteriána a říká: "Zdá se, že bratr neví, kde jsou ve vodě kameny..."

! VAROVÁNÍ !

Těmito myšlenkami budu vědomě a dobrovolně porušovat přikázání nesesmolíš a jejich čtení může vážně a nenávratně poškodit Váš duchovní život.

Psáno pro Orlický deník v červnu 2015:

Dostal jsem e-mail s iluzorními obrázky. Asi jsme se s nimi setkali všichni. Kruh vypadá jako elipsa a rovnoběžné čáry vypadají, jako by se sbíhaly… Život je plný iluzí. To, co se nám jeví na první pohled jako křivé, může být rovné, co vypadá, že je rovné, může být ve skutečnosti křivé. Je dobře si to uvědomit pokaždé, když se na něco díváme, něco slyšíme nebo cítíme.

Naše smysly se dají lehce oblbnout a zmanipulovat. Neradi si připouštíme, že jsme manipulováni, abychom si nepřipadali jako hlupáci. Já jsem si jako hlupák už mnohokrát připadal, ale někdy dělám, že o tom nevím, aby ten, který mnou manipuluje, měl pocit, jak je chytrý.
ZBIGNIEW CZENDLIK

Je chybou nevěřit ničemu i věrit všemu.
Walther von der Vegelweide