Untitled-2

Římskokatolická farnost - děkanství Lanškroun

72.jpg
231.jpg
117.jpg

Přihlášení

katyd

katolik

ebreviar

biblenet

radiovaticana

vira

ikonka proglas

ikonka tvnoe

Pro zasmání

Nejčastější poslední věty před smrtí

- A teď mě vyfoť na té skále
- Zprava dobrý!
- Pust mě k tomu, já tomu rozumím.
- Zbijme ho, vzdyť je sám.
- Klídek chlapi, to je nulák.
- Neboj, není nabitá.
- Hoď mi sem to kladivo!
- Divné, cítim plyn, rozsviť!
- Ty, že jsi mafián? Nevěřím!
- Pejsku, pojď sem!
- OK trenére, v příštím kole ho knokautuju.
- Drahá, nechceš řídit?
- Brzdy jsou hotové, jdu je vyzkoušet.
- Mohla byste mi přidat té vynikající houbové omáčky?
- Ti chlapi z rozvědky nestojí za nic. Žádné miny tu nejsou.
- Hele, užovka!
- Tady je silný led, to přejdeme.

Jak přijímat Krista....

obětní miskaBěhem farního dne 18.září 2021 byla sloužena mše svatá ve skautské klubovně a obětní miska byla podána věřícím, kolovala mezi nimi a jednotliví účastníci mše svaté si ji mezi sebou předávali a brali si sami hostie. Tato záležitost nemá podporu v jakémkoli církevním nařízení nebo podmíněném doporučení a není to liturgicky povoleno. Podávat smí kněz, jáhen nebo člověk k této službě ustanovený. Forma tohoto přijímání, kdy si věřící předávají EUCHARISTII není povolena.

Číst dál: Jak přijímat Krista....

S básní se jde líp...

img825Dovolil bych si vložit tři básně ze sbírky Podzimy od Ing. Jaroslava Dokoupila. Jako vzpomínku na jeho ženu Jarmilu, která nedávno opustila tento svět a také jako připomínku toho, že lidé s talentem jsou mezi námi a dokáží popsat okamžiky života v několika slovech a stvořit tak něco jedinečného co překonává, ale současně i popisuje každodennost. Básně dokáží lámat tu přísnou hierarchii hodnot, umí překonávat životní pragmatismus a pozvedají se k abstrakci a fantazii, která nás často i utváří a motivuje. Chtěl bych Jardovi, který je o generaci starší, vzdát hold a bylo mi ctí jej mít v době svého dětství za souseda. Díky! :)        >   básně - viz. text níže... 

Číst dál: S básní se jde líp...

Láska je nad koronavirus...

srdce laskaUž více než rok se lidé dělí na pozitivní a negativní. Nový typ koronaviru všechno postavil na hlavu: být negativní je oukej, zatímco být pozitivní je něco jako být káó. Když je někdo pozitivní, je odeslán do izolace a hrozí mu ekonomické, sociální a zdravotní komplikace, nebo dokonce smrt, takže je pochopitelné, že všichni chceme být negativní. Jenomže až budeme všichni negativní, bude svět lepším místem pro život?

Číst dál: Láska je nad koronavirus...

Kajícník Covid

kajicnik

Je to už několik let co se před křížem u kostela sv. Václava na nám Al. Jiráska objevila poněkud nepatřičně socha Kajícníka. Místo před křížem ustoupilo novodobé tvorbě mladých umělců. A tu tvorbu ocelové roxory trvale připoutaly k dlažbě. Rozhodli o tom povolaní a šmitec. Co na tom, že socha původně měla vypadat jinak, stát měla také jinde… Teď už to není důležité. Umístění díla mne tehdy příliš nenadchlo a trochu jsem v tom viděl aroganci moci. Ovšem s překvapením nyní konstatuji, že jsem se zřejmě dobral subjektivního pochopení díla.

Číst dál: Kajícník Covid

SLAVNOST VŠECH SVATÝCH

Milí farníci,

zaujal mě pastýřský list brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho napsaný k nedělní slavnosti Všech svatých zveřejněný na webových stránkách Biskupství brněnského (www.biskupstvi.cz), kde také najdete jeho plné znění. Zde úryvek z tohoto listu.

 Naši předkové stavěli podél cest sochy světců – a mělo to pro jejich život velký význam. Obdivovali Boží působení v lidech, kteří dokázali žít s Bohem a s jeho pomocí zvládat své životní situace. Dnes nás obklopují nepřehlédnutelné reklamy, které radí, jakou si vybrat značku auta, jaký počítač, jakou vůni, v jakých botách chodit a co si obléknout, abychom byli in… Sochy světců byly a jsou reklamy na to, jak žít.

Číst dál: SLAVNOST VŠECH SVATÝCH

     Co nás čeká

Projekt čtvercování

Každé pondělí dopoledne od 9 hod. bude ve farní klubovně probíhat

PROJEKT ČTVERCOVÁNÍ - neboli uháčkuj nebo upleť čtverce na výrobu dek do Afriky

Srdečně zveme na tato setkání

Bližší informace poskytne p. Šebrlová

Citáty k zamyšlení

Přátelství poznám podle toho, že nemůže být klamáno, a pravou lásku podle toho, že nemůže být podvedena.
Antoine de Saint Exupery