Potřebujeme ty, kdo nás dokáží inspirovat k dobrým věcem

Zbigniew Czendlik

Zamyšlení Zbigniewa Czendlika psané pro Orlický deník na začátku dubna:

"Před pár dny jsem na Václavském náměstí potkal Rudu Krautschneidera. Pustil jsem si televizi a koho vidím? Rudu Krautschneidera! Na vysvětlenou těm, kteří ho neznají: Ruda Krautschneider je dřevorubec a mořeplavec. Zavřete oči a zkuste si představit dřevorubce, pak mořeplavce. Tyto dva obrazy spojte v jeden a budete vidět Rudu, muže s ostrými rysy ve tváři, dlouhými, jen větrem upravovanými vlasy a vousy. Přestože je to tvrdý chlap, má velmi citlivé srdce, které zasvětil „děckám z děcáku", jak jim sám říká.

Bylo to někdy v roce 1998, pozval jsem Rudu do své farnosti, aby vypravoval o svých zámořských cestách kolem světa. Jenže místo toho, abych se něco dozvěděl o jeho dobrodružstvích na moři, jsem uslyšel přednášku o tom, jak důležité je pomáhat dětem v dětských domovech. Jeho povídání bylo tak sugestivní, že jsem se okamžitě rozhodl, že musím pro tyto děti něco udělat a že na opuštěné faře v Žichlínku vybuduji dům pro pěstounské rodiny.

Jen co jsem se do toho s přislíbenou podporou Rudy pustil, on se po krátké době vytratil. Prostě si odjel na moře. Zůstal jsem na to sám. V duchu jsem nadával a používal ty nejsprostější slova, která jsem posílal směrem k Atlantiku, na němž se Ruda plavil. Byl jsem zoufalý. Od okamžiku, kdy jsem přijal první korunu na tento projekt, mi ale bylo jasné, že cesta zpět neexistuje.

Naštěstí vše dobře dopadlo, v roce 2005 se dům pro děti s mámou a tátou otevíral. Jediný, koho jsem vědomě na slavnostní otevírání nepozval, byl Ruda. Nechtěl jsem na něho myslet, nechtěl jsem ho vidět, nepřál jsem si ho potkat. Byl pro mne symbolem starostí, kvůli kterým jsem o několik let dříve zestárnul. I když jsem dělal všechno, abych ho ze svého života vymazal, nepovedlo se mi to. Z toho všeho jsem se mu vyzpovídal při našem náhodném setkání po několika letech na Václaváku.

Jeho reakce byla doslova reakcí dřevorubce a mořeplavce: „Víš, Zibi, když jsem pochopil, že máš na to, abys to zvládnul sám, tak jsem vycouval. A ještě něco! My námořníci všechny fyziologické potřeby děláme přímo do moře. A když se do toho moře vykakáš, tak to hovínko pořád pluje za tebou. I když budeš plout seberychleji, ono ti pořád bude v patách, budeš před ním utíkat, ale ono tě bude pořad dohánět. Takže mě se, jak toho hovínka, nikdy nezbavíš."

Něco na jeho upřímných slovech rozhodně je. A já si dnes a denně uvědomuji, jak důležité bylo, že mě tehdy dokázal inspirovat, nakopnout. I přes všechno proklínání, krev, pot a slzy, jak kdysi řekl Winston Churchill, ten výsledek rozhodně stojí za to.
ZBIGNIEW CZENDLIK"

Když otevíráte Bibli, je to jako otevírat dveře do pokoje. V tom pokoji sedí Bůh a říká: "Pojď dál, budeme si povídat...".
Jakub Limr, pastor KS HK