Untitled-2

Římskokatolická farnost - děkanství Lanškroun

135.jpg
51.jpg
302.jpg

Přihlášení

katyd

katolik

ebreviar

biblenet

radiovaticana

vira

ikonka proglas

ikonka tvnoe

Pro zasmání

Přijdou do nebe řidič autobusu a farář. Svatý Petr pozve dovnitř řidiče a farářovi řekne, aby počkal. Farář se samozřejmě naštve a povídá: "Proč mám já, zbozný člověk, který celý život věrně slouží bohu, čekat na vstup do nebe kvůli nějakému řidiči?" Svatý Petr na to: "Tak podívej, když ty jsi v kostele kázal, tak všichni spali, zato když on řídil, všichni se modlili!"

Přeji všem úspěšné hledání křišťálu

Z.Czendlik

První říjnová úvaha Zbigniewa Czendlika pro Orlický deník. Jako vždy s podtitulem "Zbigniewovy (ne)smysly".

"Stejně jako jaro, tak i podzim tak trochu zapáchá po hnoji. Zemědělci vyrážejí do polí, aby připravili půdu pro úrodu. To, co některým zapáchá, jiným může vonět.

Mezi ty, kterým hnůj voní, patřím i já. Vyvolává to ve mně asociace na dětství, které jsem trávil na vesnici u jedné nebo druhé babičky. Také musím říct, že mi nevadí zima a nevadí mi, když prší, protože to byla doba, kdy se nemuselo pracovat.

Ale zůstanu u toho hnoje. V životě jsem toho hodně pohnojil. Nemyslím tím zemědělskou práci, že bych seděl za traktorem a rozhazoval hnůj. Lidsky jsem toho pohnojil…, pokazil, pohoršil jsem, zklamal, možná i ublížil.

Vytknul mi to dokonce jeden z mých kolegů. Na tuto připomínku jsem odvětil: „…na půdě bez hnoje nic krásného nevyroste!" Na což mi odpověděl: „Dej si pozor, abys to v životě nepřehnojil!" Bránil jsem se a odpověděl: „Viděl jsem růst rostliny na hnoji, ale nikdy jsem neviděl, aby něco rostlo na jílu!" Tím náš rozhovor skončil. Dlouho mi ta slova, která jsem slyšel v telefonu, zněla v uších. Časem jsem přišel na to, že ten dialog zase až tak hloupý nebyl, naopak, byl velmi poučný.

Těžko si představím život bez hnoje. Je jen na nás, jak ten hnůj zpracujeme. A v tom jeho zpracovávání mi pomáhá Bůh. Objevil jsem totiž, že On má tu nejdokonalejší firmu pro recyklaci. On nepracuje s dokonalým materiálem nebo polomateriálem, ale jako ten bezdomovec navštěvuje popelnice, hrabe se v nich, vytahuje, co jsme odhodili, a z těchto věcí dělá věci nové. On má i tu nejlepší zemědělskou firmu. My produkujeme močůvku a další nevoňavé věci a On z nich tvoří tu plodnou půdu, která přináší plody.

Pokaždé, když vidím bezdomovce u popelnice, vzpomenu si na Boha. Když cítím ve vzduchu hnůj, říkám si: „Můj Šéf tady někde blízko maká."

A ještě jedna myšlenka, která koresponduje s naším hlavním tématem. Jednou za mnou přijel kamarád a říká: „Víš, pro mne je víra křišťál zabalený do sraček. Klidně si ty ruce ušpiním, jen abych ten křišťál našel." Přeji všem úspěšné hledání křišťálu."

ZBIGNIEW CZENDLIK

     Co nás čeká

Projekt čtvercování

Každé pondělí dopoledne od 9 hod. bude ve farní klubovně probíhat

PROJEKT ČTVERCOVÁNÍ - neboli uháčkuj nebo upleť čtverce na výrobu dek do Afriky

Srdečně zveme na tato setkání

Bližší informace poskytne p. Šebrlová

Citáty k zamyšlení

Co si lidé myslí o mně se stává stále méně důležité, co si myslí o Ježíši skrze mě je kritické.
Sir Cliff Richard