Paní Hlavsová šla po náměstí a potkal jí kněz Opička: "Jak se máme, paní Hlavsová, neoddával jsem vás před dvěma lety?" "Ano, otče, byl jste to vy. Mám se dobře." "A co nějaké ratolesti, už máte?" "Ještě ne, otče." "Jedu příští týden na konferenci do Vatikánu, tak tam za vás zapálím svíci. "Děkuji mnohokrát, otče." Minulo několik let a potkali se znova. Kněz se ptá: "Dobrý den, paní Hlavsová. Tak co, jak se vede?" "Ale, docela to ujde, otče." "A co dětičky, už nějaké máte?" "Ano, otče. Mám dvoje dvojčata a k tomu čtyři další. Dohromady osm." "To je báječné. A co váš pan manžel?" "Včera jel do Vatikánu, sfouknout tu pitomou svíci!"

Obnova mariánského pilíře

marianský pilV posledních letech se Město Lanškroun zasloužilo o renovaci několika drobných sakrálních památek. Tyto různé pilíře, kříže, kapličky stávají u cest a bývají občas zanedbané a nebo zcela zničené. Jsou nedílnou součástí naši krajiny. Ukázkou lidové umělecké tvorby, historie i projekcí lidských vztahů, lidské víry. Vyhýbala se jim pompéznost a donátory bývali prostí lidé. V našem regionu se v posledních letech podařilo díky různým aktivitám pár věcí obnovit, ať už je to směrem na Sázavu, Třešňovec, také žichlínské poldry, kde byl zcela obnoven velmi starý kamenný kříž a příjemně mne překvapilo, že po dlouhých desetiletích se renovoval mariánský pilíř po levé straně silnice směrem na Nepomuky. /foto níže/

mariánský pilíř - text

marianský pil

Jestliže nějaké dítě neroste, nezůstane dítětem, ale stává se z něj zakrnělý člověk. A jestliže začátečník nepostupuje a nestane se pokročilým (skrze druhé obrácení), pak nezůstává začátečníkem, ale je z něj zakrnělý křesťan.
Sv. Kateřina Sienská