Vysoce vážený pane prezidente,

Obracím se na Vás s prosbou o zproštění povinné vojenské služby vzhledem k obtížné rodinné situaci, ve které se nalézám:
Mám 24 let a oženil jsem se s vdovou ve věku 44 let. Má manželka má dceru ve věku 25 let; shodou okolností se stalo, že s touto dcerou mé manželky se oženil můj otec, čímž se stal mým zetěm, neboť si vzal mou dceru. V této souvislosti je má dcera zároveň i mou macechou.
Mé manželce a mně se v lednu narodil syn; toto dítě je bratrem manželky mého otce, tedy jeho švagrem. Zároveň, jakožto bratr mé macechy, je i mým strýcem, to znamená, že můj syn je mým strýcem.
Manželka mého otce, tedy má dcera, porodila na Velikonoce chlapce, který je zároveň mým bratrem, neboť je synem mého otce, a zároveň i vnukem, protože je synem dcery mé manželky.
Jsem tudíž bratrem svého vnuka, a vzhledem k tomu, že jsem manželem tchyně otce tohoto dítěte, jsem tedy v postavení otce svého otce a zároveň i bratrem jeho syna. Jsem tedy sám sobě dědečkem.
Z těchto důvodů Vás, vážený pane prezidente, prosím o zproštění vojenské služby, neboť, jak známo, zákon nedovoluje povolávat do armády zároveň dědečka, otce i syna z jedné rodiny.

Věřím, pane prezidente, že projevíte pochopení pro mou situaci.

Opravená Boží muka

bozi mukaKaždý, kdo se pohybuje přírodou a není vysloveně nevšímavý, může zaznamenat, že v krajině se vyskytují drobné sakrální památky, které jsou její součástí. Zanechávají v prostoru doslova otisk člověka i Boha, přinášejí nám příběhy a jak krásně uvádí děkan Miloš Kolovratník, mají Boží muka tři rozměry - umělecký, sakrální a historický. Úcta k těmto památkám pomáhá pochopit rozměr, který nám možná v dnešní hektické době uniká, význam symbolů, vyznam zakotvení se, význam spjatosti člověka s přírodou a jejími zákonitostmi.

Mnohdy i člověk uvyklý na desakralizaci a sekularizaci světa není schopen uchopit symbol a nalézt vazbu k reálným odkazům. Vazba, dříve tak srozumitelná, přestává tlumočit poselství a být nositelem vložené "šifry". Jsou dvě možnosti, buď rezignujeme na symboliku a budeme konzumovat nová a objevná díla a nebo se pokusíme navázat na kořeny  a rozlišovat a s trochou úsilí i objevovat výzvy, které nejsou jakýmsi muzeálním dědictvím, ale nositelem stále živé myšlenky, nositelem víry a odkazu našich předků a směrovkou ke vztahu s Tím, který nás přesahuje.

celý text a video: http://oik.cz/2017/04/dekani-slavnostne-pozehnali-opravenym-bozim-mukam/

ÚSTÍ NAD ORLICÍ– V naší krajině najdeme spoustu tzv. Božích muk. Drobné stavby nejčastěji ve tvaru sloupu nebo pilíře, často kryté stříškou se u nás vyskytují již od 14. století. Mezi Knapovcem a Dlouhou Třebovou byly jedny nedávno opraveny a děkani jim nyní slavnostně požehnali.

Na území Knapovce a Dolního a Horního Houžovce byla v březnu 2015 vybudována meditační stezka šesti obnovených křížků a poté slavnostně otevřena. Nyní se desítky lidí sešly v Knapovci u křižovatky na Skuhrov,  aby se za  doprovodu chrámového sboru z Dlouhé Třebové vydali na pěší pouť k Dolskému potoku, kde se nachází nově opravená Boží muka. Po příchodu na místo byla Boží muka děkany farností z České Třebové a Ústí nad Orlicí slavnostně požehnána. Kolemjdoucí, tak již mohou obdivovat zrestaurované dílo.

Podle děkana Miloše Kolovratníka mají Boží muka tři rozměry. Umělecký, sakrální a historický.“Každé to místo má nějaký příběh, za každým tím křížkem, Božími muky je něco, co se tam událo. Buď rozměr vděčnosti nebo třeba nějaká tragédie nebo nějaká prosba a myslím si, že je šťastný člověk, který umí jít krajinou a umí vnímat všechny tyto tři rozměry,”řekl děkan Miloš Kolovratník.

Celkové náklady na tuto opravu se prý vyšplhaly zhruba na 140 000 Kč.“Financováno je to tak, že na to byla poskytnuta dotace z Ministerstva zemedělství a zbývající spolufinancující část ve výši 15% poskytla obec Dlouhá Třebová,”sdělila Jana Staňková.

foto: z http://orlicky.denik.cz/zpravy_region/pozehnali-opravenym-bozim-mukam-20170411.html

Víra není počátek, ale konec všeho vědění.
Johann Wolfgang Goethe