Untitled-2

Římskokatolická farnost - děkanství Lanškroun

292.jpg
13.jpg
127.jpg

Přihlášení

katyd

katolik

ebreviar

biblenet

radiovaticana

vira

ikonka proglas

ikonka tvnoe

Pro zasmání

Manželský pár navštíví drážďanskou galerii. Zůstane stát před obrazem Lukáše Cranacha staršího, na němž je namalováno Kristovo narození.
– Podívej, Marie, to malé dítě nemá na sobě vubec nic, ani košilku!
– No jo, víš přece, že to byli chudí lidé, kteří nic neměli.
– Tady to zase máš. Nemají ani na košili, ale nechají se malovat od Cranacha!

Půst nám prospívá. A může mít různé podoby

Zamyšlení Zbigniewa Czendlika pro Orlický deník:

"Víte, proč máme dvě uši a jedna ústa? Abychom více poslouchali a méně mluvili. A víte, proč máme dvě oči? Abychom občas jedno mohli přimhouřit.
Celý křesťanský svět vstoupil do doby postní. Ta začíná Popeleční středou,  končí Velikonočními svátky a trvá čtyřicet dnů. Těch čtyřicet dnů připomíná Ježíšův půst na poušti, který trval stejnou dobu, ale také je to analogie na pouť izraelského národa z egyptského otroctví do Zaslíbené Země, která trvala čtyřicet let. 

Možná stojí za vysvětlenou  i to, proč slavíme Velikonoce pokaždé v jiné době, proč je to takzvaný pohyblivý svátek. Termín Velikonoc se řídí lunárním kalendářem, slaví se vždy v první neděli po jarním úplňku.
Půst je vedle modlitby a almužny určitou formou duchovního projevu, který se vyskytuje snad ve všech náboženstvích. Vyjadřuje, že se dokážeme ovládat a kontrolovat, že jsme pány sebe samých. S půstem se setkáváme ovšem i jinde. O půstu by mohly hodně vypravovat modelky. Nebo také sportovci, tedy  až na vrhače koulí nebo zápasníky sumo.
Ať už je motivace jakákoli, půst určitě člověku prospívá. A netýká se jen masa, může mít i jinou podobu. Proto bych navázal na mé dvě úvodní otázky. Nebylo by na škodu, kdybychom občas „vypnuli" pusu anebo více kontrolovali, co z našich úst vychází. Slovo je totiž nástroj, kterým nejvíc a nejčastěji druhým ubližujeme. Dokonce můžeme slovem i zabít, to když někomu vezmeme jeho dobré jméno. Napadá mě starý příměr o roztrhané peřině, ze které se peří rozlétne do světa a už nikdy ho neposbíráme zpět a nedáme dohromady. Je skutečně někdy dobře při pohledu na druhého přimhouřit  jedno oko a podívat se pozitivním pohledem. I to je půst.

ZBIGNIEW CZENDLIK"

     Co nás čeká

Projekt čtvercování

Každé pondělí dopoledne od 9 hod. bude ve farní klubovně probíhat

PROJEKT ČTVERCOVÁNÍ - neboli uháčkuj nebo upleť čtverce na výrobu dek do Afriky

Srdečně zveme na tato setkání

Bližší informace poskytne p. Šebrlová

Citáty k zamyšlení

Nikdo není opravdu dobře oblečen, nenosí-li na tváři úsměv.
Percy Bysshe Shelley