Manželský pár navštíví drážďanskou galerii. Zůstane stát před obrazem Lukáše Cranacha staršího, na němž je namalováno Kristovo narození.
– Podívej, Marie, to malé dítě nemá na sobě vubec nic, ani košilku!
– No jo, víš přece, že to byli chudí lidé, kteří nic neměli.
– Tady to zase máš. Nemají ani na košili, ale nechají se malovat od Cranacha!

Půst nám prospívá. A může mít různé podoby

Zamyšlení Zbigniewa Czendlika pro Orlický deník:

"Víte, proč máme dvě uši a jedna ústa? Abychom více poslouchali a méně mluvili. A víte, proč máme dvě oči? Abychom občas jedno mohli přimhouřit.
Celý křesťanský svět vstoupil do doby postní. Ta začíná Popeleční středou,  končí Velikonočními svátky a trvá čtyřicet dnů. Těch čtyřicet dnů připomíná Ježíšův půst na poušti, který trval stejnou dobu, ale také je to analogie na pouť izraelského národa z egyptského otroctví do Zaslíbené Země, která trvala čtyřicet let.

Možná stojí za vysvětlenou  i to, proč slavíme Velikonoce pokaždé v jiné době, proč je to takzvaný pohyblivý svátek. Termín Velikonoc se řídí lunárním kalendářem, slaví se vždy v první neděli po jarním úplňku.
Půst je vedle modlitby a almužny určitou formou duchovního projevu, který se vyskytuje snad ve všech náboženstvích. Vyjadřuje, že se dokážeme ovládat a kontrolovat, že jsme pány sebe samých. S půstem se setkáváme ovšem i jinde. O půstu by mohly hodně vypravovat modelky. Nebo také sportovci, tedy  až na vrhače koulí nebo zápasníky sumo.
Ať už je motivace jakákoli, půst určitě člověku prospívá. A netýká se jen masa, může mít i jinou podobu. Proto bych navázal na mé dvě úvodní otázky. Nebylo by na škodu, kdybychom občas „vypnuli" pusu anebo více kontrolovali, co z našich úst vychází. Slovo je totiž nástroj, kterým nejvíc a nejčastěji druhým ubližujeme. Dokonce můžeme slovem i zabít, to když někomu vezmeme jeho dobré jméno. Napadá mě starý příměr o roztrhané peřině, ze které se peří rozlétne do světa a už nikdy ho neposbíráme zpět a nedáme dohromady. Je skutečně někdy dobře při pohledu na druhého přimhouřit  jedno oko a podívat se pozitivním pohledem. I to je půst.

ZBIGNIEW CZENDLIK"

Nikdo není opravdu dobře oblečen, nenosí-li na tváři úsměv.
Percy Bysshe Shelley