Z totality: Je poledne, v městské restauraci sedí místní straničtí funkcionáři a pozorují vesnického sedláka v holínkách, jak si objednává jídlo. Když mu ho přinesou, obřadně se pokřižuje a pustí do jídla. "Pojďte, uděláme si z něj srandu." Tak jo.
Přisednou k němu a předseda se ptá:
"Otče, to se před jídlem vždycky přežehnáte?" "Ano, vždycky."
"A tak to dělají u vás ve vesnici všichni?" Sedlák spolkne sousto a řekne:
"Jasně, všichni." To už se nedá vydržet, tak naléhají: "To není možné. Vážně všichni?"
Sedlák se zamyslí a pak říká: "Máte pravdu, všichni ne. Vůl a prase, ti přijdou ke korytu a hned žerou bez modlení."

KAZATELNA ŽIVOT

kuffaPřed nedávnem jsme byli na přednášce slovenského kněze Mariána Kuffy ve Vysokém Mýtě. O této přednášce jsme se s rodinou dozvěděli náhodou. Byli jsme o prázdninách na cestách a abychom stihli po výjezdu z LA program celého dne, tak jsme se zúčastnili při cestě jedné ranní bohoslužby, která se koná dříve než v Lanškrouně. A tato byla ve Vysokém Mýtě v 8:30 hod.  Úžasný kostel a příjemní lidé a zrovna jsme trefili i pouť -  sv. Vavřince. Odnesli jsme si nějaké tištěné informace,  později jsme je někam zasunuli. A jednoho "krásného" dne na nás ta jedna informace vyskočila zčistajasna za pět minut dvanáct - přednáška P. Kuffy ve Vysokém Mýtě! "Cože ? Dnes?" A už se jelo.....

Kostel natřískán, dva velké monitory po obou stranách lodi, lidi pozorně naslouchali, bylo znát, jak je přednáška zajímá... A otec Marian mluvil svým nezaměnitelným stylem. Přibližoval některé zážitky, podbarvil to svérázným humorem, do vyprávění vkládal příměry a poučení ke kterým se obloukem vždy po čase vracel. Kladl vedle sebe náročnost evangelia, ale i vnitřní zodpovědnost každého člověka. Bylo vidět, že skutky tělesného i duchovního milosrdenství zkrátka žije a touží něco předat i druhým. Přednáška skončila, bylo znát, že otec Marian by byl ochoten mluvit i dále :) Kdo tam byl, rozhodně se nenudil, přednáška byla rozhodně záživná a inspirující. V souvislosti s toutou vzpomínkou bych rád upozornil na útlou knihu patřící mezi novinky a na trhu je už několik měsíců. Nese název Kazatelna Život. Sehnat se dá v knihkupectvích a nebo nejblíže zde v Lanškrouně v obchůdku Angelos pod farou. Dovolil bych si vložit anotaci:

-------------------------

Anotace

Příběhy o církvi, o lásce, manželství a rodině, o pokoře a pýše, o životě na faře v Žakovce.
"Pán Bůh nás nebude soudit za to, co jsme nemohli udělat. Ale za to, co jsme mohli, a neudělali jsme."

V duchu neobyčejné velkorysosti se nese text otce Mariána Kuffy, inspirovaného pastýřem, který jde za zbloudilou ovcí kamkoli, jen aby ji dovedl zpátky. Jde do veřejného domu mluvit s prostitutkami, otevře nové a lepší obzory dezorientovaným mladým lidem, jede si v noci pro mnohokrát zbloudivšího bezdomovce, který mu potolikáté volá odkudsi z telefonní budky, osloví s nabídkou pomoci i mafiána, postará se o umírající lidské trosky. “Pro mě je zajímavá každá nesmrtelná duše,” říká. Hříšníkům vrací důvěru v Boží milosrdenství, věřícím pak připomíná, že hříšníci opustili církev právě proto, že křesťané nežijí, jak by měli. Vyzývá křesťany především k opravdové pokoře před Bohem a k nesobecké lásce. Naléhavě věřícím doporučuje, aby se nad nikoho nepovyšovali a nepomlouvali druhé, ale raději se za ně modlili a prokazovali jim dobro.

ZDROJ: https://www.kosmas.cz/knihy/212890/kazatelna-zivot/

Nesmíš patřit k těm, kteří žádají znamení. Tvůj život musí být znamením, že Bůh je živý.
Joseph Leppich