Untitled-2

Římskokatolická farnost - děkanství Lanškroun

206.jpg
10.jpg
251.jpg

Některé rodiče bych s chutí vyfackoval!

ZC

Další ze zamyšlení Zbigniewa Czendlika pro Orlický deník, kde vycházejí s podtitulem „Zbigniewovy (ne)smysly“:

„Měl jsem laskavě přísné rodiče. Jejich život byla práce, práce a zase práce. K tomu jsme jako děti byly také vedeny a vychovávány. Až pak byla škola a učení.

Nic jsem nedostal zadarmo. Jako kluk jsem si musel na všechno vydělat brigádami. Od tatínka jsem často slyšel: „Musíš se naučit pracovat, máš k tomu ruce, nohy a rozum. Musíš si na sebe umět vydělat, nečekej, že se o tebe bude někdo starat, že dostaneš někdy v životě něco zadarmo. A až my jednou zestárneme, tak se budeš muset postarat o mne s mámou".

Jsem z této staré školy života. Proto také, když mě něco dokáže nadmíru rozčílit, tak je to lenost. A zvedá mě ze židle, když vidím, jak rodiče demoralizují své děti tím, že za ně všechno dělají a přehnaně o ně pečují.

Nevím, jestli je to k smíchu nebo k pláči, ale několikrát jsem se setkal s tím, že maminka přišla za mnou na faru domlouvat svatbu svého syna! Být tím klukem, tak by mě hanba fackovala!!! Je to čtrnáct dnů, kdy za mnou přišla opět jiná maminka, bylo na ní vidět, jak je ve tváři strhaná, prosit o peníze, aby pomohla své zadlužené dceři. Do očí bych jí to neřekl, ale není to sklízení toho, co zasela? Že svému dítěti pořád jen a jen dávala, a tak svoji dcerušku nic jiného nenaučila, jen brát, brát a brát? A nakonec se jí dítě odvděčilo tím, že z ní udělalo žebráka. „To máme mládež…"

A ještě jedna perlička, opět pro mne tak trochu humorná a zároveň tragická. Zastavil jsem se na kafíčko u mojí sousedky, ředitelky základní školy. Řeč pochopitelně přišla na žáky. Sám neučím, a tak je mi to prostředí tak trochu vzdálené. Mimo jiné jsem se dozvěděl, že většina mladých na otázku, co by chtěli po škole dělat, odpovídá, že práci na počítači. Co by ale na tom počítači chtěli dělat konkrétně, už nejsou schopni odpovědět. A zedníka by nedělali, protože ti musí pracovat i v zimě. A čemu jsem těžko mohl uvěřit, bylo, když mi vypravovala, jak učila kluka ze šesté třídy držet v ruce lopatu, pak tou lopatou nabírat písek a ten písek z lopaty vyklopit do túčka! Někde něco nefunguje…

Myslím, že problém nakonec není v dětech, ale v jejich rodičích. Je správné, že se děti fackovat nemůžou, ale některé rodiče bych s chutí vyfackoval!“

ZBIGNIEW CZENDLIK

Čtěte také na: http://orlicky.denik.cz/z-regionu/nektere-rodice-bych-s-chuti-vyfackoval-20130927.html


     Co nás čeká

Projekt čtvercování

Každé pondělí dopoledne od 9 hod. bude ve farní klubovně probíhat

PROJEKT ČTVERCOVÁNÍ - neboli uháčkuj nebo upleť čtverce na výrobu dek do Afriky

Srdečně zveme na tato setkání

Bližší informace poskytne p. Šebrlová

Citáty k zamyšlení

Co si lidé myslí o mně se stává stále méně důležité, co si myslí o Ježíši skrze mě je kritické.
Sir Cliff Richard