Untitled-2

Římskokatolická farnost - děkanství Lanškroun

302.jpg
308.jpg
177.jpg

Přihlášení

katyd

katolik

ebreviar

biblenet

radiovaticana

vira

ikonka proglas

ikonka tvnoe

Pro zasmání

Děda přijde ke zpovědi a přiznává se:
- Pane faráři, zhřešil jsem. Přes válku jsem schovával na půdě jednoho Žida.
- Ale, synu, to není hřích, pomoci člověku, ať už je jakékoliv víry.
- Pane faráři, ale já jsem od něho žádal za každý den 20 korun.
- Nóó... to už také pěkné nebylo, ale to není velký hřích.
- To se mi ulevilo, pane faráři. A neměl bych mu už říci, že válka skončila?

Nebojujme, ale budujme!

Zbigniew Czendlik

Další ze zamyšlení, která s podtitulkem Zbigniewovy (ne)smysly píše pro okresní Orlický deník lanškrounský farář Zbigniew Czendlik:

„Tento týden jsme si připomněli mimořádné datum 11. září 2001. Do obou věží Světového obchodního centra (WTC) v New Yorku naráží postupně dva Boeingy 767. Živě si to vybavuji. V té době, abych si naposlouchal angličtinu, jsem měl jako kulisu zapnutou televizi a naladěnou CNN. To už běžel přímý přenos těchto dramatických událostí. Zatím ale hořela jedna budova. Za pár okamžiků  druhou věž zasahuje další Boeing.
Tato událost změnila svět. Možná, že nás se to přímo až tak nedotýká, ale ti, kteří častěji cestují letadlem, vědí, jak se například změnila bezpečnostní opatření na letištích. Následuje válka v Iráku a další válečné konflikty či revoluce, které jsou ozvěnou zmiňovaného teroristického útoku. V poslední době jsme svědky tragických událostí v Sýrii. Nevím, na které straně je pravda. Ani nevím, oč tam pořádně jde. Netuším, jestli ten správný názor má Obama, nebo Putin. V každém případě jsem rád, že Syřanům svitla naděje na lepší zítřky, která by asi nebyla možná bez americké hrozby útoku.
Jsem člověk, který nemá rád bojování. Radši ustoupím, udělám krok zpět. Tam, kde se bojuje, je utrpení, slzy, smrt. Boj vždy přináší oběti.
To platí nejen pro mezinárodní konflikty, ale tím bychom se měli řídit i v osobním životě. Nechápu, jak někdo může bojovat za lásku, bojovat za spravedlnost, za toleranci, za svobodu. Znám osobně člověka, který tak bojuje za toleranci, že už dávno přestal být tolerantní, nebo bojuje za lásku tak vehementně, že ubližuje svojí rodině.
O tyto hodnoty bychom neměli bojovat, ale budovat je! Budujme naše vztahy, budujme spravedlivé, tolerantní a svobodné mezilidské prostředí. Přál bych to také našim politikům. Budiž, ať už v té volební kampani mezi sebou bojují. Ale až se už do toho parlamentu dostanou, milý bože, ať přestanou bojovat a začnou něco budovat."

Toto zamyšlení najdete i ve webové verzi OD: http://orlicky.denik.cz

     Co nás čeká

Projekt čtvercování

Každé pondělí dopoledne od 9 hod. bude ve farní klubovně probíhat

PROJEKT ČTVERCOVÁNÍ - neboli uháčkuj nebo upleť čtverce na výrobu dek do Afriky

Srdečně zveme na tato setkání

Bližší informace poskytne p. Šebrlová

Citáty k zamyšlení

Miluji církev a miluji ji také proto, že není dokonalá – pokud by totiž dokonalá byla, nemohl bych já být její součástí.
P. Janusz Lomzik