Na počátku stvořil Bůh nebe a zemi a viděl, že je to dobré.
Stvořil moře a souš a na souši rostliny a viděl, že je to dobré.
Stvořil na nebi slunce, měsíc a hvězdy a viděl, že je to dobré.
Na zemi stvořil nejrůznější zvířata, ptáky a ryby a viděl, že je to dobré.
Stvořil člověka k svému obrazu a viděl, že je to velmi dobré.
Nakonec stvořil ženu. Prohlíží si ji zepředu, zezadu, zprava, zleva, shora, zdola… „No, však ona se domaluje.“

Slušný člověk se neptá, koho volíš

Zbigniew Czendlik

Zamyšlení z cyklu Zbigniewovy (ne)smysly je tentokrát na opravdu aktuální téma. 25. a 26. října se konají mimořádné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR:

„Volby jsou pro mě mimořádnou a sváteční událostí. Když jdu k urně, je to pro mě, jako bych šel v neděli do kostela. Tak, jak bych do kostela nešel v modrákách, tak i na volby si na sebe vezmu něco lepšího. Nedělá mi problém, co si na sebe vzít, do čeho se obléknout. Problém mi do poslední chvíle dělá, koho volit.

Neodcházím z domu s jedním hlasovacím lístkem, ale s celou obálkou. Pokaždé totiž v den voleb prožívám silné vnitřní pnutí. Srdce mě táhne doleva, ale rozum zase doprava. I když tlak ze strany srdce je poměrně silný, přednost dám rozumu. Těmito slovy odpovídám pokaždé, když se mě někdo zeptá, koho budu volit.

Podobně budu odpovídat, když se mě někdo po volbách zeptá, koho jsem volil. Nemám rád otázky: Koho budeš volit nebo koho jsi volil? Ne, že bych se styděl za svůj názor, ale ta informace může rozdělovat přátele, rodinu a kamarády. Proto nechci vědět, kdo koho volil, a také nechci, aby se mě na to někdo ptal. Platí totiž, že slušně vychovaný člověk se neptá, koho volíš nebo kolik vyděláváš.

Obecně platí, že hříchem je lhát, a já si myslím, že ještě větším hříchem je ptát se na věci, do kterých ti nic není."

ZBIGNIEW CZENDLIK

Článek je i na: http://orlicky.denik.cz/z-regionu/slusny-clovek-se-nepta-koho-volis-20131024.html

Kdybychom věděli, jak moc nás Bůh miluje, umřeli bychom štěstím.
Jean Maria Vianney