Untitled-2

Římskokatolická farnost - děkanství Lanškroun

241.jpg
107.jpg
109.jpg

Přihlášení

katyd

katolik

ebreviar

biblenet

radiovaticana

vira

ikonka proglas

ikonka tvnoe

Pro zasmání

Rybaří takhle jeden farář ve Vltavě pod Vyšehradem a vytáhne zlatou rybku. Jak už to tak zlaté rybky dělají, tak i tato prosí, že když bude puštěna zpátky do vody, splní svému dobrodinci přání. Farář se podiví, že se rybce chce nazpátek do té špinavé vody, pak ji však pustí a vyslovuje své přání: "Co kdybys udělala něco s tou válkou v Kosovu?" "Hele", odvětí rybka, "já jsem jenom obyčejná malá vltavská zlatá rybka... Války - to je na mne moc. Zkus si přát něco jinýho." "Taky bych si přál, aby farníci v mé farnosti byli zbožní, trpěliví a milí." Rybička se chvilku zamyslí, a pak říká: "Kde že je ta válka...?"

Mám rád ty, kteří mají jiný názor a přemýšlejí jinak než já

ZC

Další ze Zbigniewových (ne)smyslů napsaných pro Orlický deník:

"Timur, můj dobrý kamarád a židovský ateista, se mě jednou zeptal: „Víš, proč má Pán Bůh rád ateisty? Protože ho ničím neobtěžují."  Ta myšlenka se mi moc líbí a má logiku.  Představte si, že máte vedle sebe někoho, kdo pořád o něco škemrá nebo pořád něco chce, stále se na něco ptá nebo potřebuje něco řešit.

Znám ve svém okolí pár takových lidí a jen co je zpozoruji, tak prchám. Chudák Bůh, on asi jen tak uprchnout nemůže.
A proto i já mám rád ty, které má rád můj šéf. Mám rád ateisty, mám rád ty, kteří mají jiný názor, než mám já, kteří přemýšlejí jinak, než přemýšlím já. Setkání a povídání si s takovými lidmi je pro mě vždy obohacující a přínosné. Nemůže mě obohatit ten, kdo má stejné názory jako já a přemýšlí jen jako já. Povídání s takovým člověkem je pak spíše ztrátou času nebo zbytečným tlacháním a nikoho z nás to nikam neposune. Pokud chceme vést dialog,  je důležité, abychom vůči sobě byli otevření. Nikdo z nás nevlastní pravdu. Tu všichni hledáme.
Minulý týden jsem dostal dva odlišné maily. V prvním byla reakce na jednu z mých besed, ve které jsem to pořádně schytal. Byl jsem označen za heretika a bludaře a je prý třeba se modlit za moje prozření. Ve druhém mailu mi psal člověk, který se doslova označil za mého nepřítele, nepřítele jakékoli víry a nepřítele církve. Ovšem napsal taky, zda bychom se přece jen nemohli stát přáteli. Je zajímavé, že tam, kde bych čekal přátele, mám nepřátele, a tam, kde bych čekal nepřátele, je mi nabízeno přátelství…
No a protože jsem ateismem začínal, ateismem také skončím.  A tématu trošku odlehčím. Víte, co je vrcholem pokrytectví? Napsat knížku o ateismu a pak se modlit, aby se dobře prodávala…
ZBIGNIEW CZENDLIK"

     Co nás čeká

Projekt čtvercování

Každé pondělí dopoledne od 9 hod. bude ve farní klubovně probíhat

PROJEKT ČTVERCOVÁNÍ - neboli uháčkuj nebo upleť čtverce na výrobu dek do Afriky

Srdečně zveme na tato setkání

Bližší informace poskytne p. Šebrlová

Citáty k zamyšlení

Kdyby Bůh neexistoval, museli bychom si ho vymyslet.
Voltaire