Pepíček se soustavně špatně učil, samé čtyřky, ba i pětky. Otec mu vyhrožoval: „Pepíčku, když se budeš špatně učit, dám tě do křesťanské školy. Tam už si s tebou poradí.“ Protože se Pepíček nepolepšil, otec ho po půlroce přehlásil do křesťanské školy. A tu zázrak, Pepíček začal najednou nosit dvojky i jedničky. Nakonec se ho otec zeptal, čím to je. „Víš, tati,“ odvětil Pepíček, „když jsem poprvé přišel do křesťanské školy, na dvoře jsem uviděl jednoho ukřižovaného. Na školní chodbě visel druhý ukřižovaný. Vejdu do třídy, a na zdi další ukřižovaný. V té křesťanské škole to není žádná sranda, tam se s nikým dlouho nebaví.“

Opravená Boží muka

bozi mukaKaždý, kdo se pohybuje přírodou a není vysloveně nevšímavý, může zaznamenat, že v krajině se vyskytují drobné sakrální památky, které jsou její součástí. Zanechávají v prostoru doslova otisk člověka i Boha, přinášejí nám příběhy a jak krásně uvádí děkan Miloš Kolovratník, mají Boží muka tři rozměry - umělecký, sakrální a historický. Úcta k těmto památkám pomáhá pochopit rozměr, který nám možná v dnešní hektické době uniká, význam symbolů, vyznam zakotvení se, význam spjatosti člověka s přírodou a jejími zákonitostmi.

Mnohdy i člověk uvyklý na desakralizaci a sekularizaci světa není schopen uchopit symbol a nalézt vazbu k reálným odkazům. Vazba, dříve tak srozumitelná, přestává tlumočit poselství a být nositelem vložené "šifry". Jsou dvě možnosti, buď rezignujeme na symboliku a budeme konzumovat nová a objevná díla a nebo se pokusíme navázat na kořeny  a rozlišovat a s trochou úsilí i objevovat výzvy, které nejsou jakýmsi muzeálním dědictvím, ale nositelem stále živé myšlenky, nositelem víry a odkazu našich předků a směrovkou ke vztahu s Tím, který nás přesahuje.

celý text a video: http://oik.cz/2017/04/dekani-slavnostne-pozehnali-opravenym-bozim-mukam/

ÚSTÍ NAD ORLICÍ– V naší krajině najdeme spoustu tzv. Božích muk. Drobné stavby nejčastěji ve tvaru sloupu nebo pilíře, často kryté stříškou se u nás vyskytují již od 14. století. Mezi Knapovcem a Dlouhou Třebovou byly jedny nedávno opraveny a děkani jim nyní slavnostně požehnali.

Na území Knapovce a Dolního a Horního Houžovce byla v březnu 2015 vybudována meditační stezka šesti obnovených křížků a poté slavnostně otevřena. Nyní se desítky lidí sešly v Knapovci u křižovatky na Skuhrov,  aby se za  doprovodu chrámového sboru z Dlouhé Třebové vydali na pěší pouť k Dolskému potoku, kde se nachází nově opravená Boží muka. Po příchodu na místo byla Boží muka děkany farností z České Třebové a Ústí nad Orlicí slavnostně požehnána. Kolemjdoucí, tak již mohou obdivovat zrestaurované dílo.

Podle děkana Miloše Kolovratníka mají Boží muka tři rozměry. Umělecký, sakrální a historický.“Každé to místo má nějaký příběh, za každým tím křížkem, Božími muky je něco, co se tam událo. Buď rozměr vděčnosti nebo třeba nějaká tragédie nebo nějaká prosba a myslím si, že je šťastný člověk, který umí jít krajinou a umí vnímat všechny tyto tři rozměry,”řekl děkan Miloš Kolovratník.

Celkové náklady na tuto opravu se prý vyšplhaly zhruba na 140 000 Kč.“Financováno je to tak, že na to byla poskytnuta dotace z Ministerstva zemedělství a zbývající spolufinancující část ve výši 15% poskytla obec Dlouhá Třebová,”sdělila Jana Staňková.

foto: z http://orlicky.denik.cz/zpravy_region/pozehnali-opravenym-bozim-mukam-20170411.html

Čím větší je pravda, z tím větší výšky je třeba na ni hledět, abys ji uchopil.
Antoine de Saint Exupery